Významný európsky predstaviteľ vyzýva na radikálnu zmenu jednotného trhu EÚ

Významný európsky predstaviteľ vyzýva na radikálnu zmenu jednotného trhu EÚ

Bratislava 13. júna 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: Screenshot Youtube)

 

Jednotný trh EÚ je založený na štyroch slobodách: voľnom pohybe tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Bývalý taliansky premiér a autor hodnotiacej správy o jednotnom trhu EÚ Enrico Letta tvrdí, že pre budúcu prosperitu Európy je nevyhnutná aj piata sloboda – zahŕňajúca výskum, vzdelávanie a inovácie. Správu prináša Euronews

Na snímke bývalý taliansky premiér Enrico Letta
Na snímke bývalý taliansky premiér Enrico Letta

„Vychádzam z veľmi silného, červeného alarmu, veľkého červeného alarmu… Rozdiel oproti USA sa zväčšuje.,“ varuje Letta.

Reklama

Alarm, ktorý si Enrico Letta tak živo predstavuje, je podľa neho akýmsi budíkom, ktorý Európska únia potrebuje, aby si uvedomila, že jednotný trh nevyhnutne potrebuje rozvoj, aby udržal krok s rivalmi, ako sú USA a Čína, a aby sa prispôsobil globálnemu geopolitickému vývoju posledných desaťročí.

 

Reklama

Jednotný trh

Bývalý taliansky premiér a akademik vypracoval správu o budúcnosti jednotného trhu, ktorú si objednalo belgické predsedníctvo EÚ. Jednotný trh bol vytvorený pred 31 rokmi. Bol to krok, ktorý urýchlil integráciu vnútorného hospodárstva bloku. Podstatou Lettovho hodnotenia je, že táto prelomová inovácia musí urobiť ďalší skok vpred.

„Jednotný trh v dnešnej podobe nestačí, pretože bol vytvorený pre svet, ktorý už neexistuje,“ hovorí.

Štúdia potrebná pre jeho správu o budúcnosti jednotného trhu trvala šesť mesiacov a zahŕňala návštevu 65 miest a približne 400 stretnutí.

Jednotný trh vznikol v roku 1993 vo veľmi odlišnom globálnom finančnom a obchodnom prostredí.

„Keď Jacques Delors spustil SM (Single Market- Jednotný trh), Sovietsky zväz ešte existoval, Nemecko nebolo zjednotené, Čína a India spolu tvorili 4 % svetového HDP,“ hovorí profesor Letta.

Reklama

„Ten dnešný( Jednotný trh EÚ) je veľký, ale zajtra musí byť ešte väčší. Dimenzie Číny, USA, či krajín BRIC sa úplne zmenili,“ dodal.

 

Čo prinesie 5. sloboda jednotnému trhu EÚ?

Jednotný trh EÚ je postavený na štyroch základných slobodách. Slobodný pohyb osôb umožňuje občanom EÚ žiť a pracovať v celej EÚ, čo im poskytuje lepšie pracovné príležitosti. Sl pohyb tovaru ponúka spotrebiteľom široký výber vysokokvalitných výrobkov, ktoré sú bezpečné a šetrné k životnému prostrediu. Voľný pohyb služieb umožňuje zakladanie podnikov a poskytovanie služieb v ktoromkoľvek členskom štáte. Voľný pohyb kapitálu stimuluje obchod, podporuje rast a vytvára nové príležitosti pre podniky.

Bývalý taliansky premiér Enrico Letta a autor správy o budúcnosti jednotného trhu do roku 2024 “Much More Than A Market“ navrhol piatu slobodu: Voľný pohyb výskumu, inovácií a vzdelávania. Nová piata sloboda by mala zahŕňať niekoľko oblastí, ako je výskum a vývoj, využívanie údajov, kompetencie, umelú inteligencia, kvantovú výpočtovú techniku, biotechnológie, biorobotiku a výskum vesmíru.

Tri dôležité odvetvia nie sú súčasťou jednotného trhu a Letta sa domnieva, že fragmentácia v týchto odvetviach poškodzuje konkurencieschopnosť Európy. Ide o oblasť energetiky, finančných služieb a telekomunikácií.

Reklama

„V Európe máme spolu 100 telekomunikačných operátorov. V každom jednom štáte fungujú 3, 4, 5 operátori,“ dodáva. „Pre porovnanie, v celých USA sú 3. V Číne má každý operátor viac ako 467 miliónov klientov,“ dodal.

