Astronomická stránka Sky and Telescope informuje, že v priebehu roka amatérske ďalekohľady zvyčajne zaznamenajú okolo desiatok komét, ale kométa 46P/Wirtanen je trochu iná v tom, že sa priblíži na pomerne blízku vzdialenosť k Zemi.
Tým dňom bude 16. december, kedy by sa v čase 13:06 UT mala priblížiť na asi 11,5 miliónov kilometrov od Zeme. Bude to dvadsiate najbližšie priblíženie sa kométy od 9. storočia a desiate od roku 1950. Štyri dni predtým by navyše prešla v minimálnej vzdialenosti od Slnka 187 miliónov kilometrov.
Zo Zeme by sa dala pozorovať začiatkom decembra medzi súhvezdiami Cetus a Eridanus pri sklone okolo -20°. Vo večerných hodinách 15. decembra sa môže ľahko nájsť okolo polovičnej cesty medzi hviezdnymi klastrami Hyades a Plejády. V noci medzi 22. a 23. decembrom prejde niekoľko stupňov na juh a východ od brilantnej žlto-bielej hviezdy Capella. Na Silvestra sa na severo-severovýchodnej trajektórii objaví na sklone +56° do konštelácie Lynx.
Čo sa týka jasu, podľa Centra predpovedí na Smithsonian Astrophysical Observatory by malo ísť o úroveň +8, ale podľa všetkého japonský expert na kométy Sejiči Yoshida bude oveľa bližšie k pravde, keď predpovedá len okolo +4, keďže aj stránka Sky and Telescope predpovedá podobne.
No pre tých, ktorí by začiatkom decembra túto kométu pozorovali ďalekohľadom alebo drobnými astronomickými prístrojmi, bude “takmer nemožné” pozorovať z lokalít tzv. svetelného znečistenia a dokonca niekde aj z lokalít s peknou tmavou hviezdnou oblohou, pretože “kométa bude nezvyčajne veľká v uhlovej veľkosti, rovnako ako veľmi rozptýlená”.
V prípade jej nájdenia na oblohe by to bol takmer kruhový oblak porovnateľný s Mesiacom v uhlovom rozmere a možno aj trochu jasnejší a kondenzovanejší. Môže sa však stať, že mesiac svojím svetlom v polovici decembra výrazne zamedzí pozorovaniu kométy, takže lepšia možnosť bude až po jeho splne od 22. decembra.
Space.com dodáva, že kométa 46P/Wirtanen bola jednou z troch komét objavených astronómom Carlom Wirtanenom v Observatóriu Lick v roku 1948, a odvtedy ju bolo možné vidieť iba raz v roku 1980, kedy bola príliš blízko k Slnku. Patrí do skupiny tzv. “Jupiterových komét” s pomerne krátkymi orbitálnymi obdobiami 20 rokov alebo menej.
V súčasnosti existuje viac ako 400 známych Jupiterových komét, ale ich k rýchlemu ochudobneniu dochádza kvôli vyčerpaniu ich prchavých materiálov. Pri priblíži k Jupiteru jeho silné gravitačné pole môže zmeniť cestu kométy, čo sa v prípade 46P/Wirtanen stalo v apríli 1972 a vo februári 1984, keď posunula obežnú dráhu približne o 70 miliónov kilometrov bližšie k Slnku, ako aj veľmi blízko k obežnej dráhe Zeme.
Nakoniec, je to veľmi malá a vnútorne slabá kométa s jadrom okolo jedného kilometra, čo je len asi jedna desatina veľkosti Halleyho kométy a asi len tridsiatina veľkosti Hale-Boppovej kométy.