Podľa dokumentov sa Francisca Susanová narodila 11. septembra 1897. V súčasnej dobe filipínske úrady preverujú jej vek. Ak sa im podarí dokázať, že sa žena skutočne narodila v 19. storočí, bude uznaná za najstaršiu ženu na svete.
V minulosti Susanová pracovala na farme, má 14 detí. Domnieva sa, že takého veku sa dožila vďaka čerstvej zelenine, ktorú jedla a je celý život, a svojej fúkacej harmonike. Ako predtým aj dnes na harmonike hrá každé ráno hneď po prebudení. Žena miluje cuketu, baklažán, ibištek, koreňovú zeleninu a tiež med.
Za najstaršiu ženu je oficiálne považovaná 117-ročná Kane Tanakaová z japonskej Fukuoky. Narodila sa 2. januára 1903, čo potvrdzujú početné dokumenty.
Priznaný rekord dlhovekosti patrí Francúzke Jeanne Calmentovej, ktorá v roku 1997 zomrela vo veku 122 rokov a 164 dní. Vedci však jej vek spochybňujú.
Základy dlhovekosti
Zakladateľ Inštitútu transformačnej medicíny Lawrence J. Ellison University of Southern California, David Agus na zhromaždení Zdravá Moskva uviedol, čo je potrebné urobiť pre zachovanie zdravia a dlhovekosti.
“Nefajčite, jedzte iba prírodné potraviny, vyhoďte vitamíny a doplnky, obmedzte sa na aspirín, nezabudnite na očkovanie, vrátane chrípky. A čo je dôležité! Nezostávajte sami a pri večeri si dajte pohár dobrého vína, “povedal lekár.
Agus odporúča skončiť prácu najmenej dve hodiny pred spaním, aby nedošlo k preťaženiu mozgu, navyknúť telo na režim dňa a zaistiť si pohodlné a pokojné miesto na spanie.
Navyše odborník odporúča stráviť život v pohybe a neobmedzovať sa len na telocvičňu. Pripomenul, že mozog tiež potrebuje záťaž a riešenie zložitých problémov.