Za zmenu počasia na Zemi môže aj aktivita hviezd

Za zmenu počasia na Zemi môže aj aktivita hviezd

Kodaň 12. januára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP/DPA-Britta Pedersen)

 

Nový vesmírny výskum dánskeho inštitútu DTU Space pri Technickej univerzite Lyngby pri Kodani sprostredkoval nové poznatky o tom, ako môže vesmírne žiarenie ovplyvniť oblačnosť a klímu na Zemi.

Ilustračné foto

Tím vedcov DTU Space našiel súvislosti medzi explodujúcimi hviezdami, oblačnosťou a počasím na Zemi. Zistenia boli publikované v časopise Nature Communications. Vedci nazvali nové objavy ako “prielom” v chápaní toho, ako kozmické lúče z hviezd a supernov môžu ovplyvniť oblačnosť a tým aj klímu na Zemi.

Reklama

Štúdia, ktorú uskutočnil Dr. Henrik Svensmark z DTU Space, vedúci výskumník Martin Bødker Enghoff z DTU Space, profesor Nir Shaviv z Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme a Jacob Svensmark z univerzity v Kodani odhaľuje, ako atmosférické ióny, ktoré produkujú energické kozmické žiarenie prúdiace cez zemskú atmosféru, pomáhajú pri tvorbe jadier kondenzácie mraku – zárodkov potrebných na vytváranie oblakov v atmosfére.

Doteraz sa predpokladalo, že malé aerosóly kondenzovaných jadier by nemali nadobúdať rozmery relevantné pre tvorbu mrakov, pretože nebol známy žiadny mechanizmus, akým by sa mohli zväčšovať. Nové výsledky však odhaľujú, teoreticky a experimentálne, ako interakcie medzi iónmi a aerosólmi môžu urýchliť rast týchto zárodkov oblačnosti pridaním materiálu do malých vznikajúcich aerosólov, čím im pomáhajú prežiť, aby sa z nich neskôr stali jadrá mrakov.

Reklama

“Štúdia dáva základ veľkému množstvu empirických dôkazov, ktoré ukazujú, že slnečná aktivita hrá úlohu pri zmenách klímy Zeme. Napríklad stredoveké teplé obdobie okolo roku 1000 a chladné obdobie v malej dobe ľadovej 1300-1900 súvisí so zmenami v slnečnej aktivite,” hovorí Henrik Svensmark, ktorý je hlavným autorom novej štúdie.

Hoci ióny nie sú najpočetnejšími zložkami v atmosfére, elektromagnetické interakcie medzi iónmi a aerosólmi kompenzujú nedostatok a spájajú ionty a aerosóly oveľa pravdepodobnejšie. Dokonca aj pri nízkych úrovniach ionizácie štúdia ukazuje, že ióny stoja za asi 5 % nárastom rýchlosti aerosólov. V prípade blízkosti supernovy efekt môže spôsobiť viac ako 50 % nárast rýchlosti, čo bude mať vplyv na mohutnosť oblačnosti a zemskú teplotu.

Vedci formulovali teoretický opis interakcií medzi iónmi a aerosólmi spolu s vysvetlením rýchlosti rastu aerosólov. Myšlienky boli potom testované vo veľkej oblačnej komore.

Údaje sa zbierali počas obdobia 2 rokov s celkovým počtom 3100 hodín odberu údajov. Výsledky experimentov súhlasili s teoretickými predpoveďami. “Získali sme posledný kúsok puzzle, ktorý vysvetľuje, ako častice z vesmíru ovplyvňujú klímu na Zemi,” hovorí spoluautor Martin Bødker Enghoff z DTU Space. “Poskytuje to pochopenie toho, ako zmeny spôsobené slnečnou aktivitou alebo supernovou môžu ovplyvniť podnebie.”

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:31

Zmeny v tretej verzii novely zákona o verejnom obstarávaní (VO) vytvárajú priestor na korupciu a klientelizmus. Ide napríklad o obmedzovanie právomoci Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) či odvolávanie jeho predsedu bez udania dôvodu. Uviedlo to vo štvrtok opozičné Progresívne Slovensko (PS).

16:57

Francúzske úrady odhalili webovú stránku s falošným náborom francúzskych dobrovoľníkov do vojny na Ukrajine. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo obrany.

16:42

Rusko vo štvrtok uviedlo, že páchatelia minulotýždňového útoku na koncertnú halu na moskovskom predmestí dostali finančnú podporu z Ukrajiny. Oznámilo tiež zadržanie osoby podozrivej z toho, že pomáhala financovať útočníkov.

16:32

Projekt zabezpečenia verejnej železničnej osobnej dopravy s Ukrajinou využitím širokorozchodnej trate na trase Kyjev – Košice, ktorý schválila vláda na svojom ostatnom rokovaní, považuje KDH za mrhanie peňazí. Uvedenie do prevádzky by si vyžadovalo náklady v miliónoch eur, na čo aktuálne nemá financie ani rezort dopravy, ani Železnice Slovenskej republiky (ŽSR). Vo štvrtok na to upozornilo opozičné KDH.

16:28

Americký Kongres schválil predaj pokročilých raketových systémov Poľsku, uviedol vo štvrtok poľský minister obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

16:28

Rusko vo štvrtok vetovalo návrh rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktorý žiadal predĺženie dohľadu expertov OSN nad sankciami svetovej organizácie voči Severnej Kórei. Rezolúciu navrhli Spojené štáty a o jeden rok by predĺžila mandát skupiny expertov, ktorí na dodržiavanie sankcií dohliadajú. Veto zo strany Ruska však ich činnosť pozastavuje.

16:24

Priemerné vozidlo stráca po troch rokoch 22,5 % svojej hodnoty, zatiaľ čo žlté vozidlá len 13,5 %. Naopak, najviac strácajú hodnotu zlaté vozidlá, a to až na úrovni 25,9 %. Vyplýva to z minuloročných dát platformy iSeeCars.com, na čo poukázala spoločnosť Aures Holdings.

16:13

Pápež František na Zelený štvrtok slávil v Bazilike svätého Petra omšu svätenia olejov. Kňazov vo svojej kázni vyzval, aby sa vyhýbali duchovnému pokrytectvu a pristupovali k svojim veriacim milosrdne.

16:07

Poľský premiér Donald Tusk privítal vo štvrtok pokrok dosiahnutý v rozhovoroch s Ukrajinou. Ich témou bol dovoz ukrajinských poľnohospodárskych výrobkov a blokády hraníc zo strany poľských poľnohospodárov, ktoré naštrbili vzťahy medzi oboma krajinami.

Donald Tusk Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ (vľavo) a poľský premiér Donald Tusk
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali