Za koho by sme sa mali hanbiť

Bratislava 31. januára 2023 (HSP/Foto:Facebook)

 

V eufórii z výsledkov prezidentských volieb v Česku najčastejšie zaznievali v médiách hlasy, že „konečně máme po 20 letech prezidenta, za kterého se nemusíme stydět“… Na to sa rozhodol reagovať Eduard Chmelár. Jeho príspevok, ktorý zverejnil na sociálnej sieti, prinášame v plnom znení 

Mikuláš Dzurinda a George Bush
Na snímke Mikuláš Dzurinda a George Bush

Mojou nepríjemnou vlastnosťou je, že na rozdiel od všakovakých celebrít nemám krátku pamäť, a tak si veľmi dobre spomínam, že pred dvadsiatimi rokmi sa za svojho prezidenta hanbilo veľa Čechov, podstatne viac ako za Zemanov alkoholizmus a príležitostnú vulgárnosť. Práve dnes je to okrúhlych 20 rokov, čo americký denník The Wall Street Journal zverejnil 30. januára 2003 vyhlásenie United We Stand (Stojíme zjednotení), ktoré podpísalo osem európskych štátnikov. Text, ktorý vošiel do dejín ako „List ôsmich“, podpísal okrem britského premiéra Tonyho Blaira či talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho aj český prezident Václav Havel. V jeho úvode lídri kurizujú „odvahe, šľachetnosti a prezieravosti Američanov“ a žiadajú v ňom prezidenta USA, aby „v mene demokracie a ľudských práv“ zbavil svet nebezpečenstva, ktoré predstavujú „zbrane hromadného ničenia Saddáma Husajna“ a ktoré sú „hrozbou nedozerných následkov“. Vzápätí George Bush oznámil, že sa rozhodol na Irak zaútočiť, „aby rozptýlil obavy svojich spojencov“. V skutočnosti, aspoň podľa tvrdenia denníka The Financial Times, stála za dokumentom administratíva prezidenta USA.

Na medzinárodnej konferencii Poetika a politika Václava Havla (ktorá sa uskutočnila v júni 2005 vo francúzskom Bordeaux) prirovnal Peter Steiner tento list – svojím obsahom i účinkom – k smutne slávnemu „pozývaciemu listu“, ktorý uverejnila 21. augusta 1968 sovietska Pravda. Britský novinár a politický analytik Robin Shepherd, ktorý osem rokov pracoval pre agentúru Reuters v Česku a na Slovensku a rozhodne sa nikdy neodchyľoval od mainstreamu (minulý rok bol hosťom na konferencii Globsec v Bratislave), v článku pre denník The Times tvrdil, že Havel tento dokument pred uverejnením ani nevidel, že mu ho iba prečítal Tony Blair do telefónu v prestávke divadelného predstavenia v bratislavskom SND a on súhlasil. To však odpornosť jeho činu nijako neznižuje, práve naopak. Správanie Václava Havla rezignujúceho na overovanie faktov sa prakticky neodlišuje od správania jeho predavača zeleniny z eseje Moc bezmocných, ktorý neverí tomu, čo robí, avšak napriek tomu to robí. Učebnicový príklad „neautentickej existencie“ človeka, odcudzeného „života v lži“. Havlov motív bol jediný: lojálne a bezvýhradne poskytnúť Bushovej administratíve to, o čo ho žiadala – okamžitú verejnú podporu vopred pripravených vojnových plánov.

Pritom signálov, že niečo nie je v poriadku, mal viac než dosť. Len jedenásť dní pred uverejnením listu šéf inšpekčného tímu Hans Blix vyhlásil, že vojna nie je nevyhnutná a že Irak a OSN dosiahli dohodu o lepšej spolupráci. Bývalá česká veľvyslankyňa v Kuvajte Jana Hybášková zasa tvrdila, že česká vláda i vedenie parlamentu mali už na prelome júla a augusta 2002 (sic!) všetky dostupné informácie o tom, že vojna sa uskutoční a ako sa uskutoční. A napokon, každý súdny človek mohol už dávno predtým, než bola zverejnená oficiálna správa o „omyle“, zreteľne rozpoznať, že takmer všetky obvinenia boli čírym výplodom Bushovej fantázie, že americký prezident sa nepomýlil, ale klamal. Havlovo správanie v januári 2003 nebolo ojedinelým skratom. Český prezident navrhoval bombardovať Juhosláviu ešte predtým, ako sa na tom dohodlo NATO. Keď budete vymenovávať Bushových hlavných komplicov v tomto zločine, nezabudnite, že Václav Havel je jedným z nich.

O šesť dní neskôr, 5. februára 2003, v reakcii na dnes už legendárny prejav amerického šéfa diplomacie Colina Powella v Bezpečnostnej rade OSN, ktorý sa v ňom historicky zosmiešnil, vydali predstavitelia desiatich kandidátskych krajín do NATO (medzi nimi aj Slovenska) tzv. Vyhlásenie Vilniuskej desiatky. Tvrdia v ňom, že „dnes ráno predniesli USA presvedčivé dôkazy v Bezpečnostnej rade OSN s podrobnosťami o irackých programoch zbraní hromadného ničenia, jeho úsilí podvádzať inšpektorov OSN a prepojení na medzinárodný terorizmus“. V tejto súvislosti ubezpečili Spojené štáty o svojej lojalite a vyhlásili, že sú „ochotní podieľať sa na medzinárodnej koalícii“, ktorá uskutoční inváziu do Iraku. Keďže táto vojenská agresia bola v rozpore s medzinárodným právom, nepovolila ju Bezpečnostná rada OSN a proti jej uskutočneniu boli aj kľúčové štáty EÚ Nemecko a Francúzsko, vošla do dejín ako „koalícia ochotných“. Zaujímavosťou je, že text Vyhlásenia Vilniuskej desiatky pripravila slovenská strana. Známy zbrojársky lobista Bruce Jackson v rozhovore pre denník International Herald Tribune uviedol, že „americký vplyv v tejto veci sa preháňa, bolo to dielo Slovákov“. Ako ďalej upresnil, impulz na spoločné Vyhlásenie Vilniuskej desiatky vyšiel zo slovenskej ambasády v USA, kde sa na obede stretol Jackson s tamojším veľvyslancom. A kto bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Spojených štátoch v roku 2003? Nikto iný ako Martin Bútora, neskorší poradca prezidenta Andreja Kisku.

Pripomeňme si ešte, kto bol v skutočnosti Bruce Jackson. Bol to viceprezident najväčšieho zbrojárskeho koncernu na svete Lockheed Martin Corporation, ktorý založil v roku 1996 lobistickú organizáciu Výbor USA pre NATO, ktorá propagovala výhody rozšírenia Severoatlantickej aliancie pre obchod so zbraňami. Keď v roku 2002 založil z podobných dôvodov Výbor pre oslobodenie Iraku, ktorý získaval podporu pre útok na túto krajinu, jeho činnosť opäť štedro dotovala Lockheed Martin Corporation. Je príznačné, že Slovensko sa k autorstvu Vyhlásenia Vilniuskej desiatky oficiálne nehlásilo. Hovorca rezortu diplomacie Boris Gandel to zahmlieval tvrdením, že ide o spoločné dielo. Nie je bez zaujímavosti, že ten istý Boris Gandel o šestnásť rokov neskôr zapieral moje zistenie, že Slovensko a USA pripravujú vojenskú zmluvu, na základe ktorej tu rozmiestnili amerických vojakov, obvinil ma, že klamem, no už o niekoľko týždňov, keď rokovania potvrdilo vtedajšie ministerstvo obrany pod vedením SNS, musel aj rezort diplomacie s pravdou von, hoci naďalej zahmlieval a zľahčoval dopad tejto dohody.

Ako som podotkol už na začiatku, mojou nepríjemnou vlastnosťou je, že si toho pamätám príliš veľa. Až tak veľa, že tým vyvolávam zúrivosť v militaristických kruhoch. Ak mi mnohí z vás píšete, že svojimi článkami nahrádzam absenciu poctivej žurnalistiky na Slovensku, tak túto nevďačnú úlohu na seba rád beriem, aj za cenu rastúcej nenávisti zo strany politickej a mediálnej moci. Nezabúdajme na to, že aj na Slovensku mal George Bush svojich komplicov. Pod Vyhlásením Vilniuskej desiatky, ktoré bolo podobne ako List ôsmich zámienkou na útok na Irak, je podpis vtedajšieho šéfa slovenskej diplomacie Eduarda Kukana. Premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý sa opäť derie k moci, vystúpil 29. januára 2003 s prejavom v Slovenskej televízii, v ktorom obhajoval rozhodnutie vlády pripojiť sa ku koalícii ochotných a vyjadril odhodlanie odstrániť režim Saddáma Husajna, ktorý označil za „ohnisko všetkého zla“ a „bezpečnostný problém pre celý svet“. Mimochodom, Dzurinda ako obyčajne klame, keď sa dnes vyhovára, že nikdy nehovoril o zbraniach hromadného ničenia v Iraku ako o dôvode vojny. Hovoril o tom práve v tomto prejave a keby boli naši novinári poctiví, tak mu na to mlčky neprikyvujú ako porcelánové bábiky, ale overia si to a konfrontujú ho s týmto klamstvom.

V parlamentnej rozprave 6. februára 2003 Mikuláš Dzurinda obhajoval vyslanie vojenskej jednotky do Iraku frázami, že zlu sa treba postaviť na odpor, že tam ideme brániť spoločné hodnoty a že rozhodovanie NR SR bude aj o tom, či sme pevnou súčasťou spoločnej demokratickej Európy. Samozrejme, bolo to hrubé zavádzanie. Veď Európu rozdeľovali tí, ktorí sa podpísali pod obidva hanebné „pozývacie listy“, ktorí ignorovali výzvu nemeckej vlády na „vytvorenie spoločného európskeho postoja s cieľom nájsť mierové riešenie situácie v Iraku“. Vo svojom ďalšom vystúpení v Slovenskej televízii 20. marca 2003 Mikuláš Dzurinda nielenže podporil začatie vojenskej invázie do Iraku, ale uviedol aj mimoriadne servilný dôvod, že „USA znášajú najväčší diel zodpovednosti za demokratický vývoj vo svete, preto naša vláda stojí a bude stáť na strane Spojených štátov“… Pridal sa k nemu aj vtedajší štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok, ktorý arogantne vyhlásil, že spojenci nepotrebujú súhlas Bezpečnostnej rady OSN, hoci to bolo flagrantné porušenie medzinárodného práva.

Ešte radikálnejší bol vtedajší podpredseda parlamentu a predseda SMK Béla Bugár, ktorý v rozhovore pre denník Sme už 9. augusta 2002 povedal: „Európske štáty spravidla v minulosti uprednostnili rokovania, ktoré neboli vždy najúspešnejšie. Amerika je razantnejší štát. V tomto by som sa trochu priklonil k Amerike.“ Považujem preto za výsmech, že práve takíto politici dnes hovoria o potrebe spájania „proeurópskych síl“, lebo to boli práve oni, ktorí jednotu Európy vždy podkopávali a ničili. Práve preto vtedajší americký minister obrany Donald Rumsfeld zahanbil Európanov, keď si pochvaľoval, že okrem „starej Európy“ existuje aj „nová Európa“, ktorá je proamerická. Vytvoril tým priepasť, ktorá sa odvtedy na rozdelenom starom kontinente neustále zväčšuje. Je príznačné, že už vtedy nás, ktorí sme požadovali mierové riešenie a dodržiavanie medzinárodného práva, ostrakizovali tí istí, ktorí tak robia dodnes. Ak si títo politici svoje zlyhanie dnes obhajujú tým, že to bola daň za vstup do NATO, tak treba otvorene povedať, že vstupenku do Severoatlantickej aliancie sme získali podporou bezočivého pošliapavania medzinárodného práva, spoluzodpovednosťou za zničenie medzinárodného poriadku a účasťou na tých najhorších a najkrvavejších vojenských agresiách, ktoré stáli státisíce ľudských životov. Ešte stále si myslíte, že to stálo za to?

Je preto otázkou, na koho by sme mali byť hrdí. Či na prezidenta, ktorý postavil svoj imidž na „živote v pravde“ a na konci života ju nedokázal ani vysloviť, ktorý vo svojej funkcii kolaboroval na každom vojnovom zločine USA – alebo na prezidenta, ktorý by mal pri všetkých svojich rozhodnutiach na pamäti blaho svojho ľudu. Ale vlastne pre mňa to nie je žiadnou otázkou. Ja v tom mám jasno, a dúfam, že aj vy. Len mi je ľúto, že ľudia naletia stále na tie isté recyklované klamstvá, za ktoré nikto nie je braný na zodpovednosť, že mierumilovní ľudia sú stále napádaní, a agresívni psychopati, ktorí majú krvavé ruky, nám kážu o hodnotách a o slušnosti… Kým budeme tolerovať takýto zvrátený hodnotový rebríček, kým sa nám budú títo darebáci smiať do tváre a namiesto trestu sa vracať v iných variáciách, kultúra mieru nezapustí svoje korene.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:42

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny s partnerskými organizáciami začali rozdávať potravinové a hygienické balíčky primárne sociálne najzraniteľnejším osobám a rodinám s nezaopatrenými deťmi, ktorým sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi.

12:32

Čínsky prezident Si Ťin-pching pozval španielskeho premiéra Pedra Sáncheza do Pekingu na štátnu návštevu. Chce tak oživiť podporu čínskeho mierového plánu pre Ukrajinu.

12:30

Na Slovensku sa nezavedie výnimka z potreby ukončeného procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) pri investíciách, ktoré majú osvedčenie o významnej investícii.

12:28

Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti v stredu (22. 3.) zrušili uznesenie z minulého týždňa, ktoré zaväzovalo vládu vydať pozitívne stanovisko k európskemu nariadeniu v súvislosti s uznávaním rodičovstva.

12:26

V kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich medzitým prepustila na slobodu. Vyšetrovanie naďalej pokračuje. Zatiaľ nikoho neobvinili. Vedenie polície o tom informovalo na štvrtkovej tlačovej konferencii.

12:24

Slovenský hokejista Filip Mešár si pripísal v noci na štvrtok v zámorskej OHL dve asistencie. Prispel nimi k triumfu svojich Kitchener Rangers, ktorí vyhrali na ľade Erie Otters vysoko 6:1. Za domácich nastúpil ďalší Slovák Ondrej Molnár, ktorý asistoval pri jedinom góle svojho tímu.

12:22

Ukrajinská armáda čoskoro spustí protiofenzívu v okolí mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Vo štvrtok to uviedol veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Olexandr Syrskyj.

12:19

Čechom sa čoskoro zlepší prístup k liekom na predpis v zahraničí. Ak sú na dovolenke alebo dlhšom pobyte v krajine EÚ a svojho lekára majú v Česku, budú si môcť lieky vyzdvihnúť prostredníctvom eReceptu. Vo štvrtok to uviedla riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (SÚKL) Irena Storová.

12:15

Vyšetrovanie vlaňajšej tragickej dopravnej nehody v centre Bratislavy ukončili. TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej prokuratúry Juraj Chylo, upozornil na to portál tvnoviny.sk.

11:38

 Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara postúpil na MS v japonskom Saitame do voľných jázd medzi elitnú 24-ku. Vo štvrtkovom krátkom programe si vytvoril nové osobné maximum 70,29 bodu a pred poslednými dvoma skupinami figuroval na priebežnom 12. mieste. Pre 16-ročného Hagaru je to životný úspech na svetovom šampionáte, vlani skončil na 26. priečke.

11:36

Kanadský spevák Bryan Adams je už druhý rok na celosvetovom turné So Happy It Hurts, s ktorým tento rok zavíta nielen do USA, Japonska, Singapuru, Thajska, Malajzie či Filipín, ale aj k nám na Slovensko. S koncertným programom sa predstaví v nedeľu 17. decembra v Tipos Aréne bratislavského zimného štadióna Ondreja Nepelu.

11:14

Mesto Bratislava zdvihne ceny viacerých poplatkov. Bratislavský primátor Matúš Vallo to zdôvodnil dosahmi prijatej legislatívy i inflácie na rozpočet mesta.

11:12

Ruský minister obrany Sergej Šojgu odmietol počas televízneho rozhovoru odpovedať na otázku, kedy sa skončí vojna na Ukrajine.

11:09

Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com.

10:50

Izraelský parlament schválil prvý z viacerých zákonov kontroverznej justičnej reformy. Jej podoba vyvolala masové protesty kvôli obavám z obmedzovania demokracie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prečo spojenci pravdepodobne nepodporia stratégiu USA na zadržiavanie Číny

0 icon

Washington/Peking 23. marca 2023 (HSP/trtworld/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Napriek tomu, že AUKUS posilňuje zadržiavanie Číny pod vedením USA, Washington môže mať stále problém získať plnú podporu svojich spojencov, keďže na povrch vyplávajú hospodárske problémy, píše Jonathan Fenton-Harvey pre spravodajský portál TRT World Americký prezident Joe Biden sa 13. marca stretol so…

Európsky výbor zrušil pôvodné uznesenie o uznávaní rodičovstva

0 icon

Bratislava 23. marca 2023  (TASR/HSP/Foto: TASR - Jaroslav Novák )   Členovia Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti v stredu (22. 3.) zrušili uznesenie z minulého týždňa, ktoré zaväzovalo vládu vydať pozitívne stanovisko k európskemu nariadeniu v súvislosti s uznávaním rodičovstva Výbor mal na stole návrh nariadenia Rady…

Matovič si vystrelil z novinárov: naivne som si myslel, že rozmýšľajú a neuveria

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Igor Matovič (OĽaNO) pred pár dňami zverejnil fotografiu pozitívneho testu. Dnes potvrdil, že mal Covid "Včera po tlačovke som si sadol do kresla, že si dám kafčo … zrazu v sekunde ma striasla zima a strašne sa mi chcelo spať. A tak od…

Pravdu nečakajte. Čokoľvek Hamran povie, môže byť len policajná taktika. Eštok: Hanba!

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Dano Veselský) Aktualizované 23. marca 2023 o 12:20 hod. Dnes mal tlačovú konferenciu prezident policajného zboru Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko V kauze vraždy Daniela Tupého zatiaľ polícia zadržala desať osôb. Osem z nich medzitým prepustila na slobodu. Vyšetrovanie naďalej…

SaS: Sme otvorení dohode o školskom zákone. Na rade je Heger

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian) Aktualizované 23. marca 2023 12:27 Strana Sloboda a Solidarita (SaS) je otvorená dohode v prípade školského zákona, na ktorého prijatie sú naviazané financie z plánu obnovy. Na rade je však poverený premiér Eduard Heger. V prípade, že premiér vyrokuje s dočasne povereným…

Radcliffe a šejk Jassim predložia druhé ponuky na kúpu Manchestru United

0 icon

Manchester 23. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:Twitter)   Britský miliardár Jim Radcliffe a katarský šejk Jassim predložia v najbližších dňoch druhé ponuky na kúpu futbalového klubu Manchester United. Pôvodne tak mali urobiť do stredajšieho večera, no konečný termín predĺžili. Informoval o tom internetový portál bbc.com Radcliffe je zakladateľ spoločnosti INEOS, ktorá pôsobí…

Ruská ofenzíva sa začala: AFU má na výber – buď jeden kotol v Bachmute, alebo tri

0 icon

Kyjev 23. marca 2023 (HSP/Svppressa/Foto:TASR/AP-Libkos)   "Cholodnyj Jar" muži z 93. OMBr sú presvedčení, že Syrskij stiahol pancierovú päsť z Časov Jaru na iný smer a nechal ich napospas istej smrti. Situáciu analyzuje článok v ruských novinách Svobodnaja Pressa Situácia na smere Bachmut/Artemovsk sa rýchlo mení. Plukovník Čerevatyj, hovorca východnej…

Klus pohorel. Kritika na seba nenechala dlho čakať: “Lúzer roka”. Zakročila prezidentka

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: TASR-Pavel Neubauer) Aktualizované 23. marca 2023 o 10:01 "Aká krajina, taký odborník", napísal ktosi pod príspevok Tomáša Zdechovského na Twitteri. Tomáš Zdechovský (od roku 2014 český europoslanec za KDU-ČSL) informoval o tom, že Martin Klus na výbore pre kontrolu rozpočtu EP nezískal ani jediný hlas…

Ako to skutočne je? Podľa Blahu Naď dokonal svoj gigantický podvod

0 icon

Bratislava 23. marca 2023 (HSP/Foto: Wikimedia)   Nemáme čím brániť vzdušný priestor, budeme však schopní zahnať každý torpédoborec v okolí Popradu! To je prvé, čo mi napadlo pri čítaní toho, čo dnes napísal Ľuboš Blaha. Tak som sa tomu prizrel bližšie. O čo ide? Jaroslav Naď je asi presvedčený, že…

Péter Szijjártó Američanom: ”Nepleťte sa do cudzích vecí!”

0 icon

Budapešť 23. marca 2023 (HSP/Remix/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa vyjadril k neustálemu zasahovaniu amerického ministerstva zahraničných vecí do záležitostí, do ktorých sa podľa neho nemá čo miešať, informuje Remix News Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v stredu ostro zaútočil na americké ministerstvo…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Verejne obviňujem USA a Veľkú Britániu zo štátneho terorizmu proti ľudstvu!!!

0icon

  Veľkú Britániu môžete s čistým svedomím zaradiť medzi neonacistické štáty…Niet pochýb o tom, že Veľká Británia a Nemecko od konca druhej svetovej vojny sú strážni psi americkej neokolonialistickej politiky

Peter Poláček

Ty Si – Ja Som, Inferno

0icon

Tento krát nebudeme nahliadať do zakázanej komnaty, ale prvýkr

Marián Tkáč

Hlavné jedlo na poslednej večeri u Havrana: strach z Orbána

0icon

Na obrazovkách quasi-verejnoprávnej RTVS naposledy večerali s Havranom traja muži a jedna žena „rovnakej chute“, pričom počas večerania odznela aj kritika maďarskej verejnoprávnej televízie, že neumožňuje žiaden dialóg. Aj hľa, Havran ako pravzor dialógu: akoby zakaždým všetkých jeho diskutérov jedna mater mala! Ba predsa len. Podľa kníh, ktoré mu na

