Lutz Bachmann bol známy svojimi vystúpeniami na viacerých demonštráciách hnutia Pegida. Okrem toho sa k migrantom vyjadroval aj na sociálnej sieti, kde ich označoval za “dobytok” a “spodinu”. Drážďanský súd ho uznal vinného z porušenia § 103 nemeckého trestného zákonníka, ktorý ukladá trest odňatia slobody od troch mesiacov do piatich rokov na základe podnecovania k nenávisti “proti národnostnej, rasovej, náboženskej skupine alebo skupine vymedzenej podľa jej etnického pôvodu”.
Aj keď obžaloba požadovala pre Bachmanna 7-mesačné väzenie, súd nakoniec rozhodol o miernejšom treste peňažnej pokuty vo výške 9600 eur, resp. 80 eur na deň po dobu 120 dní.
Bachmannova právnička Katja Reichelová obhajovala jeho slobodu prejavu a tvrdila, že vyjadrenia na stránke Facebooku v októbri 2014 nepísal v skutočnosti Bachmann, ale nejaký neidentifikovaný páchateľ, ktorý sa nabúral do jeho profilu. Avšak sudca Hans-Joachim Hlavka odmietol falošné autorstvo a zdôraznil, že klauzulu o slobode prejavu v tomto prípade nie je možné uplatniť, pretože výroky “majú podnecujúci charakter, narúšajú ľudskú dôstojnosť” a sú tak trestným činom. Súd mal okrem písomných vyjadrení ako dôkaz k dispozícii aj video z minuloročnej februárovej demonštrácie Pegidy, kedy Bachmann zdanlivo ospravedlnil svoje poburujúce facebookové poznámky.
Bachmann sám opakovane vyhlasoval, že konanie proti nemu je politicky motivované. Jeho hnutie Pegida (hnutie “vlasteneckých európskych občanov proti islamizácii Západu”) od svojho vzniku na konci roka 2014 používa antiimigračný program. Postupne si získavalo popularitu v Nemecku aj v zahraničí, organizovalo pondelkové zhromaždenia, na ktoré prichádzalo čoraz viac účastníkov, najviac až do 25 000.
Bachmannovmu rozsudku sa samozrejme venujú nemecké médiá. Komentár v Die Zeit píše, že to Bachmanna nezastaví a bude aj naďalej “hecovať”. Medzi ľuďmi máva totiž vždy podporu, jeho prívrženci prišli aj pred budovu súdu.
Čo sa týka Bachmannovho trestného registra, už v roku 1998 bol obvinený z vlámania a odsúdený na tri roky a osem mesiacov. Utiekol do Južnej Afriky, aby sa vyhol trestu, ale potom bol vydaný a uväznený na 14 mesiacov. V roku 2010 bol chytený kvôli kokaínu a dostal podmienečný trest.