Východ obsadia mladí hudobníci: Šengenský poludník so slovenskou premiérou aj spievajúcou lekárkou

Východ obsadia mladí hudobníci: Šengenský poludník so slovenskou premiérou aj spievajúcou lekárkou

Košice 26. júna 2019 (HSP/Foto:ŠD Košice)

 

Košice a viacero miest na východe Slovenska zažijú počas prvého júlového týždňa už jedenástykrát inváziu mladých hudobníkov. Pričiní sa o to jedinečné podujatie, Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov a zborov Šengenský poludník, ktorý organizuje košický Sláčikový orchester Musica Iuvenalis pri ZUŠ Márie Hemerkovej s finančnou podporou Košického samosprávneho kraja, Mesta Košice, Fondu na podporu umenia a ďalších partnerov. Festival na jedinečnom záverečnom galakoncerte prinesie slovenskú premiéru Stabat Mater waleského skladateľa Karla Jenkinsa, ale aj viac ako zaujímavú ukrajinskú sólistku Irynu Semenjuk, ktorá je nielen absolventkou hudobnej akadémie v odbore spev, ale aj absolventkou medicíny v odbore všeobecné lekárstvo.  

Reklama

Prvé festivalové koncerty sa uskutočnia v nedeľu 30. júna v Poprade, vo Vysokých Tatrách a v Baške. Musica Iuvenalis na nich otvorí Popradské aj Tatranské kultúrne leto a v Baške sa predstaví Súbor bicích nástrojov z poľskej Legnice. Počas prvého júlového týždňa odohrá viac ako 170 hudobníkov zo Slovenska, Poľska a Ukrajiny koncerty okrem Vysokých Tatier a Popradu aj v Poľove, Skároši, Helcmanovciach, Veľkých Kapušanoch a samozrejme v Košiciach. V programe festivalu nechýba ani populárny Sviečkový koncert, ktorý sa opäť uskutoční na nádvorí Barkóczyho paláca (Verejná knižnica J. Bocatia) v Košiciach už 1. júla.

Tradičným vyvrcholením festivalu bude vo štvrtok 4. júla v košickom Kostole Premonštrátov ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT veľkého medzinárodného orchestra a zboru „Šengenský poludník“. Počas predchádzajúcich festivalov priniesli galakoncerty „hity“ svetovej klasickej vokálno-inštrumentálnej tvorby. V tomto roku siahli organizátori po novom, ale mimoriadne výnimočnom diele, ktoré vzniklo v roku 2008 – Stabat Mater waleského skladateľa Karla Jenkinsa, ktoré bude mať na festivale slovenskú premiéru. Jenkinsove dielo vychádza z modlitby z 13. storočia. Rovnako ako väčšina Jenkinsových skladieb obsahuje tradičnú západnú hudbu (orchester a zbor), ale aj etnické nástroje a vokály, tentoraz zamerané na Blízky východ. „Som presvedčený, že aj toto dielo, rovnako ako diela klasikov, ktoré už na festivalových galakoncertoch odzneli, prinesie divákom silný umelecký zážitok v spojení s duchovným prostredím chrámu a že mladí hudobníci na nich prenesú množstvo pozitívnej energie,“ hovorí riaditeľ festivalu Igor Dohovič. Výnimočnosť galakoncertu podčiarkujú aj jeho hostia. Dirigentom bude Roman Kreslenko, absolvent hry na husle Ľvovského štátneho hudobného učilišťa S. P. Ľudkevyča (2008), Ľvovskej národnej univerzity Ivana Franka, fakulty kultúry a umení (2013) a operno – symfonického dirigovania na Ľvovskej národnej hudobnej akadémii M. Lysenka v triede profesora Jaremu Kolessa (2017). V dirigovaní sa zdokonaľoval aj v Taliansku u Ferdinanda Nazzara. Sólistkami večera budú Iryna Semenjuk a Tamila Mamedova. Rodáčka z Ľvova Semenjuk sa hudbe venuje od piatich rokov. Je absolventkou hudobného učilišťa v odbore klavír a spev, štúdium ukončila s vyznamenaním. V roku 2016 získala magisterský titul v odbore klasický spev na Národnej hudobnej akadémii Mykolu Lysenka v Ľvove a v roku 2017 k nemu pridala aj magisterský titul v odbore všeobecného lekárstva na Národnej medicínskej univerzite Danyla Halyckého v Ľvove. V Národnej opere v Ľvove debutovala ako študentka v roku 2016 v postave Cherubína v inscenácii opery Wolfganga Amadea Mozarta Figarova svadba. V roku 2008 sa stala laureátkou Medzinárodnej súťaže mladých vokalistov Eleny Obraztsovej v ruskom St Petersburgu. Rodáčka z Lucku Mamedova je zborovou  dirigentkou a učiteľkou spevu populárnej piesne. Od 6 rokov študovala klavír na hudobnej škole. V rokoch 2005 – 2009 absolvovala s vyznamenaním štúdium dirigovania na Volyňskom štátnom hudobnom učilišti kultúry a umení v rodnom meste. V štúdiu pokračovala v rokoch 2009 – 2014 na katedre zborového dirigovania v Ľvovskej národnej hudobnej akadémii M. Lysenka. Pôsobila v Štátnej zaslúžilej zborovej kapele „Trembita“ a je sólistkou viacerých zborov – „Jesy Juva”, medzinárodný jazz-zbor «Aktuálna tendencia“, „Soli Deo”, „Gaudeamus” a „Євшан“.

Reklama

Hosťami jedenásteho Šengenského poludníka budú okrem tradičných domácich účinkujúcich, Musicy Iuvenalis a Tanečného dychového orchestra Klasik Band, aj súbory, ktoré festivaloví diváci poznajú z predchádzajúcich ročníkov – Akademický zbor Politechnickej univerzity z poľského mesta Wroclaw, Súbor bicích nástrojov Hudobných škôl z poľskej Legnice, Orchester ľudových nástrojov hudobného učilišťa z ukrajinského Užhorodu a Komorný zbor Yevshan z ukrajinského Ľvova. Premiéru na festivale bude mať Národný komorný orchester „Polifonija“, ktorý pracuje pri Polytechnickej univerzite v ukrajinskom Ľvove.

 

PROGRAM ŠENGENSKÉHO POLUDNÍKA 2019:

NEDEĽA 30. JÚNA

15.00 –  Nám. Sv. Egídia, Poprad  – Sláčikový orchester MUSICA IUVENALIS (Košice, Slovensko)

Reklama

18.00 –  Obecný úrad Baška – Súbor bicích nástrojov (Legnica, Poľsko), Klasik Band (Košice, Slovensko)

19.00 – Hotel Titris, Tatranská Lomnica – Sláčikový orchester MUSICA IUVENALIS (Košice, Slovensko)

 

PONDELOK 1. JÚLA

20.45 – SVIEČKOVÝ KONCERT – Verejná knižnica J.Bocatia, nádvorie Barkóczyho paláca, Hlavná 48 – Súbor bicích nástrojov (Legnica, Poľsko), Klasik Band (Košice, Slovensko)

Reklama

 

UTOROK 2. JÚLA

15.00 –  Nám. Sv. Egídia, Poprad – Komorný miešaný zbor „Yevshan“ (Ľvov, Ukrajina)

18.00 – Kostol sv. Petra a Pavla,  Nový Smokovec – Akademický zbor Politechnickej univerzity (Wroclaw, Poľsko)

19.00 – Hotel Titris, Tatranská Lomnica – Národný komorný orchester „Polifonija“ Politechnickej univerzity (Ľvov, Ukrajina)

 

STREDA 3. JÚLA

18:00 – Grécko-katolícky chrám archanjela Michala, Helcmanovce – Komorný miešaný zbor „Yevshan“ (Ľvov, Ukrajina)

20.30 – Kostol Premonštrátov. Hlavná ulica, Košice – Akademický zbor Politechnickej univerzity (Wroclaw, Poľsko), Národný komorný orchester „Polifonija“ Politechnickej univerzity (Ľvov, Ukrajina)

 

Reklama

ŠTVRTOK 4. JÚLA

18:00 – Sála kultúrneho domu, Mestská časť Košice-Poľov – Orchester ľudových nástrojov Štátneho hudobného učilišťa (Užhorod, Ukrajina)

19.30 – Kostol Premonštrátov. Hlavná ulica, Košice

 

ZÁVEREČNÝ GALAKONCERT FESTIVALU

Reklama

Karl Jenkins – STABAT MATER (2008)

Medzinárodný orchester a zbor Šengenský poludník, sólistky: Iryna Semenjuk a Tamila Mamedova (Ukrajina), dirigent : Roman Kreslenko (Ukrajina)

 

PIATOK 5. JÚLA

15.00 – Altánok v parku, Tatranská Lomnica – Súbor bicích nástrojov (Legnica, Poľsko)

Reklama

15.00 –  Nám. Sv. Egídia, Poprad  – Orchester ľudových nástrojov Štátneho hudobného učilišťa (Užhorod, Ukrajina)

17:00 – Farský chrám bl. mučeníka P.P. Gojdiča, Veľké Kapušany – Akademický zbor Politechnickej univerzity (Wroclaw, Poľsko)

Redakciu informoval Svjatoslav Dohovič, tlačový tajomník ŠD Košice.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali