Varšava/Kyjev 29. septembra 2023 (HSP/rmx.news/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)
Napriek najlepším úmyslom Poľska zostávajú úspechy Varšavy na východe otázne, píše redaktor konzervatívneho týždenníka Do Rzeczy Paweł Lisicki
Nedávne výroky ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského počas zasadnutia OSN vyvolali v Poľsku značnú polemiku. Pri interpretácii Zelenského slov sa niektorí v Poľsku cítia obvinení z toho, že konajú ako agenti Moskvy a pomáhajú Rusku v jeho konflikte s Ukrajinou, čo je vzhľadom na rozsiahlu vojenskú a humanitárnu pomoc Poľska Ukrajine obludné tvrdenie.
Kritici tvrdia, že k tomuto vnímaniu mohla prispieť poľská zahraničná politika, ktorá sa často vyznačuje emocionalitou, extrémnymi reakciami a nedostatočným premýšľaním o dôsledkoch. Tvrdia, že prístup Poľska ku Kyjevu bol do veľkej miery založený na troch princípoch: láska k Ukrajine, dôvera v USA a nepriateľstvo voči Rusku. Kritici tvrdia, že tieto pocity boli vnímané ako absolútne, nekompromisné a bez alternatív.
Poľsko, podporované USA od februára 2022, zaujalo morálne postavenie a často spochybňovalo ostatné krajiny v otázke ich podpory Ukrajiny proti Rusku – alebo jej nedostatku, ktoré považujú za historické zlo. Hoci tento postoj priniesol Poľsku uznanie v niektorých liberálnych mediálnych kruhoch, ukázal sa aj ako nákladný. Mnohí partneri EÚ vnímali postoj Poľska s rastúcim podráždením. V dôsledku toho krajiny ako Francúzsko a Nemecko teraz obviňujú Poľsko, že podporou obilného embarga porušilo solidaritu s Ukrajinou.
Okrem toho si Poľsko svojím otvorene protiruským postojom vyslúžilo hnev Moskvy. Niektorí pozorovatelia poznamenali, že v posledných mesiacoch sa Poľsko javilo ako ešte viac proukrajinské a protiruské než samotná Ukrajina. Tento odvážny postoj, založený na predpoklade, že USA podporia Ukrajinu bez ohľadu na čokoľvek, by mohol mať pre Poľsko neblahé následky.
Okrem toho, žiadna iná krajina neprepojila svoju suverenitu s vojnovou situáciou na Ukrajine tak veľmi ako Poľsko. Poľský premiér stotožnil poľskú suverenitu s ukrajinskou a poľský prezident dokonca naznačil, že Poľsko zastupuje len ukrajinské záujmy, pričom predpokladal, že konflikt s Kyjevom je nepravdepodobný.
Teraz sa títo politici, ktorí boli symbolom lásky Poľska k Ukrajine, ocitli v neistej situácii.
Napokon, napriek záväzkom Poľska súčasné ukazovatele naznačujú, že poľské podniky by mohli prísť o účasť na obnove Ukrajiny. Namiesto toho sa zdá, že o túto úlohu sa budú uchádzať nemecké spoločnosti alebo americké korporácie spojené s demokratmi.
Penny Pritzkerová, bývalá ministerka obchodu za vlády Baracka Obamu a členka bohatej rodiny Pritzkerovcov ukrajinsko-židovského pôvodu, bola vládou USA vymenovaná za osobitnú zástupkyňu pre obnovu Ukrajiny.
Okrem toho sa Larry Fink, šéf amerického finančného gigantu BlackRock, pravidelne stretáva s prezidentom Zelenským. Je zrejmé, kto by mohol mať prospech z potenciálnych ziskov.
Napriek najlepším úmyslom zostávajú úspechy Varšavy na východe otázne.
Prečítajte si tiež:
- Spor Poľska s Ukrajinou “rozhneval mnohých v Európe”
- Situácia sa vyostruje: Už nikdy neurážajte Poliakov, odkázal Morawiecki Zelenskému