Ako dodala, komora očakávala, že poľnohospodári, ktorí roky doplácajú na nesystémové alebo v praxi ťažko realizované opatrenia predchádzajúcich vlád, na zle vyrokované podmienky vstupu SR do EÚ a na negatíva spojené s liberalizáciou trhu a dovozmi potravín aj nevyhovujúcej kvality, sa v oveľa väčšej miere zapoja do zelenej nafty.
“Roky sa s nami, poľnohospodármi, výrobcami potravín, nesie nálepka sústavne plačúcich a sťažujúcich sa podnikateľov. Dnes, keď máme na stole konečne reálnu šancu zmeniť kurz smerovania agropotravinárstva, chceme apelovať na pestovateľov a chovateľov, aby nepremeškali túto príležitosť. V zelenej nafte ide skutočne o to, aby boli podporené iba tie odvetvia, ktoré musíme do budúcna na Slovensku výraznejšie rozvíjať, a tou je špeciálna a špecializovaná rastlinná a živočíšna výroba“, zdôraznil predseda SPPK Emil Macho.
Registrácia k zelenej nafte na portáli DataCentra trvá do 9. augusta a podľa komory nie je vôbec technicky náročná. Následne po registrácii bude vyhlásená už samotná výzva. Bez registrácie a vytvorenia konta sa však nemôže o finančné projekty z výzvy na zelenú naftu uchádzať žiadny oprávnený žiadateľ. “Len pestovanie plodín v špeciálnej a špecializovanej rastlinnej výrobe a chov zvierat prinesie väčší rozvoj vidieka a zamestnanosť. Mulčovanie, ničnerobenie na pôde a pestovanie iba minimálneho počtu plodín nikdy neprinesie život na vidiek,” povedala Jana Holéciová. Zároveň dodala, že podporu zo štátneho rozpočtu dostanú podnikatelia počas najbližších troch rokov. Ročne 30 miliónov eur.