20:08 – USA zadržali ďalší ropný tanker pri pobreží Venezuely, informuje agentúra Bloomberg. Tanker Bella 1, plávajúci pod panamskou vlajkou, smeroval do venezuelského prístavu na naloženie. Loď je pod sankciami USA.
Dĺžka supertankeru je viac ako 330 m, šírka 60 m, nosnosť viac ako 318 tisíc ton. Hoci Bloomberg píše, že Bella 1 plával pod panamskou vlajkou, podľa údajov služby Marinetraffic loď vykonávala posledné plavby pod vlajkou Guyany. Podľa informácií online služby na sledovanie námorných plavidiel VesselFinder bol posledným prístavom, do ktorého tanker zavítal, egyptský Suez. Loď tam dorazila 26. novembra a o tri týždne, 17. decembra, mala prísť na ostrov Curaçao v Karibskom mori, ktorý sa nachádza 80 km od pobrežia Venezuely. Je to samosprávny štát v rámci Holandského kráľovstva.
Je to už tretí ropný tanker, ktorý USA zajali v Karibskom mori po vyhlásení námornej blokády Venezuely. 10. decembra bol na mori zadržaný tanker Skipper a 20. decembra supertanker Centuries naložený 2 miliónmi barelov surovej ropy.
19:09 – Na hranici Ukrajiny s Poľskom nastal kolaps: čakacie doby dosahujú až 20 hodín, stovky osobných áut a desiatky autobusov čakajú v radoch na prekročenie hranice.
O tom píšu miestne verejné zdroje.
Najzložitejšia situácia je zaznamenaná na hraničných priechodoch Korczowa-Krakovets a Šehyňi.
18:46 – Od 24. decembra by mali byť výpadky elektrickej energie pre obyvateľstvo na Ukrajine menej časté, vyhlásila premiérka Svyrydenko.
Podľa jej slov vláda poverila všetky zodpovedné štruktúry, aby do tohto termínu rozdelili až 1 GW uvoľnených energetických zdrojov na potreby domácich spotrebiteľov.
Dodatočné objemy energie boli získané po odpojení viacerých objektov kritickej infraštruktúry.
18:30 – Novinári denníka Ukrajinska Pravda odfotili v Izraeli Timura Mindiča, podnikateľa blízkeho Zelenskému, podozrivého z vytvorenia korupčného systému v energetike.
Podrobnosti stretnutia s Mindičom zatiaľ nie sú známe.

18:10 – Nálety zasiahli cisterny so slnečnicovým olejom v meste Južne v Odesskej oblasti, píšu miestne verejné zdroje. Ulicami sa valia prúdy slnečnicového oleja.
17:27 – Špeciálny predstaviteľ ruského prezidenta pre investičnú a ekonomickú spoluprácu so zahraničnými krajinami Kirill Dmitrijev pricestoval do Miami na nové kolo rokovaní o Ukrajine.
16:55 – Dnes sa tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Rustem Umerov a náčelník generálneho štábu Andrij Viktorovyč Hnatov stretnú s Američanmi v USA.
Informoval o tom sám Umerov. Podľa jeho slov ukrajinská delegácia „počíta s prechodom od konzultácií k praktickým riešeniam“.
16:14 – Dôvodom prielomu ruských vojsk v dedine Grabovskoje(Hrabovske) v Sumskom regióne je slabá obrana v tejto oblasti. O tom píše ukrajinský vojenský telegramový kanál Deep State.
Podľa správ skupina ukrajinských vojakov, ktorá bránila úsek hranice, konala „nesmierne nezodpovedne“ a nikto nekontroloval jej činnosť.
Bojovníci údajne odovzdávali služobné zbrane miestnym obyvateľom, voľne sa pohybovali pod nepriateľskými dronmi a ignorovali bezpečnostné opatrenia.
Deep State píše, že nepriateľ túto situáciu využil. Uvádza, že niektorých vojakov ukrajinskej armády sa podarilo zajať bez väčšieho odporu.
V súčasnosti sa dedina nachádza v šedej zóne a na ruské jednotky, ktoré sa tam dostali, útočia drony.
Pripomíname, že podľa verzie ruských verejných zdrojov sa Rusi útokom na Grabovskoje snažia prerušiť trasu spájajúcu Sumy a Charkov.
16:10 – Hlásia výbuch v Odese. Miestne verejné zdroje informujú o raketovom útoku na námorné prístavy.
15:54 – V Rumunsku budúci mesiac otvoria druhý najväčší logistický uzol pre pomoc Ukrajine. Bude fungovať v spojení s uzlom v poľskom Rzeszówe, informuje DefenseRomania s odvolaním sa na zástupcu veliteľa misie NATO pre bezpečnostnú pomoc a výcvik Ukrajiny (NSATU) generála Maika Kellera.
