Ako to bude s koronou ďalej? Odpoveď evolučného parazitológa je zaujímavá

Praha 13. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)

 

Už v apríli vystúpil na verejnosti s prvou predpoveďou a ukázalo sa, že bola pomerne presná. A čo teraz hovorí evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flégr na otázku, ako sa bude situácia s koronavírusom vyvíjať ďalej?

Jaroslav Flégr , infektológ, Ćesko
Na snímke Jaroslav Flégr

Český evolučný biológ prof. Jaroslav Flégr z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe, špecializujúci sa na fungovanie evolučných mechanizmov vo vzťahoch medzi obeťou a parazitom odhaduje na základe zákonov evolučnej parazitológie možný ďalší priebeh koronavírusovej pandémie (stránku tohto pána nájdete tu, jeho veselú návštevu v relácii Show Jana Krause nájdete tu).

Aj tí, ktorí na koronavírus neveria, môžu čítať ďalej, pretože nižšie popisované skutočnosti, vyplývajúce zo zákonitostí evolučnej biológie, platia a aj v budúcnosti budú platiť všeobecne, aj na iné vírusy.

 

Evolúcia: súťaž génov

Evoluční biológovia sa na živú prírodu dívajú ako na súťaž génov – v podstate všetkých so všetkými, ale najtvrdšia konkurencia je, samozrejme, medzi priamymi konkurentmi o zdroje. Nevídane premnožená a zároveň extrémne sa navzájom kontaktujúca ľudská populácia je skvelou príležitosťou pre expanziu parazitov a profesor Flégr už roky upozorňuje, že skôr alebo neskôr zákonite „niečo nepekné príde“.

Lenže ani parazit to nemá celkom jednoduché: evolúcia „zo súťaže“ vylúči všetkých hráčov, ktorí zvolia nevhodnú stratégiu. Cieľ je jasný: vyhráva ten, ktorý dokáže včas nakaziť čím viac ďalších obetí. Aby sa mu to podarilo, musí nájsť optimálnu rýchlosť množenia, a tá sa s časom mení. Na začiatku, keď sa ešte nič netušiaca obeť nevie brániť, je výhodou čím rýchlejšie množenie (ktoré o to rýchlejšie aj obeť zloží). Avšak neskôr, keď si začneme dávať pozor (používať rúška, dezinfikovať, izolovať sa), vtedy rýchle množenie nie je výhodné: nakazený je rýchlo veľmi chorý, ostane doma a nenakazí ostatných. Vtedy majú šancu skôr „nenápadnejšie“ kmene, ktoré „si nás šetria“, ktorým trvá dlhší čas, kým obeť viditeľne ochorie. Ak by príliš ubližovali, zmenšili by si šancu šíriť sa ďalej.

Inými slovami, platí zákonitosť: ak vírusu sťažíme prenos z človeka na človeka, tak sa prirodzeným výberom vyselektujú menej virulentné (agresívne, nákazlivé) kmene – a naopak, keď sa opatrenia uvoľnia, začne stúpať aj nákazlivosť a smrteľnosť choroby.

Tak to bolo aj v prípade aktuálnej koronavírusovej pandémie: krajiny, kde sa vírus masívne rozšíril, poslúžili zároveň ako priestor na šírenie a selekciu jeho virulentnejších a smrteľnejších kmeňov – tam, kde sa vírus rýchlo množí a mutuje, vznikajú v rámci globálnej pandémie lokálne epidémie s horšími variantmi vírusu a ostáva len dúfať, že sa takýmto spôsobom neobjavia kmene s naozaj vysokou smrtnosťou. Tento mechanizmus je zároveň jedným z možných vysvetlení, prečo v niektorých krajinách vírus zabíja také veľké množstvo ľudí a v iných relatívne menej.

 

Aktuálne hrozby

Z uvedeného vyplýva jedna dôležitá vec: do našich končín, ktoré vďaka prísnym epidemiologickým opatreniam a relatívne veľmi vysokej disciplíne obyvateľstva doposiaľ boli nákazou postihnuté iba málo, prinášajú prišelci, často tzv. „superprenášači“ z oveľa masívnejšie zamorenej cudziny, kmene, ktoré pravdepodobne budú horšie ako tie „domáce“. Ale na druhej strane, práve pre tú ich virulentnosť budú ľahšie rozpoznateľné, a preto sa im u nás bude dariť menej.

