Washington 9. mája 2024 (HSP/svpressa/Foto:TASR/AP-J. Scott Applewhite)
500 000 Ukrajincov už položilo svoje životy za americké záujmy, píše americký politológ Mike Whitney
USA už prešli na plán B. Nie, Bidenova administratíva ešte nevydala oficiálne vyhlásenie, ale posun sa už začal. Washingtonský think tanky sa už vzdali nádeje na jednoduché víťazstvo vo vojne (plán A) a v dôsledku toho prešli na úplne inú stratégiu (plán B).
Plán B je kombináciou dvoch prvkov:
A) Stratégia popierania, „obranný prístup, ktorého cieľom je zabrániť nepriateľovi“ v dosiahnutí jeho cieľov. V tomto prípade je cieľom čo najviac predĺžiť konflikt, aby sa Rusku zabránilo dosiahnuť čisté víťazstvo. Toto je najvyššia priorita.
B) Pokračovať v eskalácii a zintenzívňovaní asymetrických útokov na životne dôležitú infraštruktúru a obytné oblasti v samotnom Rusku s cieľom spôsobiť čo najväčšie škody.
V podstate ide o plán B. V cynických kalkuláciách Washingtonu nie je žiadna starosť o ukrajinský ľud alebo Ukrajinu. Dôležité je jedno: zabrániť víťazstvu Ruska a spôsobiť mu čo najviac bolesti. To sú hlavné ciele. V praxi to znamená, že ďalší ukrajinskí vojaci sa stanú potravou pre delá, aby sa Ukrajina mohla naďalej využívať ako odrazový mostík na útok proti Rusku. Britskí vojenskí predstavitelia už vlastne potvrdili, o čom tu hovoríme. Tu je úryvok z článku v Zero Hedge:
„Šéf britskej obrany admirál Sir Tony Radakin povedal pre Financial Times, že nová dávka západnej vojenskej pomoci umožní Ukrajine zvýšiť frekvenciu diaľkových úderov hlboko na ruské územie.
Podľa šéfa britských ozbrojených síl má Ukrajina v úmysle zvýšiť frekvenciu úderov na ruské územie. Prílev vojenskej pomoci zo Západu má pomôcť Ukrajine „aktívnejšie“ nastaviť smerovanie konfliktu….
dodal admirál Radakin: „Keďže Kyjev získava viac bojových kapacít na dlhé vzdialenosti, charakteristickým znakom tohto konfliktu sa budú čoraz viac stávať hĺbkové operácie…“.
V tomto článku mnohé Radakinove slová poukazujú na eskaláciu, nie na vyjednávanie.
Chápete, čo tým chcem povedať? Toto je skutočný plán B, čierne na bielom. Už neexistuje žiadne očakávanie, že Ukrajina vyhrá vojnu. Už nie. Ukrajina bude použitá len na zastrašovanie, obťažovanie a terorizovanie obyvateľov Ruska. To je v skratke záložný plán. Ale ako vieme, že už bol spustený?
Najskôr zvážte pridelenie finančných prostriedkov v rámci nového zákona o národnej bezpečnosti, ktorý nedávno schválil Biden. Poskytuje 61 miliárd dolárov pre Ukrajinu, z ktorých sa len 13 miliárd použije na zbrane. Ako táto mizivá suma pomôže poraziť ruskú armádu?
Nezabúdajte, že USA a ich spojenci v NATO už na Ukrajinu, ktorá prehráva, minuli viac ako 200 miliárd dolárov. Ako zmení situáciu ďalších 13 miliárd dolárov?
Nezmení a ani sa neočakáva, že by niečo zmenili. Ako už bolo povedané, skutočným účelom týchto peňazí je zabrániť Rusku v čistom víťazstve, a to prostredníctvom náhodných útokov na kritickú infraštruktúru a na obytné oblasti v Rusku.
Keď si človek uvedomí, že základný operačný plán sa zmenil, vývoj na mieste dáva zmysel. Cieľom je čeliť geopolitickému protivníkovi, nie vyhrať vojnu. Rozumiete?
A tu je to, čo balík pomoci vo výške 61 miliárd dolárov neurobí (podľa Teda Snydera, politológa):
„Peniaze nebudú stačiť. Balík pomoci neposkytne Ukrajine zbrane, ktoré teraz zúfalo potrebuje, a nedodá ich včas. Nezabezpečí prílev ľudí, ktorý je ešte potrebnejší. A nezabezpečí víťazstvo… Áno, 61 miliárd dolárov je obrovská suma peňazí, ale nie je dosť veľká na to, aby porazila Rusko.“
Stojí za zmienku, že väčšina najlepších ukrajinských bojových jednotiek už bola zničená. Už neexistujú. Z tohto dôvodu musí Zelenského režim chytať ľudí na uliciach Kyjeva a posielať ich do boja už po dvojtýždňovom výcviku, čo je dôvod, prečo sú straty také vysoké. Nikto neverí, že títo zelení regrúti porazia ruské sily alebo aspoň spomalia neustály postup Ruska.
Ukrajinci sú jednoducho obetovaní, aby Washington mohol pokračovať v útokoch bezpilotných lietadiel na ropné zariadenia v blízkosti Moskvy, bombardovať dediny na ruských hraniciach a podnikať letecké útoky na Kerčský most. Inými slovami, súčasná krvavá bakchanália sa zámerne predlžuje, aby bláznivé západné elity mohli naďalej rozdávať letmé údery ruskému medveďovi, ktorý ich odháňa ako otravné komáre. Tak veľmi si tieto miliardárske elity „cenia“ ľudský život. Tu je úryvok z článku Scotta Rittera:
„Americký prezident Joe Biden nedávno schválil dlho očakávaný balík 65 miliárd dolárov, ktorý zahŕňa 61 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine. Najmenej 13,8 miliardy z tejto sumy sa použije na dodávky zbraní vrátane rakiet dlhého doletu ATACMS a stíhačiek F-16.
„Vojenská pomoc vo výške 13,8 miliardy dolárov pre Ukrajinu nebude stačiť na oddialenie súčasného postupu Ruska“ a „zmenu výsledku na bojisku“, povedal…..
„V súčasnosti má Rusko vojenskú prevahu (ak nie vojenskú nadradenosť vo všeobecnosti) na celej línii kontaktu – nielen na frontovej línii, ale aj ďaleko za ukrajinskou obranou.
Američania, ktorí sa hlúpo domnievajú, že ďalší balík pomoci pomôže vyhnať „zlých“ Rusov z Ukrajiny, žijú vo fantázii. Všetko je presne naopak.
Ani jeden človek, ktorý sleduje vývoj, neverí, že Ukrajina má šancu poraziť dobre vyzbrojenú a vysoko motivovanú ruskú armádu, ktorá sa môže pochváliť takmer neobmedzenými rezervami, výrobnými kapacitami, neobmedzenými zdrojmi a pevným presvedčením, že Západ využíva Ukrajinu na rozbitie Ruska a dosadenie svojej bábky do Moskvy. Práve za to bojujú, a preto zvíťazia. Ďalší citát zo Snydera:
„To by si vyžadovalo päť až sedemkrát väčšiu sumu, t. j. 350 – 400 miliárd dolárov.“ Ale aj keby vyčlenené peniaze stačili, nezabezpečili by zbrane, ktoré Ukrajina potrebuje, pretože zbrane sa teraz nedajú kúpiť. Podľa Daniela Davisa, podplukovníka americkej armády vo výslužbe a vedúceho pracovníka Nadácie pre obranné priority, „aj keby ste dostali peniaze, nemáte potrebné množstvo delostreleckých granátov a stíhacích rakiet pre protivzdušnú obranu. Nemôžete vyrábať delostrelecké granáty rýchlejšie ako teraz. Je to otázka fyzických možností: nedokážeme to.“
A aj keby Západ dokázal dodať zbrane Ukrajine načas, „hlavným problémom Ukrajiny“ podľa Davisa nie sú dodávky zbraní, ale „otázka kádrov“.
Kvôli stratám na bojisku – mŕtvym a zraneným – Ukrajina čelí nedostatku vojakov, ktorý je vážnejší ako problémy s delostrelectvom. Aj keby USA poskytli Ukrajine všetky zbrane, ktoré potrebuje, „nemá ľudskú silu na ich nasadenie“.
To všetko sú celkom základné veci. Ak nemáte mužov, zbrane alebo peniaze, zrejme prehráte. A šialení lokajovia neúspešnej protiruskej kampane vedia, že Ukrajina prehrá, ale aj tak radšej pokračujú vo vedení vojny. Prečo?
Pretože im nezáleží na ľudských životoch, ničení a kolapse ukrajinského štátu. Jediné, na čom im záleží, je poškodiť Rusko za každú cenu. Za túto „dobrú vec“ položilo život už 500 000 Ukrajincov.
A tak sa táto krvavá katastrofa vlečie donekonečna, hoci nikto nepochybuje, aký bude jej koniec.
Mike Whitney je americký politológ a novinár pôsobiaci v štáte Washington.
Prečítajte si tiež:
- Francúzsko malo vyslať bojové jednotky na ukrajinský front. Prišla reakcia
- Červené čiary, keď sa NATO oficiálne zapojí do vojny na Ukrajine