Správa zahŕňa 47 krajín, ktoré pokrývajú 75% svetovej populácie a viac ako 90% svetového HDP. Zistenia ukazujú, že v posledných rokoch sa dopyt po hotovosti naďalej zvyšuje na celom svete, napriek zvýšeniu možností elektronických platieb vrátane mobilných služieb . Peňažné prostriedky v obehu v pomere k HDP vzrástli na všetkých kontinentoch na 9,6% oproti 8,1% v roku 2011.
V Európe sa v hotovosti uskutočňuje až 79% všetkých transakcií, čo je nárast zo 60% v roku 2016. Opakom je Severná Amerika, kde sa častejšie využívajú platby kartou a hotovosť predstavuje len 31%. Ale ak ide o platbu do 25 dolárov, prevyšuje platba v hotovosti. V Ázii ale nárast online nákupov neznamená, že sú zaplatené bezhotovostne, pretože vo viac ako 75% ide o dobierku platenú v hotovosti.
V roku 2015 v celosvetovom meradle vzrástlo množstvo a výška výberov hotovosti z bankomatov (ATM) o 4,6%. Len dve krajiny vykazujú výrazný pokles platieb v hotovosti. V Južnej Kórei, kde sa hotovosť používa len v 14%, má vláda zavedený projekt na zníženie obehu mincí, zatiaľ čo vo Švédsku, kde hotovosť používa len 20% ľudí, elektronické platby zaznamenali obrovský nárast.
Samotná spoločnosť G4S propaguje uprednostňovanie hotovosti pred virtuálnymi platbami. Riaditeľ divízie globálnej hotovosti G4S Jesus Rosano vraví:”Ľudia veria v hotovosť: je voľne dostupná, dôverná, nemôže byť manipulovaná hackermi a nemá problém s výpadkom elektrickej energie.”
A spoločnosť G4S predstavuje aj ďalšie výhody: nákladová efektívnosť (hotovosť je vždy najlacnejší spôsob platby bez dodatočných poplatkov), dôvera (prijímaním hotovosti spoločnosti neriskujú stratu zákazníkov, ako to býva pri platbe výlučne bezhotovostnej, navyše do platby v hotovosti nie sú zapojené aj tretie strany okrem kupujúceho a predávajúceho), spoľahlivosť a fyzická dostupnosť.
Jez Groom z Cowry Consulting, ktorý skúma “behaviorálnu” ekonomiku”, poukazuje na to, že “bankovku pri manipulácii fyzicky hmatom cítite, ale pri bezhotovostnej platbe sa to stráca”.
Podľa novín The Guardian, vo Veľkej Británii, kde sú bezhotovostné platby na vzostupe, sa hotovosť stále používa v 44% všetkých transakcií. A hoci sa tam používanie mincí a bankoviek rokmi znižuje, podľa údajov centrálnej banky sa množstvo peňazí v obehu zvyšuje. Počet Britov, ktorí platia len v hotovosti, sa zvýšil na približne 2,7 milióna.
Hotovosť je tiež dôležitá pre tých, ktorí nemajú účet alebo nie sú oboznámení s technologickými aplikáciami bezhotovostnej platby. “Jeden z desiatich Britov nikdy nepoužíval internet. Iba 19% tých, ktorí majú viac ako 65 rokov, má smartfón,” uviedol nemenovaný finančný analytik.
Kvôli bezhotovostnej platbe dokonca klesli zisky pre britské reštaurácie, kedže týmto hostia nenechávajú sprepitné, ako to pri hotovosti býva zvykom.