Podľa jeho slov by nové logistické a koordinačné centrum malo výrazne zvýšiť prepravnú kapacitu pomocných zásielok na východnom krídle Aliancie a znížiť zaťaženie poľského centra.
Centrum bude pod priamym velením NATO a bude sa špecializovať na prepravu delostrelectva, prostriedkov protivzdušnej obrany a elektronického bojového vybavenia. Stane sa súčasťou misie NATO Security Assistance and Training to Ukraine (NSATU), ktorá koordinuje vojenskú pomoc Ukrajine.
15:48 – „Macron zradil Merza a bude za to musieť zaplatiť.“ Francúzsko sklamalo Nemecko v otázke konfiškácie ruských aktív, píše Financial Times.
Ešte pred samitom v Bruseli k tejto otázke „Macronov tím vyjadril pochybnosti o zákonnosti (zabavenia aktív – pozn. red.) a varoval, že jeho zadlžená krajina bude mať ťažkosti s vydaním národnej záruky v prípade naliehavého vrátenia aktív do Moskvy“.
„Macron zradil Merza a vie, že za to bude musieť zaplatiť cenu. Je však taký slabý, že nemal inú možnosť, ako sa pridať na stranu Georgie Meloniovej,“ povedal pre noviny vysokopostavený diplomat EÚ.
14:20 – Kremeľ pošle Trumpovi novoročné a vianočné pozdravy, vyhlásil Ušakov.
13:00 – Ozbrojené sily Ruskej federácie zasiahli podniky vojensko-priemyselného komplexu Ukrajiny, energetické objekty, dopravnú a skladovú infraštruktúru, ktoré slúžia v záujmoch ozbrojených síl Ukrajiny.
Informovalo o tom ruské ministerstvo obrany.
12:53 – Kyjevský režim podviedol viac ako 10-tisíc odsúdených, ktorí vstúpili do radov ukrajinskej armády.
Nezrušili im administratívny dohľad, nemôžu opustiť frontovú líniu a mať dovolenku, hoci im to všetko sľúbili úrady, upresnili ruské bezpečnostné zložky.
12:47 – Maďarský premiér Viktor Orbán aktívne vyzýva k čo najskoršiemu mieru, pretože nechce „pád Ukrajiny“.
„Pád Ukrajiny bude pre Maďarsko vážnym problémom. Je teda v záujme Maďarska tomu zabrániť. Vojna Ukrajinu neposilňuje, ale ničí,“ vyhlásil Orbán.
Podľa jeho slov Maďarsko poskytuje Ukrajine veľkú podporu – 44 % celkového dovozu elektriny a 58 % celkového dovozu plynu prichádza do Ukrajiny z Maďarska.
12:13 – Ruské vojenské telegramové kanály sa domnievajú, že cieľom útoku na Grabovskoje (Hrabovske) v Sumskom regióne, o ktorom sme dnes informovali, je preraziť k diaľnici R45 „Sumy-Charkov“, po ktorej prebieha presun síl ukrajinskej armády pozdĺž ruskej hranice.
Grabovskoje sa nachádza menej ako 10 kilometrov od tejto diaľnice.
Stojí tiež za zmienku, že včera ministerstvo obrany Ruskej federácie oznámilo dobytie dediny Vysokoje, ktorá sa nachádza neďaleko Grabovskoje. Ukrajina to nepotvrdila.
Ale podľa súhrnu správ armáda Ruskej federácie skutočne začala aktívne útočné operácie pozdĺž hranice v tomto smere.
12:11 – Ruskí vojaci odviezli približne 50 občanov Ukrajiny z dediny Grabovskoje (Hrabovske) v Sumskom regióne, uvádza ombudsman pre ľudské práva Dmytro Lubinec. Podľa jeho slov po prekročení hranice ruskí vojaci zadržali približne 50 miestnych obyvateľov a odviezli ich na územie Ruska.
„Okamžite som sa obrátil na splnomocnenca pre ľudské práva v Ruskej federácii s požiadavkou poskytnúť informácie o mieste pobytu nezákonne deportovaných občanov Ukrajiny, poskytnúť informácie o podmienkach ich zadržiavania a ich najnaliehavejších potrebách, ako aj prijať opatrenia na ich okamžitý návrat na Ukrajinu,“ vyhlásil Lubinec.
Niekoľko ruských vojenských verejných zdrojov píše, že civilní obyvatelia dediny Grabovskoje boli evakuovaní armádou RF do tylu z oblasti bojov.
Pripomíname, že v médiách sa objavili informácie o začatí ofenzívy ruských vojsk cez hranicu v oblasti Grabovskoje a o obsadení tejto obce.
12:00 – Doprava na trase Odesa – Reni bola obnovená v oboch smeroch.
Predtým bola trasa uzavretá kvôli ruským útokom na most v blízkosti obce Majaki.
10:50 – Šéf Odeskej regionálnej vojenskej správy Oleg Kipper vyhlásil, že Rusko zaútočilo na objekty dopravnej, prístavnej a priemyselnej infraštruktúry regiónu.
10:37 – Kremeľ dal najavo, že neakceptuje zmeny v Trumpovom mierovom pláne, na ktorých trvajú Kyjev a Európania.
„Zmeny, ktoré Ukrajinci a Európania navrhujú do Trumpovho mierového plánu, nepribližujú dosiahnutie dohody,“ vyhlásil poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov.
Tiež povedal, že trojstranné stretnutie expertov z Ruska, USA a Ukrajiny sa zatiaľ nepripravuje.
10:15 – Špeciálny predstaviteľ prezidenta Ruskej federácie Kirill Dmitrijev povedal, že včerajšie rokovania s Američanmi v Miami o mierovom urovnaní na Ukrajine prebehli konštruktívne.
Podľa jeho slov budú trvať dva dni a pokračovať budú aj dnes.
09:37 – Ukrajinské ozbrojené sily potvrdili, že Rusi prekročili hranicu Sumského regiónu pri dedine Hrabovske (Grabovskoje).
Dmitrij Lichovoj, dôstojník ústredia komunikácií, informoval médiá, že v dôsledku ofenzívy ruských vojsk sa ukrajinské ozbrojené sily stiahli z viacerých pozícií. Podľa jeho slov na tomto úseku momentálne prebiehajú stabilizačné opatrenia.
07:40 – Úrady oblasti Sumy oznámili posilnenú evakuáciu z Krasnopolského okresu, kde podľa médií prekročili Rusi hranicu pri obci Grabovskoje (Hrabovske).
Formálne OVA tento útok nekomentovala.
Včera večer však guvernér vyhlásil, že v Krasnopolskom okrese (kde sa nachádza Grabovskoje) prebehla evakuácia tých, ktorí ju predtým odmietali.
07:37 – V Rivnenskej oblasti došlo v noci k útoku na infraštruktúru, informovala OVA.
Verejnosť písala o útoku „Šahídov“ na región a o výbuchoch v oblasti Kostopil.
07:30 – Strategicky dôležitý most v Majakoch v Odeskej oblasti bol v noci cieľom útokov.
Podľa odhadov expertov sa Rusi snažia odrezať dunajské prístavy od zvyšku územia regiónu. Týmito prístavmi prechádzajú veľké toky nákladnej dopravy. Vrátane 60 % celého dovozu paliva do Ukrajiny.
07:00 – Rusi postúpili na východ od Mirnogradu (ktorý je už úplne v šedej zóne), píše vojenský publicistický portál Deep State.
Rozšírili tiež kontrolu v oblastiach Huljajpole a Siverska.
Predpoveď počasia pre Slovensko na štvrtok 2. júla
Oblačno až zamračené, ojedinele prechodne zmenšená oblačnosť. Od západu neskôr postupne v západnej polovici zmenšovanie oblačnosti. Miestami prehánky, ojedinele, najmä…
Príprava nového jadrového zdroja pokročila, JESS získala vyše 600 vyjadrení
Príprava nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach sa v prvom polroku 2026 posunula najmä v oblasti povoľovacích procesov. Spoločnosť získala…
Horská záchranná služba pomáhala uviaznutému poľskému páru v Kysuckých Beskydách
Horská záchranná služba v stredu (1. 7.) pomáhala uviaznutému poľskému páru v Kysuckých Beskydách. Dvojica turistov – 19-ročný muž a…
Vyliezli na anténu Empire State Building, po romantickom geste skončili v putách
Newyorská polícia v stredu zadržala dvojicu ľudí, ktorí vyliezli na anténu mrakodrapu Empire State Building, jednej z najznámejších dominánt Spojených…
Hasičský a záchranný zbor zasahoval 26-krát v súvislosti s poveternostnou situáciou v Žilinskom kraji
Príslušníci Hasičského a záchranného zboru a členovia dobrovoľných hasičských zborov obcí (DHZO) v Žilinskom kraji zasahovali v priebehu stredy (1.…

























