Vlna bankrotov
Od začiatku pandémie zlacnela ropa o takmer 50%, v apríli padli futures do mínusu kvôli bezprecedentnému poklesu dopytu po palivách a preplneným nádržiam.
A tak sa stovky amerických ropných a plynových spoločností ocitli na pokraji bankrotu. Parsley Energy napríklad zavrela 150 vrtov, Continental Resources znížila ťažbu o tretinu, Texland Petroleum úplne.
V apríli zbankrotoval ešte ďalší veľký producent bridlicovej ropy – Whiting Petroleum, nasledovala obsluhujúca firma Hornbeck Offshore Services. V máji informovali investorov o eventuálnom zrušení činnosti kalifornská California Resources a bridlicový gigant Chesapeake Enеrgy.
Analytici varovali, že ide o obyčajný začiatok vlny bankrotov, ktorá čoskoro zaplaví odvetvia. Podľa predpovede Pickering Energy Partners tento rok hrozí krach takmer 40% bridlicových spoločností.
“Pandémia koronavírusu zničila ropný priemysel tým, že spôsobila rýchly a bezprecedentný pokles dopytu po benzíne, leteckom a dieselovom palive. Pridáme k tomu epickú cenovú vojnu medzi Ruskom a Saudskou Arábiou a obrovské dlhy amerických ropných spoločností. Tieto faktory spôsobia v najbližších mesiacoch takmer určite novú vlnu bankrotov. Na rozdiel od ropnej krízy 2014-2016 mnohé spoločnosti neprežijú,” predpovedajú analytici Bloomberg Intelligence.
Podľa prieskumu Federálnej rezervnej banky (FRB) Dallase spoločnosti z dosť “lacnej“ bridlicové panvy Permian v Západnom Texase potrebujú dokonca ropu za 49 dolárov za barel, aby boli rentabilné. FRB predpovedá, že za ceny 40 dolárov počas jedného roka prežije len 15% výrobcov.
Jednoduchá korisť
V tejto situácii budú americké bridlicové spoločnosti ľahká a atraktívna korisť pre “pohlcovačov“. Hlavné nebezpečenstvo prichádza z Číny, keďže obmedzenia kvôli koronavírusu sa tam rušia, ekonomika ožíva a vzniká záujem o zlacnené zahraničné aktíva.
Vo Washingtone sa obávajú, že Čína bude okupovať zničený energetický sektor. “Perspektíva nákupu nepriateľskými štátmi problémových bridlicových spoločností v Texase, a nielen tam, je vážny problém pre národnú bezpečnosť,“ vyhlásili miestni regulátory ropy.
Táto hrozba je celkom reálna kvôli veľkému zlacneniu amerických energetických aktív. Priemerná cena ropných ložísk klesla na dvojnásobok oproti časom, kedy barel bol po 60 dolárov: z 42 tisíc na 20 tisíc dolárov.
“Americké bridlicové spoločnosti sú zjavným cieľom Číňanov kvôli bezprecedentnému pádu dopytu, hypernízkym cenám energie a katastrofálnym dlhom,” upozorňuje analytický zdroj OilPrice.
Koronavírusová kríza sa dotkla aj čínskych spoločností, neoslabila však chuť Pekingu na atraktívne aktíva. Príkladom je nedávny pokus, keď štátna China Reform chcela kúpiť najväčšieho britského výrobcu čipov pre inteligentné telefóny Imagination. Obchod bol zmarený po zásahu britskej vlády.
Priame pohltenie amerických ropných a plynových spoločností Číňanmi je málo pravdepodobné, pretože to nedovolí vláda. Sú ale možné cesty okľukou, napríklad nákup časti nestrategických aktív alebo založenie spoločných podnikov.
Čínska firma Yantai Xinchai Industry Co. získala napríklad v roku 2015 povolenie Výboru pre zahraničné investície USA (CFIUS) na nákup ropných aktív za 1,3 miliardy dolárov cez americké spoločnosti Tall City Exploration a Plymouth Petroleum v Permianskej panve.
Nemajú na výber
Analytici konštatujú, že žiadne zvláštne alternatívy pre bridlicové spoločnosti neexistujú. V priebehu štyroch rokov musia vrátiť bankám 86 miliárd dolárov, ktoré nemajú.
Výťažok z predaja štvrtiny bridlicovej ropy v USA ide dnes na úroky na korporátne pôžičky. Celkový dlh odvetvia prekročil 300 miliárd dolárov a jeho zaplatenie potrebuje deväť miliárd barelov suroviny. Je to takmer toľko, čo vyťažili bridlicové spoločnosti z krajinských útrob za celé svoje dejiny (asi 10 miliárd barelov).
S financovaním je to jednoducho katastrofa. Investori dnes považujú bridlicové spoločnosti za čiernu ovcu, konštatuje medzinárodná analytická firma FactSet. Od roku 2007 zlacnel index akcií týchto spoločností o 31%, zatiaľ čo S&P 500 stúpol o 80%. Za toto obdobie producenti minuli o 280 miliárd dolárov viac, než zarobili na predaji ropy a plynu.
Zachrániť bridlicové spoločnosti môže len zdraženie ropy. Počas troch posledných týždňov stúpli ceny WTI na 33 dolárov za barel. Toto ale zjavne nestačí, vzhľadom na pevnú štruktúru výdavkov potrebuje bridlicový biznis pre rentabilitu minimálne 50 dolárov.
Podľa predpovede americkej vládnej agentúry U. S. Energy Information Adminstration (EIA) má priemerná cena Brent byť v roku 2020 34,13 dolára a v roku 2021 45,62 dolára, texaské WTI 30,10 v tomto roku a 43,31 v budúcom.