Bratislava 8. júla (TASR) – Na Slovensku sa napriek legislatívnym opatreniam vyskytujú časté prípady sexuálneho obťažovania, najmä žien. Výbor OSN pre hospodárske, sociálne a kultúrne práva preto odporúča zaistiť efektívne uplatňovanie zákonov a prijať ďalšie preventívne a ochranné opatrenia na boj proti sexuálnemu obťažovaniu žien na pracovisku.
Rovnako ho znepokojuje pretrvávanie domáceho násilia, ako aj to, že v SR sa nejedná o prečin. V záverečnom stanovisku k druhej periodickej správe SR o implementácii Medzinárodného paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach preto odporúča úpravu legislatívy tak, aby bolo domáce násilie prečinom.
Odporúčanie Výboru považuje ministerstvo spravodlivosti za stručné a vágne, pričom podľa neho nemá oporu v medzinárodnom práve. "V zmysle tzv. Istanbulského dohovoru sa totiž pod pojmom domáce násilie rozumejú všetky činy telesného, sexuálneho, duševného a ekonomického násilia, ktoré sa vyskytujú v rámci rodiny alebo domácej jednotky alebo medzi bývalými alebo súčasnými manželmi alebo partnermi, či už páchateľ má, alebo v minulosti mal s obeťou spoločný pobyt," pripomína rezort spravodlivosti.
Poukazuje na to, že na vnútroštátnej úrovni v oblasti trestného práva ide o skutkové podstaty viacerých trestných činov, ktoré sú postihované a sankcionované v zmysle platného Trestného zákona. "Teda nejde iba o jednu skutkovú podstatu trestného činu domáceho násilia ako takého, preto je v legislatívnej i aplikačnej praxi toto odporúčanie nevykonateľné," dodáva ministerstvo.
Avšak v rámci prípravy ratifikácie Istanbulského dohovoru priebežne novelizuje trestnoprávne predpisy, a to aj zavádzaním nových skutkových podstát trestných činov spadajúcich pod širší pojem "domáce násilie" do Trestného zákona.
Výbor s obavami sleduje, že na Slovensku pretrváva aj obchodovanie s ľuďmi, najmä ženami a dievčatami, na účely sexuálneho zneužívania. Vyzýva preto v tomto smere na posilnenie preventívnych a ochranných opatrení. Odporúča tiež pokračovať v kampaniach na zvyšovanie povedomia verejnosti, zvyšovaní zavedených opatrení na pomoc a rehabilitáciu obetí. Slovensko má tiež pokračovať v snahách o spoluprácu s okolitými štátmi pri prevencii a boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Druhú periodickú správu SR posudzoval Výbor začiatkom mája minulého roka. Pokrývala časové obdobie 2002 až 2008. Po prijatí zoznamu dodatočných tém sa následne doplnila a aktualizovala o relevantný vývoj do roku 2011.
V poradí tretiu periodickú správu k Medzinárodnému paktu o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach predloží Slovensko do 18. mája 2017.