Ešte horšie je podľa Lettu nedostatočná integrácia v oblasti finančných služieb. „Našich 27 finančných trhov nie je dostatočne integrovaných, nie sú dostatočne atraktívne, sú príliš malé a americký trh má ťahový efekt.“

 

Splnenie veľkých cieľov Európy

Letta, veterán talianskej stredoľavej politiky navrhuje vytvorenie únie úspor a investícií, ktorú označuje za pilier súkromných peňazí. V kombinácii s verejnými prostriedkami by sa z neho platila vlajková loď Európy – politika net zero -čistej nuly. Financovanie je však téma, ktorá rozdeľuje. „Naďalej neodpovedáme na otázku, ako financovať prechod na net zero ,“ hovorí Letta.

„Poľnohospodári sú len prvými v dlhom rade protestujúcich… Ďalšími budú pracovníci v automobilovom priemysle, potom budete mať ďalších pracovníkov, ďalších podnikateľov, ďalších občanov…,“ myslí si.

Mnohí podnikatelia tvrdia, že jednotný trh pre nich nefunguje. Zatiaľ čo veľké spoločnosti majú dostatok zdrojov (či peňazí či zamestnancov) na to, aby pôsobili v krajinách s rôznymi právnymi režimami, menšie firmy ich nemajú. Letta sa snaží túto situáciu zjednodušiť: „Myšlienka vychádzajúca z právneho prostredia je vytvoriť hlavný kľúč, akýsi “passepartout“, jeden právny systém. 28. právny systém, ktorý je akousi ďalšou európskou krajinou – virtuálnou krajinou, s vlastným právnym systémom,“ navrhuje.

Redakcia Business Planet sa na tento dotaz opýtala šéfa lobby malých technologických firiem Európskej digitálnej aliancie MSP , “DigitalSME“ . Sebastiano Toffaletti sa k tejto myšlienke vyjadril veľmi pozitívne. „Myslím si, že je to vynikajúci nápad,“ povedal.
„Ak mám založiť spoločnosť, budem ju musieť založiť vo svojej krajine. Som Talian, založím ju v Taliansku, ale ak chcem podnikať, povedzme vo Francúzsku, Poľsku alebo inde, musím založiť ďalšiu spoločnosť v týchto krajinách, takže vznikne úplný chaos..,“ uviedol.

 

Na ceste k piatej slobode

Štyrmi piliermi európskeho jednotného trhu sú voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb. Letta uznáva, že ide o pohľad veľmi podobný 20. storočiu, a hovorí, že je zúfalo potrebná piata sloboda – pre inovácie, výskum a vzdelávanie.

„Na stretnutiach naprieč celou Európou mi mnohí mladí ľudia, začínajúci podnikatelia hovorili: ‚Chceme ísť robiť do USA, Európa nie je miestom, kde môžeme rozvíjať naše nápady‘,“ spomína Letta.

Reklama

Príkladom potenciálu rozvoja jednotného trhu môže byť oblasť napríklad lekárskeho výskumu. Ako zistil Business Planet prostredníctvom francúzskeho verejného výskumného orgánu INSERM (Institut national de la santé et de la recherche médicale), umožnenie voľného prístupu k vedeckým článkom a dátam pomáha urýchľovať prelomové objavy v oblasti európskeho zdravotníctva.

„V súčasnosti sa pravidelne stretávame s publikáciami článkov založených na použití súboru údajov vytvoreného iným laboratóriom, prípadne v inej krajine. A to je podľa mňa fantastické,“ uviedla Isabelle Cheminová, riaditeľka výskumu INSERM. „Vyhneme sa tak možno desiatim laboratóriám, ktoré všetky robia dookola to isté, čo stojí veľa peňazí,“ dodala.

„Výskumné centrá, ako je INSERM, sú nevyhnutné pre inovatívnu a konkurencieschopnú Európu. Jednotný trh novej generácie je nevyhnutný na to, aby tento sektor a aj ďalšie odvetvia mohli využiť svoj potenciál. To by sa kľudne mohlo stať realitou, ak predstavitelia EÚ budú zdieľať predstavy Enrica Lettu,“ dodala redakcia Euronews.

Prečítajte si tiež :

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:44

Inflácia v eurozóne by sa mala v nasledujúcich rokoch ďalej spomaľovať a do roku 2026 by mohla klesnúť pod cieľ Európskej centrálnej banky (ECB) na úrovni 2 %. Ukázali to v piatok výsledky kvartálneho prieskumu banky, tzv. Prieskumu profesionálnych prognostikov (Survey of Professional Forecasters, SPF). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

14:42

Nová daň z bankových transakcií by mohla výrazne poškodiť podnikateľský sektor, ktorý platby dodávateľom a mzdy zamestnancom vypláca takmer výlučne elektronickou formou. Vo veľkej miere budú ovplyvnení aj bežní občania, vyjadrila sa v piatok v súvislosti s možným zavedením novej dane Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR.

Vláda by sa v rámci konsolidácie verejných financií mala podľa asociácie venovať znižovaniu výdavkov štátneho rozpočtu a nie zavádzaniu nesystémových riešení.

14:37

Tínedžer počas turistiky so svojím otcom našiel 1800-ročný prsteň s podobizňou rímskej bohyne vojny Minervy, uvádza Izraelský úrad pre starožitnosti (IAA). TASR informuje na základe správy portálu The Times of Israel.

“Na tomto krásnom prsteni, ktorý sa nám zachoval celý, vidíme obrázok nahej postavy v prilbe. V jednej ruke drží štít, v druhej kopiju,”vyhlásil Nir Distelfeld z IAA. Zrejme bronzový prsteň podľa neho pochádza z neskorej rímskej doby z druhého alebo tretieho storočia nášho letopočtu a mohol patriť dievčaťu alebo žene žijúcej na farme v danej oblasti.

14:35

Ruská delegácia na čele s námestníkom ruského ministra obrany Alexejom Krivoručkom v piatok pricestovala do Severnej Kórey (KĽDR). Bude tam rokovať o implementácii dohôd, ktoré nedávno uzavrel ruský prezident Vladimir Putin a vodca KĽDR Kim Čong-un. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Putinova cesta do KĽDR sa konala v čase rastúcich obáv z dohody o zbrojení, v rámci ktorej Severná Kórea poskytuje Rusku muníciu na vojnu proti Ukrajine.

 

14:34

Amerického novinára denníka Wall Street Journal Evana Gershkovicha v piatok v Rusku odsúdili na 16 rokov väzenia za špionáž, informovala ruská štátna tlačová agentúra RIA. Podľa správ agentúr AP a Reuters píše TASR.

Umiestnený má byť v kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Podľa tlačovej služby súdu Gershkovich svoju vinu nepriznal. Americká vláda a vydavatelia denníka WSJ označili tento súdny proces za podvod a o ruskom právnom systéme hovoria ako o spolitizovanom. Obžaloba považovala obvinenia za preukázané bez akýchkoľvek pochybností.

14:32

Izraelská armáda v piatok vyhlásila, že sa objavuje čoraz viac indícií, že pri útoku jej armády v Pásme Gazy zahynul líder ozbrojeného krídla Hamasu Muhammad Dajf. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Predstaviteľ hnutia Hamas bez predloženia dôkazov vyhlásil, že Dajf je v poriadku a dohliada na ozbrojené operácie Hamasu.

14:30

Z najmenej osem rokov trvajúceho pohlavného zneužívania maloletých obvinili v USA najväčšieho poskytovateľa ubytovania pre detských migrantov bez sprievodu Southwest Key. Vo štvrtok o tom informovalo ministerstvo spravodlivosti, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Trestné oznámenie proti Southwest Key podali v texaskom Austine. Podľa žaloby sa maloletým vyhrážali zabitím, ak zneužívanie oznámia.

14:15

Železničná doprava v úseku Štúrovo – Strekov v okrese Nové Zámky je od 11.10 h prerušená. Dôvodom je mimoriadna udalosť, vykoľajenie nákladného vlaku cudzieho dopravcu, potvrdil hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

ZSSK zavádza na úseku trate náhradnú autobusovú dopravu. Mimoriadna udalosť by mala trvať zhruba 24 hodín.

13:57

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó sa vyjadril, že vysoký predstaviteľ EÚ Josep Borrell sa snaží podkopať plánovaný program maďarského predsedníctva v Rade EÚ.

Maďarský minister dodal, že takýto krok je nevhodný najmä teraz, keď Európa čelí vážnym krízam, akou je vojna či dramatický pokles konkurencieschopnosti a zahraničnopolitickej váhy Únie.

Informoval o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pracovníci triedia čerstvo nazbierané mango na farme v meste Ismailia na severovýchode Egypta

Autor: TASR/AP-Amr Nabil

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Marek Brna

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali