Washington 29. novembra 2022 (HSP/ft/Foto:TASR/AP-Achmad Ibrahim)
Bidenova administratíva tlačí na NATO, aby uprednostnilo zdržanlivosť voči Pekingu, informuje Financial Times
USA tlačia na európskych spojencov, aby zaujali tvrdší postoj voči Pekingu. Snažia sa využiť svoju vedúcu úlohu na Ukrajine na získanie väčšej podpory krajín NATO pre svoje úsilie čeliť Číne v indo-pacifickom regióne.
Podľa ľudí informovaných o rozhovoroch medzi USA a ich spojencami z NATO Washington v posledných týždňoch loboval u členov transatlantickej aliancie, aby sprísnili svoje vyjadrenia voči Číne a začali pracovať na konkrétnych opatreniach na obmedzenie Pekingu.
Americký prezident Joe Biden na začiatku svojej administratívy označil boj proti Číne za hlavný cieľ zahraničnej politiky, ale jeho úsilie bolo komplikované tým, že sa sústredil na februárovú inváziu Ruska na Ukrajinu.
Ale keďže invázia ruského prezidenta Vladimira Putina trvá už desiaty mesiac, Washington vyvíjal sústredené úsilie, aby Čínu opäť posunul do agendy NATO, uviedli títo ľudia.
USA sa podľa nich snažia využiť kroky, ktoré podnikli v súvislosti s Ukrajinou – vrátane toho, že sú najväčším dodávateľom zbraní a pomoci pre Kyjev – na konkrétnejšiu podporu svojej politiky v indo-pacifickom regióne.
“Posun zo strany Američanov v tejto otázke bol viditeľný,” povedal jeden z ľudí, ktorí si vzhľadom na citlivosť tejto záležitosti neželali byť menovaní. “Je naozaj úplne jasné, že sa rozhodli, že teraz je čas pohnúť sa v tejto veci.”
Vysokopostavený americký predstaviteľ na otázku o tomto tlaku poznamenal, že NATO sa v júni dohodlo na novej “strategickej koncepcii”, ktorá “rieši systémové výzvy”, ktoré predstavuje Čína. “Naše rozhovory o týchto otázkach pokračujú,” dodal úradník.
S odkazom na to, že 30 spojencov NATO schválilo novú koncepciu na júnovom samite v Madride, predstaviteľ amerického ministerstva zahraničných vecí uviedol, že ministri zahraničných vecí NATO sa budú “zaoberať spôsobmi posilnenia našej odolnosti a výzvami, ktoré predstavuje ČĽR [Čínska ľudová republika]” na svojom ministerskom zasadnutí tento týždeň v rumunskej Bukurešti.
“Hlboko si ceníme a podporujeme jednotný európsky prístup k Číne,” dodal úradník.
Koordinácia prístupov členov NATO k Číne je jednou z hlavných tém, o ktorých sa bude diskutovať na dvojdňovom stretnutí, ktoré sa začne v utorok.
“To, čo sme začali robiť v rámci celej aliancie NATO, je premýšľať o spôsoboch, ako môže aliancia konkrétne riešiť túto výzvu [zo strany Číny],” povedala v pondelok veľvyslankyňa USA pri NATO Julianne Smithová.
“Spojenci sa budú snažiť realizovať to, čo podpísali,” dodala, “aby sme prešli od toho, čo nazývame posudzovaním problému, k jeho riešeniu.”
Ministri budú rokovať o novej správe o Číne, ktorej cieľom je pritvrdiť postoj aliancie, ktorá v júni prvýkrát označila Peking za “výzvu” pre svoje “záujmy, bezpečnosť a hodnoty”.
Správa sa bude zaoberať vojenským rozvojom Číny, snahami o uplatňovanie vplyvu na členov NATO a tretie krajiny a vzťahmi Pekingu s Moskvou, uviedli predstavitelia.
Mnohí európski spojenci sa však obávajú, že diskusie by mohli odviesť pozornosť od toho, čo považujú za naliehavejšiu potrebu upevniť neochvejnú podporu pre Ukrajinu.
Okrem toho, zatiaľ čo EÚ posudzuje aj spôsoby, ako sprísniť svoje obchodné vzťahy s Čínou, prevažná väčšina krajín NATO vrátane Nemecka a Francúzska sa zdráha úplne zosúladiť svoje postoje voči Číne s postojmi Washingtonu.
“Povedzme, že Spojené štáty majú určitú tendenciu byť normatívne, a to nielen v otázke Číny, ale vo všetkom,” povedal vysoký predstaviteľ EÚ, ktorý naznačil, že Európa sa nakoniec priblíži k pozícii USA. “Staneme sa, povedzme, úplne izolovaní a budeme uprostred medzi Čínou a Spojenými štátmi? Nemyslím si to.”
Hoci ruská invázia na Ukrajinu v plnom rozsahu prinútila Biely dom zvýšiť svoje záväzky v oblasti európskej obrany, USA dali jasne najavo, že ide o dočasný oddych od dlhodobého prechodu na boj proti Číne ako hlavnej strategickej obrannej a bezpečnostnej politiky.
Minulý mesiac Bidenova administratíva zverejnila svoju národnú bezpečnostnú stratégiu, v ktorej jasne uviedla, že Čína je bezpečnostnou prioritou pred Ruskom, a to napriek jeho “bezprostrednej a pretrvávajúcej” hrozbe.
Kanada v nedeľu oznámila svoju prvú indo-tichomorskú stratégiu, v ktorej načrtla nové výdavky na riešenie “rušivej” Číny.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg minulý týždeň uviedol, že Peking “nie je protivníkom”, ale zdôraznil, že aliancia musí reagovať na čínsku vojenskú modernizáciu, spoluprácu s Ruskom a pokusy o “kontrolu kritickej infraštruktúry v Európe”.
“Takže toto všetko spôsobuje, že je potrebné, aby to spojenci riešili spoločne,” povedal novinárom. “A presne to urobíme, keď sa stretneme v Bukurešti.”