“Je to všetko úplne jednoduché,” povedal pre Sputnik generálny riaditeľ Fondu národnej energetickej bezpečnosti Konstantin Simonov.
Konstantin Simonov:” Slovensko je druhá krajina po Ukrajine na trase ruského plynu do Európy. Ale pri realizácii Severného prúdu 2 plynovod povedie okolo Ukrajiny, cez Česko a Rakúsko, ďalej na trh severného Talianska. Paradox je v tom, že ak by bolo Československo jeden štát, tak by žiadne problémy neboli. Ale pretože sa krajina rozdelila, všetky sladké hrozienka zo Severného prúdu 2 dostane Česko a horké pilulky Slovensko, ktoré prišlo o tranzit a stovky miliónov dolárov, ktoré prichádzali do jeho rozpočtu. Nerobíme to slovenským partnerom schválne. Proste Ukrajina, s ktorou máme čo robiť, je veľmi nestabilné územie, riziková zóna. Chceme pred nimi ochrániť aj seba, aj Európanov.”
Ako vyzerá v kontexte posledných deprimujúcich udalostí okolo Turecka Severný prúd 2?
Je jasné, že je to absolútne legitímna otázka. Už skôr sme cítili nestabilnú pozíciu Ankary voči Tureckému prúdu a previedli sme dve vetvy na sever. Teraz by sme museli urobiť to isté, len v zrýchlenom režime. Myslím, že Brusel nám musí poďakovať za to, že premýšľame o perspektívnych cestách. Hoci obavy Slovenska sú tiež pochopiteľné.
Slovensko aktívne lobuje za projekt Eastring na obchvat Ukrajiny. Aké má teraz perspektívy?
Projekty Eastring a Teslu Európska únia len nedávno zaradila do zoznamu energetických priorít. Brusel je ochotný zaplatiť ich výstavbu. Jediný háčik je v tom, že oba sú pokračovaním Tureckého prúdu. Ide o tie dve potrubia, presnejšie povedané už iba o jedno potrubie, ktoré zatiaľ zostalo v projekte, z ktorého samotné Turecko dostáva plyn, a ktoré plánujú predĺžiť na Balkán.
No a ďalej Eastring ide na Slovensko. Prekvapuje ma určitý cynizmus slovenskej strany. Hlasno prevoláva: “Ochránime Ukrajinu pred Ruskom!” A potom, keď vznikne nejaká alternatíva tranzitu plynu okolo “nešťastnej” Ukrajiny, ihneď zabudne na Ukrajincov a spomenie si na svoje záujmy. Hoci, samozrejme, ospravedlňovať tento zdravý pragmatizmus je v súčasnej situácii možné. Opakujem: projekt Eastring za účasti Slovenska, Maďarska, Rumunska a Bulharska nemá zmysel, ak my (Rusko) nepostavíme aspoň dve potrubia “Tureckého prúdu”.
Ale ako plánovať stavbu v oblasti vojenských akcií?
Teraz prebieha prehodnotenie všetkých vzťahov s Ankarou. Situácia sa rozvíja. Premýšľať dnes o osude plynového projektu je rovnaké ako klásť si otázku o kurze akcií tesne pred plnohodnotnou vojnou. Ocitli sme sa pred problémami úplne inej úrovne.