Vidíme, že sa dvíha druhá vlna, to sa dalo očakávať, a Flégr upozorňuje, že tomu dramaticky pomôže nástup detí do škôl a škôlok. Ak cez prázdniny sa vírus šíril v populácii väčšinou „líniovo“, keďže z kolektívu do kolektívu preskakoval väčšinou cez rodinných príslušníkov, ktorých je iba pár, tak školy mu poslúžia ako mohutné „priečne“ prepojky, keď cez jednu školu sa môže dostať naraz do mnohých rodín a odtiaľ do mnohých kolektívov.

Z tohto dôvodu podľa Flégra na jeseň výrazne narastie reprodukčné číslo (priemerný počet osôb, ktorých nakazí jeden nakazený) a ak sa neprijmú nejaké naozaj drastické opatrenia, tak počet nakazených bude rýchlo rásť.

 

Čo sa s tým dá robiť?

Vírusu bude pri šírení pomáhať aj postupný pokles hladiny vitamínu D v našich telách v dôsledku poklesu slnečného žiarenia, a preto by bolo dobré ho cielene dopĺňať výberom vhodných zdrojov z potravy.

Ďalšou vecou, ktorá mu bude pomáhať v šírení, je klesajúca vlhkosť vo vykurovaných miestnostiach, v ktorých sa budeme na jeseň zdržiavať s poklesom teplôt čoraz dlhšie: vydýchnuté kvapôčky, obsahujúce častice vírusu, sa budú v suchom vzduchu rýchlejšie odparovať a zmenšovať a preto vírus ostane vo vzduchu dlhší čas. Z tohto dôvodu je treba udržiavať vlhkosť vo vnútorných priestoroch najmenej 40, ale ešte lepšie aspoň 50 percent.

Evolučný tlak nachádza najrôznejšie cesty k úspechu a v prípade vírusov sú to aj nečakané „finty“, ktorými núti obete, aby ho šírili: ovplyvňuje procesy v našich telách napríklad tak, aby sme kýchali, či túžili chodiť medzi ľudí, a pod. Na to je tu práve osveta, aby sme neboli iba nevedomými obeťami, ale aby sme rozumeli mechanizmom, ktoré nami manipulujú.

 

Pomôže očkovanie?

Veľa tímov priebežne pracuje na vývoji vakcín, a tak by ich v ideálnom prípade mohlo byť už na budúci rok na trhu dostatok na to, aby Covid-19 definitívne skončil, ale to sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí. Oveľa pravdepodobnejší je scenár, kde budú štáty ešte nejaký čas traumatizované nepríjemnými protiepidemiologickými opatreniami.

Zaujímavý je Flégrov názor na percento populácie, ktoré bude musieť byť zaočkované, aby sa epidémia zastavila: „Nemusíme preočkovať 60 percent populácie, ako sa odhadovalo ešte na jar. Vplyvom evolúcie vírusu smerom ku zníženému reprodukčnému číslu bude zrejme na zastavenie či výrazné spomalenie epidémie stačiť percento o dosť nižšie, dokonca by som tipoval, že tak polovičné,“ hovorí Flégr.

Za ideálny scenár by považoval situáciu, keď by sa pomocou vhodných opatrení podarilo oddialiť masívny nástup pandémie až do momentu, keď bude zaočkované potrebné percento, dajme tomu že tretina populácie, ale považoval by za zázrak, keby sa to podarilo.

 

Čo bude ďalej?

Čo hovorí profesor Flégr o perspektívach vzťahu medzi obeťou (človekom) a koronavírusom SARS-CoV-2 vyvolávajúcim ochorenie Covid-19? Po skokovom náraste v dôsledku nástupu detí do škôl bude ďalší nárast pandémie miernejší, ale aj tak pôjde o také veľké čísla, že vlády budú musieť opäť zaviesť prísne opatrenia, ktoré budú koncom roka už naozaj drastické, a ktoré sa budú striedavo, podľa zlepšujúcej sa, či zhoršujúcej situácie, sprísňovať a uvoľňovať.

Podľa Flégra je možné, že príde aj tretia či štvrtá vlna pandémie, ale možno aj nie. Má však pomerne jednoznačný názor na to, ako sa to celé asi skončí: prirodzenou alebo umelou cestou získa naša populácia proti novému koronavírusu dočasnú rezistenciu. Skôr alebo neskôr sa s týmto koronavírusom takmer každý stretne a jeho imunitný systém sa s ním bude musieť vysporiadať. Podľa neho sa budú musieť dospelí po niekoľko rokov opakovane očkovať, ak nebudú chcieť riskovať, že budú pravdepodobne opakovane prekonávať toto ochorenie – avšak vďaka zvyškovým protilátkam už väčšinou s miernejším priebehom.

V prípade detí to však bude iné: Flégr hovorí, že deti sa pravdepodobne nakazia už v predškolskom veku a stanú sa doživotnými n ositeľmi vírusu – budú mať tzv. nesterilnú imunitu, podobne ako je to v prípade ďalších štyroch druhov koronavírusov, ktorými je dnes nakazený takmer každý človek bez toho, aby mu to spôsobovalo nejaké problémy.

A na samý koniec by sa teda z toho hrozného pandemického koronavírusu, vyvolávajúceho chorobu Covid-19, ktorý oficiálne má v súčasnosti na svedomí státisíce ľudských životov, malo pravdepodobne stať len jedno z mnohých neškodných detských ochorení, akých prekonáva každý z nás v škôlke či škole celý rad a doživotne sa s nimi vysporiada často aj bez toho, aby o tom vôbec vedel.

 

Koniec korony, koniec problému? Žiaľ, ani zďaleka nie

Flégr však varuje, že keď sa aj zbavíme hrozby Covid-19, toto vôbec nie je koniec nebezpečenstva, ale skôr naopak.

„Svet je veľmi nebezpečné miesto,“ hovorí a pripomína, že kedykoľvek môže prísť nákaza, proti ktorej je Covid-19 len nevinná chrípka.

„Máme šťastie, že tento koronavírus je len taký ,chcípáček‘,“ tvrdí a upozorňuje, že táto nákaza je síce nepríjemná, bude nás stáť veľa peňazí, ale je výborná ako príležitosť pripraviť a vytrénovať sa na naozaj zlú pandémiu.

Nie je totiž vylúčené, že v budúcnosti môže prísť pliaga s nákazlivosťou napríklad ako kiahne, ktoré majú desaťkrát vyššie reprodukčné číslo ako tento koronavírus, alebo taká, ktorá bude omnoho smrteľnejšia ako Covid-19, prípadne taká, ktorá bude mať obe tieto vlastnosti súčasne.

Flégr upozorňuje, že keby sme napríklad mali do činenia s pandémiou, ktorá má dobu latencie nie tri dni, ale napríklad desať dní, kým by sa choroba prejavila, človek by stihol nakaziť obrovské množstvo ďalších ľudí. Proti takejto chorobe by bolo nepomerne náročnejšie sa brániť a z tohto hľadiska je dobre, že ľudstvo dnes čelí aktuálnej, vzhľadom na možné hrozby ešte stále relatívne miernej pandémii, na ktorej sa môže naučiť ako postupovať, keby išlo naozaj do tuhého, a začať vyvíjať primerané postupy, štruktúry a technológie.

A na záver trocha optimizmu: netreba sa báť, že by pandémie boli niečím výnimočným: profesor Flégr hovorí, že veľká väčšina druhov (odhadom možno až 95 percent), ktoré počas miliardy rokov trvajúcej histórie života na tejto planéte vymreli, nevymrela v dôsledku pádu meteoritu či zmenou životných podmienok, ale bola vyhubená svojimi parazitmi.

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Švajčiarski voliči odmietli obmedziť imigráciu, podporili otcovskú dovolenku

0 icon

Ženeva 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, SITA/AP-Aris Oikonomou, Pixabay)   Švajčiarski voliči odmietli v nedeľňajšom referende návrh na odstúpenie od dohody s Európskou úniou, ktorá upravuje voľný pohyb osôb, informovala agentúra AFP po zverejnení konečných výsledkov hlasovania Z výsledkov vyplýva, že 61,7 percenta voličov hlasovalo proti návrhu z dielne pravicovo-populistickej…

Slovensku hrozí vysoká pokuta od Európske komisie, pre 5G sieť

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovensku hrozí od Európskej komisie pre omeškanie spustenia 5G siete pokuta tri milióny eur. Ako informoval portál TV JOJ noviny.sk, za každý deň omeškanie sa pokuta navyšuje o 40-tisíc eur „Slovensku hrozí medzinárodná hanba. Európska komisia nás totiž zaviazala, aby sme spustili nové siete…

Počet obetí bojov v Náhornom Karabachu stúpol na 16, viac ako 100 je zranených

0 icon

Jerevan 27. septembra (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Armenian Foreign Ministry-Edgar Kamalyan)   Šestnásť ľudí zomrelo a viac ako 100 utrpelo zranenia pri bojoch, ktoré v nedeľu vypukli medzi Arménskom a Azerbajdžanom o sporný región Náhorný Karabach. Uviedol to Artur Sarkisian, zástupca šéfa ozbrojených síl Náhorného Karabachu. Nevyjadril sa však, či tento údaj zahŕňa vojakov…

Bukovský reaguje na Matoviča: „Nepripúšťa diskusiu, namiesto toho očierňuje, dehonestuje a zastrašuje. Voči hrubému zásahu do mojich osobnostných práv podniknem všetky právne kroky“

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube/TASR-Jakub Kotian)   Premiér Igor Matovič (OĽaNO) v piatok počas tlačovej konferencie slovne zaútočil na doktora Igora Bukovského, ktorý je kritikom vládnych opatrení proti koronavírusu. Bukovský je pripravený za hrubý zásah do jeho osobnostných práv zo strany premiéra podniknúť  právne kroky Matovič nazval Bukovského bláznom…

Lavrov vedie intenzívne rokovania s cieľom zastaviť streľbu v Karabachu. Svet volá po ukončení bojov

0 icon

Moskva 27. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko, Flickr, TASR/AP/Sputnik/ Kremlin Pool-Alexei Druzhinin, TASR-Martin Baumann)   Minister zahraničných vecí Ruskej federácie (RF) Sergej Lavrov vedie intenzívne rokovania v súvislosti s vyhrotením konfliktu v Náhornom Karabachu, aby strany zastavili streľbu a začali rokovania, oznámila novinárom hovorkyňa Ministerstva zahraničných vecí RF Maria Zacharovová…

„Fenomén donedávna nepredstaviteľný.“ Ivan David poukázal na brutalitu migrantov. Bude to aj u nás?

0 icon

Praha 27. septembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Petros Giannakouris)   Europoslanec Ivan David varoval pred zvyšujúcim sa počtom útokov na ženy v európskych štátoch. Český politik venoval konkrétne svoju pozornosť prípadom vo Francúzsku, kde sa v poslednej dobe niekoľko žien stalo terčom agresie, a to kvôli svojmu údajne vyzývavému oblečeniu. Dávid nepochybuje, že…

V domove seniorov v Dúbravke je ďalších 15 pozitívnych

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-UNLP Košice)   Testy v zariadení pre seniorov Domov jesene života v bratislavskej Dúbravke odhalili pozitívne výsledky na ochorenie COVID-19 u 14 klientov a jednej ďalšej zamestnankyne. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta SR Bratislavy Katarína Rajčanová. K testovaniu prišlo po potvrdení výskytu ochorenia COVID-19…

Blaha sa ospravedlnil Pavlíne Matovičovej za to, že ju označil pojmom „biela kobyla“

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Opozičný poslanec parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD) sa ospravedlnil manželke premiéra Igora Matoviča Pavlíne za to, že ju v rozprave v parlamente označil pojmom „biela kobyla". Povedal to v dnešnej diskusnej relácii V politike televízie TA3 „Nemyslel som tým, samozrejme, živočícha, ale pojem, ktorý…

V Španielsku protestovali proti lokálnym karanténam zavedeným v častiach Madridu

0 icon

Madrid 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Manu Fernandez)   Stovky ľudí protestovali v nedeľu v Madride proti čiastočným obmedzeniam pohybu zavedeným v niektorých oblastiach regiónu hlavného mesta Španielska, a to najmä v husto zaľudnených štvrtiach s nízkymi príjmami. Informovala o tom agentúra AFP Zavedenie lokálnych karantén (lockdownov) s cieľom zabrániť ďalšiemu šíreniu…

