Vučič reagoval na Gotovinovo vymenovanie za šéfporadcu ministra obrany

Vučič reagoval na Gotovinovo vymenovanie za šéfporadcu ministra obrany

Nový Sad 18. novembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

 

Srbsko a Chorvátsko posudzujú úlohu Anteho Gotovinu v operácii Búrka naďalej úplne odlišne.

Vyplýva to z dnešnej reakcie srbského premiéra Aleksandara Vučiča v Novom Sade na štvrtkové vymenovanie spomínaného generála vo výslužbe do vysokej funkcie.

Reklama
Na snímke srbský premiér Aleksandar Vučič
Na snímke srbský premiér Aleksandar Vučič

Gotovina, ktorého Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v apríli 2011 odsúdil na 24 rokov za vojnové zločiny proti srbskému obyvateľstvu počas operácie Búrka (Oluja) v roku 1995 a odvolací senát v novembri 2012 spod obvinení oslobodil, sa stal hlavným poradcom chorvátskeho ministra obrany.

Vučič v Novom Sade podľa tamojšej televízie N1 dnes vyhlásil, že sa nechce vyjadrovať ku Gotovinovmu vymenovaniu, aby tak nepoškodil bilaterálne vzťahy. Poznamenal však, že v Belehrade tento signál zo Záhrebu pochopili. Srbov vyhnaných svojho času z chorvátskej Krajiny toto vymenovanie nepotešilo, dodal.

Reklama

Operácia chorvátskej armády zameraná proti samozvanej Republike srbskej Krajina (RSK) na východe Chorvátska, patrila medzi kľúčové operácie balkánskych vojen sprevádzajúcich rozpad Juhoslávie. Začala sa na úsvite 4. augusta 1995.

O deň neskôr chorvátska armáda vstúpila do takmer úplne prázdneho a predtým prudko ostreľovaného mesta Knin, kde pred ofenzívou žilo zhruba 90 percent srbského obyvateľstva. Za oficiálne ukončenú vyhlásili operáciu Búrka 7. augusta vo večerných hodinách. Chorvátske jednotky obsadili územie s rozlohou 10.400 kilometrov štvorcových.

Počas pokračovania Búrky na území Bosny a Hercegoviny, v akcii známej pod názvom Maestral, zabili chorvátske a moslimské jednotky podľa srbských zdrojov ďalších 655 a vyhnali približne 125.000 srbských obyvateľov.

Podľa srbských asociácií rodín nezvestných a obetí z RSK prišlo v auguste 1995 o život 1600 ľudí, vyše 250.000 vyhnali a osud ďalších zhruba 1000 dodnes nie je známy. Podľa údajov dokumentačno-informačného strediska Veritas zahynulo počas Búrky dovedna 1205 civilistov, z toho 522 žien a 12 detí.

Chorvátske zdroje hovoria o 90.000 vyhnaných, zdroje OSN uvádzajú zhruba 150.000 vyhnaných. Líšia sa aj informácie o počte obetí a nezvestných. Chorvátska strana uvádza, že počas Búrky zahynulo dovedna 214 civilistov.

Reklama

V Chorvátsku sa Búrka všeobecne považuje za úspešné zavŕšenie chorvátskej vojny za nezávislosť. Gotovina konštatoval, že je na operáciu Búrka hrdý, a to nielen pre jej víťazný charakter, ale aj “minimalizáciu počtu obetí”. Vyjadril ľútosť nad každým vyhasnutým životom, avšak zdôraznil, že osobne nemôže prevziať zodpovednosť za to, čo sa udialo v čase, keď už bol v Bosne. V Srbsku je výročný deň spustenia operácie dňom smútku.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:36

Opakované vyjadrenia premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom využití úspor z druhého dôchodkového piliera na investície do infraštruktúry na Slovensku sú prípravou na ich znárodnenie. Sú o tom presvedčené viaceré opozičné strany, ktoré aj v piatok pokračovali v kritike tohto nápadu.

15:32

Viacero lekárov z Ľvovskej oblasti na západe Ukrajiny vyšetrujú pre podozrenie z prijímania úplatkov. Mužom, ktorí sa chceli vyhnúť vojenskej službe, za peniaze vydávali falošné lekárske potvrdenia. Oznámil to v piatok ukrajinský Štátny úradu pre vyšetrovanie (SBI).

15:26

Španielska polícia zaistila 25 ton hašišu v hodnote 50 miliónov eur v prístave Algeciras na juhu krajiny. Drogy boli ukryté v drevených debnách v nákladnom aute z Maroka, ktoré smerovalo do juhofrancúzskeho mesta Perpignan, informovali v piatok španielske úrady.

15:21

Poľnohospodári sú v posledných rokoch svedkami úbytku poľnohospodárskej pôdy, predovšetkým trvalých trávnych porastov. Poľnohospodári sú teda za zachovanie aspoň súčasnej výmery poľnohospodárskej pôdy. Jednoduchšie odstraňovanie nežiaducej vegetácie, ktoré navrhuje novela zákona o ochrane prírody a krajiny, im v tom môže pomôcť. Uviedla to Jana Holéciová,

15:12

Štáty Vyšehradskej štvorky (V4) sa v Európskej únii v minulosti správali nedospelo, zmeny v pripravovaných zákonoch si niekedy chceli “vytrucovať”. Česko sa v tom zmenilo, stáva sa sebavedomým členom EÚ. Spravodajkyni TASR to povedal predseda českého Senátu Miloš Vystrčil, podľa ktorého je pre ČR prínos zo vstupu do Únie nepomerne väčší ako to, čo sa Čechom možno nepáči.

15:11

Ruské sily zasiahli pri štvrtkovom útoku západné zbrane a vojenské vybavenie prepravované po železnici v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo obrany s tým, že jeho sily sa zamerali aj na železničné objekty v Charkovskej oblasti.

14:57

Predseda vietnamského parlamentu Vuong Dinh Hue odstúpil z funkcie.

14:56

Opoziční poslanci Veronika Remišová a Michal Šipoš vyzývajú prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala tento týždeň v parlamente schválený zákon o mimoriadnych opatreniach pre strategické investície a obrátila sa na Ústavný súd SR. Zákon podľa nich hrubým spôsobom porušuje práva občanov.

14:56

Ukrajinského ministra poľnohospodárstva Mykolu Soľského prepustili v piatok na kauciu z väzby, v ktorej sa ocitol pre podozrenia z účasti v korupčnom škandále. Oznámil to jeho rezort.

14:55

Nemecká centrálna banka (Bundesbank) by mala viac zdôrazňovať výhody digitálneho eura pre spotrebiteľov. Vyhlásil to v piatok spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. Do popredia by sa mala dostať “pridaná hodnota súkromia” v porovnaní s inými digitálnymi platobnými systémami, povedal v rámci návštevy Bundesbanky.

14:54

Ruská centrálna banka ponechala v piatok kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, už tretíkrát v rade, zhoršila však inflačné vyhliadky na tento rok. Nové údaje tak vzďaľujú infláciu v Rusku od inflačného cieľa centrálnej banky. Na druhej strane, výrazne zlepšila odhad vývoja ekonomiky, ktorá by tento rok mohla vzrásť až o 3,5 %.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali