Zákon porušený nebol, hovorí predseda výboru NRSR Dušan Jarjabek. Celá doterajšia „kauza RTVS“ je teda len v rovine emócií

Zákon porušený nebol, hovorí predseda výboru NRSR Dušan Jarjabek. Celá doterajšia „kauza RTVS“ je teda len v rovine emócií

Bratislava 4. mája 2018 (HSP/Foto:TASR-Andrej Galica)

 

Dušan Jarjabek zhodnotil zasadnutie Výboru pre kultúru a médiá NR SR, ktorému predsedá konštatovaním, že v RTVS nedošlo k porušeniu zákona. Výbor odporučil riaditeľovi RTVS Jaroslavovi Rezníkovi aktívnejšie komunikovať svoje pozície smerom k verejnosti.

Na snímke Dušan Jarjabek

Rokovanie výboru sa z plánovanej hodiny a trištvrte natiahlo na vyše päť hodín, pričom vyše troch hodín na zasadnutí sedel aj riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Poslancom odpovedal na otázky ohľadne situácie v RTVS, najmä v súvislosti s listom časti zamestnancov vedeniu a odchodom niekoľkých redaktorov. Na otázku redaktorky, či Rezník svojím vystúpením členov výboru presvedčil, Dušan Jarjabek odpovedal:

Reklama

„Tu nešlo o to, či bol niekto presvedčivý či nepresvedčivý. Na tomto zasadnutí bolo veľmi veľa skutočných emócií, veľmi veľa rozpráv o konkrétnych ľuďoch z RTVS, čo sa mne osobne, ak mám byť úprimný, veľmi nepáči, pretože každý z nás má svoje subjektívne názory, a ako povedal podpredseda rady Kákoš, objektívne reakcie sa robia najhoršie subjektívnymi ľuďmi. Najdôležitejším výstupom z tohto stretnutia je to, že nebol porušený zákon. To je alfa a omega celého nášho stretnutia. No a ide práve o to, aby generálny riaditeľ RTVS tieto veci vedel odkomunikovať voči verejnosti lepšie ako doteraz. Aby sa zapojil do nejakého dialógu, aby sa viac komunikovalo s verejnosťou, lebo to nekomunikovanie je na škodu. Niektoré veci sme sa napríklad dozvedeli po prvý raz práve tu teraz na výbore. Výbor teda vyzval pána generálneho riaditeľa, aby veci komunikoval na verejnosti oveľa intenzívnejšie ako doteraz, aby do tej konfrontácie išiel.

 

Reklama

Spomínali ste, že ste sa na výbore dozvedeli nejaké nové veci. Čo konkrétne ste mali na mysli?

My sme sa od jednej aj druhej strany predovšetkým chceli dozvedieť, či bol alebo nebol porušený zákon.

 

A zákon teda porušený nebol?

Zákon evidentne porušený nebol. A keď nebol porušený zákon, tak potom to celé vyzerá len ako boj novinárov s novinármi. To je však situácia, ktorú my dosť ťažko môžeme riešiť. Keď novinári hovoria o zlej situácii, o zlej atmosfére, ktorá tam je, ako legislatívne zachytíte dobrú či zlú atmosféru? To predsa nie je o atmosfére, ale o profesionálnom dodržiavaní zákona.

Reklama

 

Dá sa za tým vidieť príbuznosť s protestmi z námestia SNP, kde protestujúci tiež nemajú žiadne uchopiteľné argumenty, iba vytvárajú „revolučnú“ atmosféru?

Podľa mňa je celá táto situácia o komunikatívnosti. Je to o debatách, zdôvodňovaní. Keď sa prestane rozprávať, je zle. Malo by sa komunikovať oveľa viac ako sa komunikuje, zdôvodňovať isté veci a možno by sme predišli týmto rôznym nedorozumeniam.

Ivan Lehotský

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali