Štrasburg 12. júna (TASR) – Protivládne demonštrácie, ktoré pretrvávajú v Turecku patria medzi hlavné témy z oblasti zahraničnej politiky na tohtotýždňovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) v Štrasburgu. Poslanec EP Boris Zala (Smer-SD) tvrdí, že udalosti v Turecku sú bojom o povahu štátu.
Slovenský europoslanec upozornil, že po neprimeraných zásahoch poriadkových síl proti demonštrantom v tureckých mestách, vznikla v europarlamente široká kritika premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.
"Problém je v tom, že Erdogan ako keby nerešpektoval to, že je premiérom všetkých občanov Turecka a hral iba hru pre svojich 50 percent voličov," uviedol Zala v rozhovore pre TASR.
Zdôraznil pritom, že turecké udalosti nie sú súbojom medzi veriacimi a neveriacimi.
"Je to vlastne boj o povahu štátu. Nie je to boj za vieru či proti viere, ale boj o to, ako slobodne vyznávať vieru v rámci štátu, a aby sa štát ako inštitúcia neplietol občanom do ich vyznania a štýlu života," skonštatoval Zala.
Podľa jeho slov je mnoho Turkov, ktorí sú zvyknutí na starú republikánsku tradíciu a nechcú, aby štát rozhodoval o spôsobe ich života. V poslednom čase sa totiž objavili tendencie, keď sa vláda snažila rozhodovať o tom, čo je správne si obliekať, čo je povolené piť a kam chodiť.
Turecko bolo podľa Zalu doteraz vzorom demokracie pre islamské štáty severnej Afriky, takzvané krajiny Arabskej jari – Tunisko, Líbyu, Alžírsko a Egypt. Turecký model bol pre ne príklad toho, že moslimská viera je zlučiteľná s demokratickým usporiadaním.
"Vyjadril som obavy, že po zásahoch tureckej vlády a pokračovaním demonštrácií hrozí, že Turecko prestane byť pozitívnym modelom pre krajiny severnej Afriky," povedal Zala, podľa ktorého by bola škoda, keby Turecko tento svoj pozitívny vplyv na iné krajiny premrhalo.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) rsc
TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam