Na túto skutočnosť poukázal v otváracom príhovore aj riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula. Súčasne zdôraznil, že ho dvojnásobne teší, že nielen v Slovenskom inštitúte v Moskve, ale vôbec v Rusku môžu návštevníci vidieť tieto práce po prvýkrát.
Na vernisáži privítal jednu z trojice umelkýň – Renátu Rehorovskú a kurátorku výstavy Miladu Čechovú. Tá vo svojom vystúpení podčiarkla, že výtvarníčky – verné anglickému významu slova „try“ – „skús“ – skúšajú vytvoriť niečo nové, iné, zaujímavé, umelecky hodnotné, čo sa im aj darí. Pripomenula, že Katarína Kvietiková-Bekéniová, Zora Kompánková a Renáta Rehorovská hovoria univerzálnou rečou umenia veľmi dobre, pútavo a zrozumiteľne, ale zároveň každá z nich svojim vlastným prízvukom – každá z nich dáva svojim dielam originálne črty.
Kurátorka M. Čechová poukázala tiež na to, že členky skupiny TRY prezentovali svoje práce na mnohých samostatných výstavách doma i v zahraničí, pričom ich diela „maľované vlnou“ reprezentujú Slovensko a jeho umenie jedinečným spôsobom ako krajinu s bohatou históriou a zároveň modernou umeleckou tvárou.
Výstava 24 diel troch slovenských výtvarníčok, nazvaná „TRY – netkaná tapiséria“ potrvá v Slovenskom inštitúte v Moskve do 12. mája tohto roku.