Pavel Štukovský z ÚVP zasa za dôležitý v tejto oblasti považuje proaktívnejší prístup organizácií, ktoré by na svojich webových portáloch zverejňovali čo najviac dát. Upozornil aj na zdĺhavý proces konaní pri vybavovaní žiadostí o informácie. Pre prípady, kedy úrady nechcú alebo predlžujú poskytnutie informácií, by podľa Šípoša mohlo pomôcť zavedenie inštitútu takzvaného informačného komisára.
Slovensko si v týchto dňoch pripomína 20 rokov od prijatia zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Jeho heslo by sa dalo voľne formulovať do podoby, „čo nie je tajné, je verejné“. Podľa Šípoša posunul tento zákon kultúru sprístupňovania informácií na vyššiu úroveň a napriek prvotným ťažkostiam bol zavedený do praxe. Za problém však považuje zúženie informačnej povinnosti. Štukovský vníma nedostatok v dĺžke konaní. „Ak má občan záujem o nejakú informáciu a tá mu nie je poskytnutá, tak má možnosť využiť opravný prostriedok a v prípade, ak zlyhá, tak má príležitosť požiadať, aby súd prostredníctvom súdneho prieskumu zistil, či daný orgán vydal rozhodnutie v súlade so zákonom. Tu sa však stretávame s veľmi dlhými lehotami a rozhodnutie v takýchto veciach trvá rok až dva,“ priblížil.
Šípoš v tejto súvislosti vidí riešenie napríklad v zavedení inštitútu takzvaného informačného komisára. „Je to orgán, ktorý sa nachádza niekde medzi súdom a úradom. Zdá sa mi to efektívnejšie riešenie, ako sa spoliehať na rozhodnutie súdov, obzvlášť v slovenskom kontexte,“ uviedol riaditeľ TIS. Vo väčšine prípadov totiž zohráva pri vyžadovaní informácií kľúčovú úlohu práve čas. Takýto inštitút funguje podľa jeho slov v Nemecku, Veľkej Británii či Slovinsku.
Riaditeľ mimovládky by si zároveň prial viac aktívnych občanov, ktorí by informácie aj používali. „Musia mať kritické myslenie, nepodliehať dezinformáciám a konšpiráciám. Právo na informácie je skvelá vec, ale ak ich ľudia nevedia selektovať a overiť si ich, tak to môže viesť k zlým koncom. Je to veľká výzva, ale ešte väčšou je vzdelávať občana, aby s informáciami vedel narábať a urobiť z nich nejaký logický a efektívny úsudok,“ zdôraznil Šípoš.
Štukovský by uvítal efektívnejšiu činnosť organizácií a inštitúcií, ktoré by v tejto veci proaktívne zverejňovali na svojich webových portáloch čo najviac dát. Ušetrili by tým podľa jeho slov ľudské zdroje, pretože občan si danú informáciu môže vyhľadať na webe. „Bude to ešte trvať pár rokov, ale verím, že sa k tomuto stavu postupne dopracujeme. Je to reálne,“ uzavrel.