Prezidentka v súvislosti s epidemiologickou situáciou mimoriadne vystúpi v RTVS

0 icon

Bratislava 27. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová bude mať v pondelok večer príhovor v RTVS. "O mimoriadne vystúpenie vo verejnoprávnej televízii požiadala pani prezidentka v súvislosti so zhoršujúcou sa epidemiologickou situáciou," informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec "Príhovor pani prezidentky odvysielame po skončení večerných správ na Jednotke,"…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Kolonializmus a migrácia

0icon

  Treba sa vrátiť, a vlastne permanentne sa vracať, k historickému prejavu Muammara Kaddáfího na Valnom zhromaždení OSN zo dňa 23. 9. 2009. Jeho prejav bol aktuálny vtedy a aktuálny je dodnes. Kaddáfí tam vtedy, okrem iného, povedal približne toto: na líbyjskej hranici som zastavil tisíce afrických migrantov na ceste…

Štefan Harabin

Kradne, alebo nekradne Ficov ESET?

0icon

Od 59 minúty relácie zistíte, akým korupčno-podvodným spôsobom získava ESET majetky. https://www.youtube.com/watch?v=ztqBAIhX_Tk Ten ESET, ktorý financoval aj prezidentskú kampaň Čaputovej, podvodne zapísanej do komory advokátov. Ten ESET, ktorý nesporne spolupracuje so CIA. Kedy dostal ESET zákazku na sčítavanie hlasov v

Peter Švec

Čo členstvo v NATO neznamená a čo má znamenať?

0icon

Zoznam toho, čo NATO neznamená je dlhý, nevymenujem všetko. Neznamená súhlas s cudzími základňami na našom území, vôbec nie povinnosť akceptovať dlhodobú prítomnosť cudzích okupačných vojsk. Neznamená budovanie cudzích základní na území suverénnych členských štátov. Neznamená vystavenie vlastného obyvateľstva pôsobeniu agresívnej nenávistnej cudzej propagandy a premývaniu mozgov v psychologických operáciách. Neznamená povinnosť nakupova

Roman Mancel

Je premiér našej republiky psychopat? Psychologický test Igora Matoviča.

0icon

Myslíte si, že premiér našej krajiny Igor Matovič je psychopat? Chceli by ste otestovať jeho vlastnosti a schopnosti? Otestuje ho sami prostredníctvom modifikovaného testu francúzskej psychologičky Isabelle Nazare-Aga, autorky knihy „Nenechajte sebou manipulovať alebo Ako rozpoznať manipuláciu a ako sa jej brániť“. Za každú zhodu Igora Matoviča s nasledujúcimi 20…

Marián Tkáč

Prichádza, ba už je tu súmrak slovenskej štátnosti?

0icon

Pred 30 rokmi, koncom októbra 1990 vzniklo vyhlásenie 61 krokov k slovenskej identite, ktoré sa začína slovami: „Anonymita Slovenska v Európe a vo svete je až zarážajúca. Niet zrejme v Európe druhého národa, o ktorom by tak málo vedeli čo i len jeho vlastní susedia...“ Podarilo sa, máme štát a susedia o nás…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Takto to vyzerá, keď sa ti smola lepí na päty

0 icon

Vieš, ako vlastne vyzerá taká skutočná smola? Na týchto zábavných fotografiách sa to dozvieš. Možno sa sám seba pýtaš, ako môžeme povedať, že cudzie nešťastie je zábavné? Jednoducho, pretože ľudia sú už od nepamäti škodoradostní. Nie je však škodoradosť ako škodoradosť. Ak sa ti lepí smola na päty, nemáš svoje…

TOP10+ nádherná jeseň a jej transformácie

0 icon

Aj pri prechádzke okolo domu vás čoskoro začne vítať jeseň a jej vplyv na prírodu. Jasné, jeseň je chladnejšia, ale pozri sa s nami na tú krásu, ktorú so sebou prináša. Nižšie uvedené transformácie sú natoľko zaujímavé, že aj fotografia je málo. Nie je nič lepšie ako vidieť túto nádheru…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (3. časť)

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Tretia časť je zároveň záverečnou časťou. Poďme naspäť do sledu udalostí. Neskôr bolo odhalené, že Rex Tillerson, Trumpov kandidát na ministra zahraničia, udržiaval blízky vzťah s ruským prezidentom počas svojho pôsobenia na pozícii výkonného riaditeľa v spoločnosti Exxon Mobil. Sľub zložil…

Záhadné zmiznutie letu MH370: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku záhadného zmiznutie letu s označením MH370, ktoré vzlietlo z letiska v Kuala Lumpur a malo namierené do Pekingu. Po hodine letu však zmizlo z obrazoviek leteckých radarov. Záhadou je, prečo sa nenašiel trup lietadla, ktorý má sám o sebe veľké rozmery. Nenašli sa – podľa teórie, že sa lietadlo rozlomilo – ani…

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa navždy zmení!

0 icon

Keď si zaobstaráš domáce zviera, tvoj život sa otočí o 180 stupňov. Nielenže sa tvoji noví chlpatí priatelia stanú členmi rodiny, ale tiež mnohými spôsobmi transformujú tvoj doterajší pokojný život. Všade ťa sledujú, chránia pred plošticami a môžu dokonca znížiť riziko srdcových chorôb! Tento umelec dokonale ilustruje zmeny, ktoré sa dejú v našich životoch,…

Vo svete IT

Život v jadre galaxie? Vo vzdialenej budúcnosti možno nebudeme mať na výber, špekulujú teoretici

0 icon

Každú sekundu príde Slnko o približne 4 milióny ton svojej hmoty. Približne za 5 miliárd rokov minie všetok vodík, ktorý používa na poháňanie reakcii v jadre hviezdy. Vtedy začne svoju premenu na červeného obra a na konci tejto premeny odhodí svoje vonkajšie vrstvy a stane sa z neho biely trpaslík. Ten sa bude postupom…

Qualcomm prisľúbil 5G čipy aj pre slabšie zariadenia. Xiaomi má byť prvým výrobcom, ktorý prinesie nové procesory

0 icon

5G sa začiatkom budúceho roka dostane aj na lacnejšie smartfóny, a to vďaka novým čipom od Qualcommu. Tie sa objavia primárne v zariadeniach Motorola, Oppo a Xiaomi. Väčšinou to tak býva, že nová technológia, príkladom ktorej je aj 5G, sa objaví najprv v drahších zariadeniach a až neskôr sa dostane…

Cestovanie v čase bez paradoxov: Takto znie teória mladého fyzika

0 icon

Cestovanie v čase je populárnym námetom sci-fi filmov, či kníh, no s touto myšlienkou pracuje aj množstvo teoretických vedcov. Ak sa na to pozrieme hlbšie, všimneme si, že pri cestovaní v čase do minulosti vznikne množstvo problémov, ktoré porušujú základné pravidlá vesmíru. Jedným z týchto problémov je aj paradox starého otca.…

Ani po viac ako 50 rokoch, sme nedokázali rozuzliť jednu z väčších záhad Venuše spojenú s jej rotáciou

0 icon

Keď astronómovia začali s detailnejšími pozorovaniami Venuše, v 50. a 60. rokoch, očakávali, že pôjde o nezaujímavú planétu. Namiesto toho našli pekelný svet s kyselinovými dažďami. Oveľa zaujímavejším je ale fakt, že Venuša, na rozdiel od všetkých planét Slnečnej sústavy, rotuje opačným smerom. Túto informáciu poznáme už viac ako 50…

Huawei má v pláne ponúknuť HMS vrátane HarmonyOS aj konkurenčným výrobcom smartfónov

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei aktuálne vyvíja vlastné mobilné služby, ktorými nahrádza Mobilné služby Google. Hlavným akcelerátorom vývoja vlastného riešenia sú sankcie zo strany USA. V súčasnosti Mobilné služby Huawei (HMS) spoločnosť aktívne využíva v novo predstavovaných zariadeniach už viac ako 1-rok. V praxi to znamená, že nové Huawei…

Armádny Magazín

Ruský vrtuľník Mi-171 ako argument v čínsko-indickom spore

0 icon

Čína, 27.september 2020 (AM) - Rusko dodalo Číne zásielku overených vrtuľníkov, ktoré nemajú konkurenciu pri práci v ťažko dostupných oblastiach. Načo ich Čína potrebuje? Vari nemá vlastné vrtuľníky?   Medzi pamätihodnosťami ruského mesta Ulan-Ude (metropoly

Vojna pokračuje: Arménsko zostrelilo dva vrtuľníky a tri bezpilotné lietadlá Azerbajdžanu v Náhornom Karabachu

0 icon

Arménsko, 27.september 2020 (AM) - V Karabachu sa opäť priostruje: Arménsko oznámilo dva zostrelené azerbajdžanské vrtuľníky a tri zničené tanky. "Arménskej sily zostrelili dva vrtuľníky a tri bezpilotné vzdušné prostriedky azerbajdžanských ozbrojených síl v Náhornom Karabachu," uviedla tlačová hovorkyňa arménskeho ministerstva obrany Susane Stepananová.

Ruský pilot povedal, prečo sa v USA chytajú za srdce, keď sa k ich hraniciam priblíži Tu-160

0 icon

Rusko 27. septembra (AM) - Uznávaný vojenský pilot Ruskej federácie Vladimir Popov povedal, prečo sa USA bojí Tu-160. Americká armáda spozorovala v identifikačnej zóne protivzdušnej obrany Aljašky dva ruské strategické bombardéry Tu-160. Objavili ich stíhačky F-22 Raptor a lietadlá včasného varovan

Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky izraelskými strelami Spike a torpédami Blue Shark

0 icon

Filipíny 27. septembra (AM) - Filipínske námorníctvo vyzbrojilo protiponorkové vrtuľníky zbraňami Spike NLOS a Blue Shark. Námorníctvo sa rozhodlo pre raketu Spike vyvinutú a vyrábanú izraelskou zbrojovku Rafael Advanced Defense Systems. Verzia NLOS je s ultra dlhým dosahom (maximálny dosah je 25 kilometrov) pre nepriamu streľbu. Kódový názov je T

Základný kameň Európskej armády? Francúzsko s Nemeckom založili spoločnú leteckú jednotku

0 icon

Francúzsko 27. septembra (AM) - Vo štvrtok 17. septembra 2020 sa ministerka ozbrojených síl Florence Parly a ministerka obrany Nemeckej spolkovej republiky Annegret Kramp-Karrenbauer vybrali na leteckú základňu 105 za účelom položenia základného ka

Svetlo sveta

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie

0 icon

Šíriaci sa koronavírus vytvára podľa arcibiskupa Cyrila Vasiľa hranice komunikácie. Ako povedal vo videorozhovore, ktorý bude v utorok zverejnený na webe žilinského Týždňa kresťanskej kultúry, dnes si zakrývame svoju tvár, ale tým, že človek si zakryje tvár, stráca schopnosť komunikovať. „V Taliansku existuje zákon, ktorý zakazuje chodiť zahalený na verejnosti…

Pozvánka na slávnostnú sv. omšu v Katedrále sv. Šebastiána pri príležitosti 131. výročia kňazskej vysviacky a 156. výročia narodenia Andreja Hlinku

0 icon

Andrej Hlinka, jedna z najvýznamnejších a najmilovanejších osobností slovenského národa, sa svojou charizmou, genialitou, pracovitosťou a vytrvalosťou natrvalo zapísal do histórie a sŕdc nášho národa. V nedeľu 27. septembra 2020 si pripomenieme 156. výročie narodenia Andreja Hlinku. Don Peter Hasidlo, rektor Katedrály sv. Šebastiána bude pri príležitosti 131. výročia kňazskej…

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá o Juklovi a Krčmérym

0 icon

Spoločenstvo Fatima začalo zbierať svedectvá “svätosti života” Vladimíra Jukla a Silvestra Krčméryho. Informovalo o tom Rádio LUMEN. Ide o popredné osobností „tajnej“ cirkvi na Slovensku. Stáli pri zrode tohto sekulárneho inštitútu a organizovaní stoviek evanjelizačných spoločenstiev tzv. krúžkov.   “Ich cieľom bolo organizovať malé spoločenstvá, povzbudzovať mladých k nádeji, aby…

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

icon FOTO DŇA