Miroslav Urban

Zabudnuté zločiny USA a Veľkej Británie v Iraku sa vracajú späť ...na Ukrajinu

0icon

Briti i američania plánujú dodať na Ukrajinu strely s ochudobneným uránom. Uvedené strely s ochudobneným uránom vo veľkom použili "naši spojenci" (🇺🇲, 🇬🇧) vo vojne v Iraku 🇮🇶. Od vojny v Iraku evidujú v mieste konfliktov extrémny nárast výskytu rakoviny (hlavne rakoviny pľúc, leukémie...) ako i závažných malformácii (poškodenia) novoro

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Armádny Magazín

Pred 88 rokmi nemeckí nacisti tajne zrušili Versailleskú zmluvu

0 icon

Nemecko, 23. marec 2023 (AM) – Konkrétne ňou 16. marca 1935 zrušili ustanovenia, ktoré zakazovali zavedenie všeobecnej brannej povinnosti v Nemecku, ako aj označenie ríšska obrana (Reichswehr) a zaviedli označenie branná moc (Wehrmacht). Zároveň armádu rozšírili o 36 divízi

Stretnutie v Moskve. Keď geopolitický protivník nemá žiadne tromfy nielen v rukáve, ale dokonca ani v balíčku

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – "Väčšina záhad histórie podlieha rekonštrukcii. Aby ste mohli vytvoriť novú krajinu, musíte vytvoriť jej občanov. A občania sa nemôžu objaviť vo vlastnom štáte bez vlastnej histórie. A to je kľúč k veľkému množstvu rozporov v našom svete. Je možné sa týmto rozporom vyhnúť? Som presvedčený, že to…

Deti z Chersonu, Krymu a špinavé hry Západu

0 icon

Rusko, 23. marec 2023 (AM) – Podľa Al Mayadeen: Rusko hostí viac ako 4 milióny utečencov z Ukrajiny. "Podľa Vysokého komisára OSN pre utečencov prišli do Ruska približne tri milióny Ukrajincov z ôsmich miliónov utečencov, ktorí hľadajú azyl v susedných krajinách. Podľa ministerstva zahraničných vecí však Rusko prijalo viac ako štyri milióny…

Spojené štáty ponúkli Slovensku vrtuľníky ako náhradu za presun stíhačiek MiG-29 do Kyjeva

0 icon

Slovensko, 23. marec 2023 (AM) – Spojené štáty americké ponúkli Slovensku 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s dvojtretinovou zľavou ako náhradu za MiG-29 presúvané do Kyjeva. Na svojej stránke na sociálnej sieti to oznámil šéf Ministerstva obrany SR.  

Francúzsko a neokolonializmus v Afrike. Vojenské základne na čiernom kontinente

0 icon

Francúzsko, 23. marec 2023(AM) –Rastúci záujem o Afriku a snaha niekoľkých popredných krajín rozšíriť svoj vplyv na tomto kontinente nemohli neprilákať pozornosť francúzskych orgánov. Koniec koncov, viac ako polovica afrických krajín má francúzštinu ako svoj úradný jazyk, čo je priame dedičstvo ich koloniálnej minulosti.   Paríž

TopDesať

Otestuj si svoj zrak: Nájdi skryté predmety na obrázkoch

0 icon

Otestuj si svoj zrak a zisti tak, či patríš medzi tých pozornejších ľudí, ktorí sa zameriavajú na detaily, alebo si naopak roztržitejší človek a menšie detaily ti dokážu uniknúť. Nie každý z nás sa dokáže opísať ako "pozorný" človek. Niektorí z nás sa dokonca môžu považovať za trocha roztržitejších a…

Pred a po: Takto sa v priebehu rokov zmenili slávne mestá

0 icon

Dnešné fotografie ti ukážu, ako sa niektoré slávne mestá zmenili v priebehu zopár rokov. Rozdiely sú obrovské! Ver tomu alebo nie, ale najstaršie nepretržite obývané mesto na svete má k dnešnému dňu viac ako 11 000 rokov. Mesto Damask je sýrskym hlavným mestom a prekvapivo sa toho veľa za hradbami…

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali