Bern 15. septembra 2024 (HSP/Weltwoche/Foto:TASR/AP-Alexei Danichev/Photo host brics-russia2024.ru via AP)
Pre Švajčiarsko by bola výhodnejšia spolupráca s BRICS ako s Európskou úniou, píše Peter Hänseler pre švajčiarsky Weltwoche. A bol by to skvelý spôsob, ako sa vrátiť k tradičnej neutralite
Po rokoch ignorovania alebo v lepšom prípade zosmiešňovania zo strany západných politikov a médií prechádza vnímanie krajín BRICS Západom zmenou. V súvislosti s vyjadreným zámerom tureckého prezidenta Erdogana vstúpiť do tohto zoskupenia sa táto téma viackrát spomenula vo švajčiarskej tlači.
BRICS je skratka pre Brazíliu, Rusko, Indiu, Čínu a Južnú Afriku. K tomuto formátu sa už pripojilo päť ďalších členských krajín: Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Etiópia, Egypt a Irán. Na BRICS pripadá viac ako 45 % svetovej populácie (na krajiny G7 9,6 %) a toto zoskupenie výrazne prevyšuje G7 vo všetkých kľúčových hospodárskych ukazovateľoch. Tohtoročný výročný samit sa uskutoční v októbri v ruskej Kazani a mnohé krajiny, ktoré sa ešte nepripojili k BRICS, by sa na ňom chceli zúčastniť.
Cieľom BRICS je vytvoriť multipolárny svet nezávislý od obmedzení, ktoré sú podmienené dolárom. V praxi sa tento cieľ darí pomerne účinne napĺňať: členovia združenia sa snažia používať svoje národné meny na vzájomné zúčtovanie všade, kde je to možné. Skôr či neskôr sa vytvorí mena BRICS – a možno bude krytá zlatom, aby bolo možné odstrániť obchodný deficit. Takéto zmeny sa však neuskutočnia zo dňa na deň.
Pre Švajčiarsko by bol vstup do BRICS zlatou vstupenkou, pretože táto platforma, ktorá len v roku 2024 zorganizovala viac ako 200 stretnutí, bude pomaly, ale isto meniť svet bez toho, aby sa snažila určovať politiku svojich členských krajín, ako to robí EÚ. Členovia BRICS si navzájom neukladajú sankcie. Spory medzi nimi sa riešia diplomatickou cestou. Predtým, ako sa Irán a Saudská Arábia mohli pripojiť, museli vyriešiť rozdiely, ktoré medzi nimi existovali. Neexistencia konfliktu je jednou z najdôležitejších podmienok vstupu.
Tým, že sa Švajčiari vzdali neutrality a začali vystupovať ako žoldnieri v službách EÚ a Washingtonu, sa postavili na stranu mocnosti, ktorá je hlavným dôvodom vzniku a popularity BRICS – a tým si zabuchli dvere na vstup. O to väčší je dôvod vrátiť sa k neutralite.
Prečítajte si tiež
- Švajčiarsko čaká proruský obrat
- Západ zhadzuje potenciál BRICS, ale jednej veci sa predsa obáva
- Sankcie voči Rusku: Komu viac uškodia?