Zakladateľ spoločnosti TSMC hovorí, že globalizácia je “takmer mŕtva”

Zakladateľ spoločnosti TSMC hovorí, že globalizácia je “takmer mŕtva”

Bratislava 7. decembra 2022 (HSP/Nikkei/Foto:Twitter)

 

Veterán v oblasti čipov sa vyjadril v čase, keď spoločnosti Apple a AMD oslavujú presun výroby do USA, informuje Nikkei Asia

Morris Chang
Na snímke Morris Chang

Otec taiwanského čipového priemyslu uviedol, že geopolitika radikálne zmenila situáciu, v ktorej sa nachádzajú výrobcovia polovodičov, a varoval, že “globalizácia a voľný obchod sú takmer mŕtve” a pravdepodobne sa už nevrátia.

Reklama

Morris Chang, zakladateľ spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., vystúpil v utorok na podujatí vo Phoenixe v Arizone, kde spoločnosť symbolicky inštalovala prvé zariadenie vo svojom novom závode.

Ide o prvý závod spoločnosti TSMC na výrobu moderných čipov v USA za viac ako dve desaťročia a Chang povedal, že na jeho úspešné fungovanie zostáva ešte veľa “tvrdej práce”.

Reklama

Súčasný projekt v hodnote 40 miliárd dolárov prirovnal k situácii, keď spoločnosť TSMC postavila svoj prvý závod v USA v meste Camas v štáte Washington v roku 1995, len osem rokov po založení najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete.

“Uplynulo dvadsaťsedem rokov a [polovodičový priemysel] bol svedkom veľkej zmeny vo svete, veľkej zmeny geopolitickej situácie vo svete,” povedal Chang. “Globalizácia je takmer mŕtva a voľný obchod je takmer mŕtvy. Veľa ľudí si stále želá, aby sa vrátili, ale nemyslím si, že sa vrátia.”

Jeho pripomienky prichádzajú v čase rastúcich obáv, že napätie medzi USA a Čínou v súvislosti s čipmi rozdeľuje globálny dodávateľský reťazec v oblasti technológií na dva tábory. Zásahy Washingtonu proti ambíciám Pekingu v oblasti čipov, ktoré sa naposledy prejavili v nových obmedzeniach zavedených v októbri, čoraz viac sťažujú spoločnostiam, ako je TSMC, poskytovanie služieb klientom v Číne.

Chang povedal, že vždy sníval o vybudovaní továrne na výrobu čipov v USA, pretože sám pochádza z USA. Vyštudoval a niekoľko desaťročí pracoval v USA. Jeho prvá skúsenosť však neprebehla hladko.

“Bol to, ako som si myslel, splnený sen,” povedal Chang. “Ale [prvý závod] narazil na problémy s nákladmi. Narazili sme na problémy s ľuďmi, na kultúrne problémy. Zo splneného sna sa stala splnená nočná mora. Trvalo nám niekoľko rokov, kým sme sa vymotali z mojej nočnej mory, a rozhodol som sa, že musím tento sen odložiť.”

Reklama

V nasledujúcich desaťročiach sa spoločnosť TSMC sústredila na budovanie kapacít na výrobu špičkových čipov na domácom trhu, čo bola stratégia, ktorá jej pomohla udržať nízke náklady a zároveň neustále zdokonaľovať svoje technologické know-how.

Chang povedal, že udalosť inštalácie nástrojov – dôležitý míľnik pri budovaní závodu na výrobu čipov – signalizuje koniec jednej fázy, v ktorej sa jej ponuka v USA oplatí.

“Romantika začiatku sa stratila a počiatočné nadšenie pominulo. Zostáva ešte veľa tvrdej práce,” povedal veterán v tomto odvetví.

Na podujatí sa zúčastnila početná delegácia vedúcich predstaviteľov čipového a technologického priemyslu, ako aj americký prezident Joe Biden, ktorý pochválil závod ako víťazstvo USA v ich snahe vyrábať špičkové čipy na domácom trhu. Spoločnosť TSMC v ten istý deň oznámila, že strojnásobí svoju investíciu v Arizone na 40 miliárd dolárov, aby do krajiny priniesla svoju najmodernejšiu čipovú technológiu.

Washington sa odvolával na obavy o národnú bezpečnosť a problémy s dodávkami, aby sa dôležitá výroba polovodičov vrátila na jeho územie. Mnohí vedúci predstavitelia priemyslu sa zhodujú, že éra globalizácie ustupuje a že lokálne zásobovanie je teraz najvyššou prioritou.

Reklama

Lisa Su, generálna riaditeľka spoločnosti AMD, ktorá vyrába čipy, povedala pre Nikkei Asia na okraj podujatia, že kontinuita dodávateľského reťazca je teraz jednou z hlavných priorít pre spoločnosti, ako je tá jej. “Celý polovodičový ekosystém je pripravený posilniť sa a spolupracovať. … Odvetvie si v posledných rokoch prešlo mnohým. Mať geograficky diverzifikovanejšie kapacity je také dôležité,” povedala Su s odkazom na bezprecedentný nedostatok čipov. “V konečnom dôsledku chceme zabezpečiť, aby naše najdôležitejšie čipy mali odolný dodávateľský reťazec.”

Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook tiež podporil myšlienku výroby čipov v zahraničí, hoci sa jeho spoločnosť už roky spolieha na globálnych dodávateľov, aby znížila náklady na svoje produkty “navrhnuté v USA”.

“Za posledných niekoľko rokov pokrok, ktorý sme dosiahli s kremíkom Apple, zmenil naše zariadenia. Našim používateľom odomkol nové úrovne výkonu a umožnil im robiť veci, ktoré predtým nemohli,” povedal Cook na podujatí. “A teraz, vďaka tvrdej práci mnohých ľudí, môžu mať tieto čipy hrdú pečiatku ‘Made in America’. Je to neuveriteľne významný moment. Je to šanca pre Spojené štáty, aby začali novú éru vyspelých výrobných technológií.”

Medzi prvými zákazníkmi závodu TSMC v Arizone budú spoločnosti Apple, AMD a Nvidia.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:33

Ministri zahraničných vecí Číny a Indonézie v Jakarte vyzvali na okamžité a trvalé prímerie v Pásme Gazy. Čína i Indonézia vidia riešenie palestínskeho problému prostredníctvom dvojštátneho riešenia, povedala novinárom indonézska ministerka zahraničných vecí Retno Marsudiová.

08:26

Ukrajinsko-poľské protetické centrum otvoria v Boroďanke, ukrajinskom meste vážne zničenom vojnou.

08:26

Ceny ropy mierne vzrástli po poklese o 3 % v predchádzajúcom dni. Situáciu na trhu ovplyvňujú na jednej strane obavy o dopyt a na strane druhej konflikt v kľúčovom regióne, na Blízkom východe.

08:11

Štvorec a nápis načrtnutý na kus žltého papiera talianskym renesančným umelcom Michelangelom Buonarrotim v New Yorku vydražili za 201.600 dolárov (189.510 eur). Ide o 33-násobok vyvolávacej ceny.

08:10

Do Kyjeva pricestoval podpredseda nemeckej vlády Robert Habeck.

07:54

 Brazílska polícia zatkla ženu, ktorá sa pokúšala od banky získať pôžičku pre mŕtveho seniora. 

07:52

Vo veku 93 rokov zomrel Jacques Cooper, dizajnér prvého francúzskeho ultrarýchleho vlaku. TGV (Train Grande Vitesse – vysokorýchlostný vlak) bol uvedený do prevádzky v roku 1981 a odvtedy prekonal mnohé svetové rýchlostné rekordy.

07:39

Šéfovia štátov a vlád členských krajín EÚ sa v prvý deň mimoriadneho summitu EÚ v Bruseli, zhodli na potrebe poskytnúť Ukrajine systémy protivzdušnej obrany.

07:37

Bývalý prezident USA Donald Trump absolvoval v New Yorku súkromné stretnutie s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Počas spoločnej večere diskutovali o prebiehajúcich vojnách na Ukrajine a na Blízkom východe, ako aj o výdavkoch aliancie NATO.

07:31

Japonské animačné štúdio Studio Ghibli, ktoré sa preslávilo svojimi kreslenými filmami, si v máji z filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes odnesie čestnú Zlatú palmu. 

Počas festivalu v Cannes 2024 udelia dve čestné Zlaté palmy
Na snímke režisér George Lucas a jeho manželka Mellody Hobsonová v New Yorku
07:02

Francúzska polícia sa snaží zbaviť Paríž a jeho metropolitnú oblasť bezdomovcov a nelegálnych migrantov. V rámci tohto plánu vysťahovala všetkých obyvateľov z najväčšieho squatu v krajine, ktorý sa nachádza na severnom okraji Paríža. Policajná operácia súvisí s prípravami na letné olympijské hry, ktoré sa vo Francúzsku začnú o sto dní.

Polícia pred olympiádou v Paríži vysťahúva squaty
Na snímke migranti čakajú pred radnicou v Paríži
07:01

Indonézske úrady vydali varovanie pred prílivovými vlnami cunami a uzavreli aj medzinárodné letisko Kota Kinabalu. Okrem toho pre erupcie sopky Ruang nariadili evakuáciu už viac ako 11.000 ľudí.

Erupcia sopky v Indonézii
Na snímke erupcia sopky na indonézskom ostrovoch Sanguine
07:00

Francúzske súdy nariadili skonfiškovať vilu, ktorá patrí súčasnému manželovi exmanželky ruského prezidenta Ľudmily Putinovej.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali