Od predloženia projektu po reálnu platbu peňazí čakajú žiadatelia až 488 dní, teda približne jeden rok a štyri mesiace. Od podania do vydania rozhodnutia o projekte prejde v priemere 197 kalendárnych dní. Ako ďalej vyplýva z analýzy Tamása Szőkeho z portálu GrantExpert.sk, od vydania rozhodnutia o projekte do podpisu zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku prejde v priemere 64 kalendárnych dní. Od platnosti zmluvy o poskytnutí príspevku do predloženia prvej žiadosti o platbu uplynie 185 dní a do jej preplatenia ďalších 42 dní.
Tieto lehoty podľa Jána Rudolfa v priemere zodpovedajú realite v tomto programovom období pre eurofondy na roky 2014 až 2020. “Lehota 185 dní od platnosti zmluvy do predloženia prvej žiadosti o platbu sa na prvý pohľad môže zdať taktiež neprimerane dlhá, avšak v rámci tejto lehoty spravidla prijímateľ realizuje verejné obstarávanie, ktoré následne podlieha kontrole,” upozornil Rudolf. Po kontrole verejného obstarávania prijímateľ začína s realizáciou aktivít projektu a po zrealizovaní časti aktivít a zosumarizovaní príslušných podkladov preukazujúcich oprávnenosť daných výdavkov predkladá prvú žiadosť o platbu. “Takže túto lehotu, aj vzhľadom na skutočnosť, že je do veľkej miery v rukách prijímateľa, za problematickú vo všeobecnosti považovať nemožno. Aj keď sa to dá riešiť tým, že verejné obstarávanie sa bude robiť pred podaním, resp. v čase podania projektu,” vysvetlil Rudolf.
Vyše osemsto žiadateľov podľa spomínanej analýzy čaká na vydanie rozhodnutia o svojom projekte viac ako rok. “Niektoré ministerstvá a agentúry sú podľa dát zdanlivo rýchlejšie než ostatné, ale majú vyššie percento neukončených konaní a rozhodujú o výrazne menšom počte projektov než iné,” uviedol Szőke s tým, že ku koncu polroka bolo neukončených viac než tritisíc konaní.
Centrálny koordinačný orgán na Úrade podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu a jednotlivé riadiace orgány operačných programov na ministerstvách prijímajú pravidelne opatrenia na zjednodušenie a zrýchlenie implementácie projektov. K zásadnému zrýchleniu však podľa odborníka zatiaľ neviedli. “Vláda nedokáže tento problém vyriešiť a riešením je práve nárokovateľnosť. Mali by sa venovať odborným riešeniam, nevnímať eurofondy ako možnosť obohacovania sa, ale ako zdroje na zlepšenie života ľudí v tejto krajine,” poznamenal Rudolf.
Medzi nastavením systému čerpania fondov a rýchlosťou čerpania podľa odborníka určite existuje priama závislosť. Takže zrýchlenie čerpania je možné dosiahnuť najmä zjednodušením systému. “Okrem komplikovanosti systému čerpania je pomalé čerpanie v podmienkach SR spôsobené aj časovým sklzom začiatku implementácie tohto programového obdobia, kde v rámci niektorých operačných programov boli prvé výzvy vyhlásené dva, tri roky po začiatku programového obdobia 2014 – 2020,” priblížil Rudolf. Taktiež je to podľa neho spôsobené viacerými škandálmi a komplikovaným systémom, ako aj fluktuáciou ľudí, čo potvrdil aj premiér Peter Pellegrini.