Komunálne voľby sa skončili

Bratislava 15. novembra 2014 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Volebné miestnosti budú otvorené do 20.00 hodiny

Na Slovensku sa dnes o 7.00 h otvorili volebné miestnosti. Nových starostov, primátorov a komunálnych poslancov budú občania voliť do 20.00 h. Po zatvorení volebných miestností začnú komisie sčítavať hlasy a Štatistický úrad (ŠÚ) SR začne zverejňovať priebežné neoficiálne výsledky. Objavovať sa budú na dvoch webstránkach www.statistics.sk a www.volbysr.sk.

 

20: 16:  Predseda vlády SR Robert Fico kvôli pracovným povinnostiam odvolil až o 19.30 hod. v priestoroch ZŠ Alexandra Dubčeka na Majerníkovej ulici.

20:15: Volebné komisie počítajú hlasy. Prvé priebežné a neoficiálne výsledky by sa mohli objaviť približne o 21.30 hodine.

20:00:  Takmer všetky volebné miestnosti na Slovensku sa po komunálnych voľbách o 20.00 h zatvorili. Výnimkou je košický Luník IX, kde bude volebná miestnosť otvorená o 38 minút dlhšie. O 45 minút sa predĺži hlasovanie v obci Svinia v Prešovskom okrese. V obidvoch prípadoch zatvorili volebné miestnosti, aby prešetrili podozrenia z kupovania hlasov. Hlasovanie sa predlžuje o 15 minút aj na ZŠ Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici v Bratislave pre výpadok prúdu.

Na snímke volebná miestnosť v obci Kvakovce

19:52:  Polícia prijala trestné oznámenie týkajúce sa údajného ovplyvňovania voličov v meste Vranov nad Topľou.

19:48: Slovným napadnutím členov komisie a fyzickým útokom na jedného z členov policajného zboru skončilo vyčíňanie muža, ktorý sa podvečer v Prievidzi v Materskej škole na Športovej ulici dožadoval svojho práva voliť. “Muž, ktorý bol zjavne pod vplyvom alkoholu, chcel využiť svoje volebné právo, aj keď nebol zapísaný v zozname voličov. Malo by ísť o obyvateľa Prievidze, ale s trvalým pobytom v Nemecku,” povedal pre TASR Roman Veselý z tamojšej okrskovej komisie. 

19:32: Hlasovanie v rámci dnešných komunálnych volieb sa predĺži aj v obci Svinia v Prešovskom kraji. Volebnú miestnosť tu zatvorili na 20 minút, aby prešetrili podozrenia z kupovania hlasov.

19:15: V Ružinove ukončia dnešné komunálne voľby o 15 minút neskôr. Dôvodom je výpadok prúdu, ku ktorému došlo na ZŠ Pavla Marcelyho na Drieňovej ulici po 18.00 h.

18:30: Prvé priebežné neoficiálne výsledky komunálnych volieb by sa na webstránkach www.statistics.sk a www.volbysr.sk. mohli objaviť hodinu a pol po uzatvorení volebných miestností. Podľa predsedníčky Štatistického úradu SR Ľudmily Benkovičovej to však bude závisieť aj od práce jednotlivých volebných komisií a kvality odovzdaných zápisníc.

“O ôsmej, keď sa zatvoria volebné miestnosti, hneď ako bude prvá miestna zápisnica skontrolovaná a vložená do systému, tak sa na dvoch webových stránkach budú prezentovať výsledky,” priblížila Benkovičová. Na webových stránkach budú zverejnené výsledky hlasovania v mestách a obciach. Aktualizovať sa budú každých 10 minút.

18:17:  Podozrenie na kupovanie hlasov polícia prešetruje v Žarnovici. TASR to potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. Volebná korupcia v Kremnici sa podľa jej slov napokon nepotvrdila.

Na snímke Róm si preberá obálku a hlasovacie lístky vo volebnej miestnosti počas Volieb do orgánov samosprávy obcí 2014 na sídlisku Luník IX v Košiciach

18:00:  Volebné moratórium v rámci komunálnych volieb sa skončí zatvorením volebných miestností o 20.00 h. Výnimkou bude košické sídlisko Lunik IX., kde bude volebná miestnosť otvorená o 38 minút dlhšie.

17:48: Priebeh komunálnych volieb je v okresoch Prešov, Sabinov, Stropkov, Svidník a Bardejov pokojný. 

17:30: V obci Kvakovce, ležiacej v susedstve vodnej nádrže Domaša, došlo v týchto dňoch k rapídnemu nárastu počtu oprávnených voličov. Postarala sa o to početná skupina majiteľov chát, ležiacich v katastri obce Kvakovce, keď si spomínané rekreačné zariadenia zvolili za miesto svojho trvalého pobytu. V dnešných komunálnych voľbách chcú podporiť svojho favorita na post nového kvakovského starostu. Z úst miestnych obyvateľov zaznievajú v tejto súvislosti slová ako podvod či manipulácia. Obvodná volebná komisia dnes situáciu preverovala priamo na mieste. Podľa jej vyjadrení je zapojenie “novousadlíkov” do volieb v súlade so zákonom.

Na snímke členka okrskovej volebnej komisie odovzdáva hlasovacie lístky a obálku

17:15:  Ani tri hodiny pred zatvorením 80 volebných miestností v Banskej Bystrici sa kandidáti na poslancov mestského zastupiteľstva (MsZ) nevzdávajú a mobilizujú voličov do poslednej chvíle, napríklad cez sms. Mestská volebná komisia (MsVK) v Banskej Bystrici len pred malou chvíľou zaevidovala podnet od členky okrskovej volebnej komisie, ktorá upozornila na rozposielanie esemesiek od istého kandidáta na poslanca do MsZ. Ako pre TASR reagoval predseda MsVK Pavel Žitňan, odporučili jej, aby sa s podnetom obrátila na políciu, keďže je podozrenie, že tým dochádza k mareniu volieb.

17:01: Policajtom sa podarilo odhaliť ďalší prípad volebnej korupcie. Tento raz sa kupovanie hlasov vyskytlo v Kremnici. Médiám to potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová.

16:56: Prípad kupovania hlasov vo Zvolene, o ktorom sa dnes dopoludnia zmienil policajný viceprezident Ľubomír Ábel, sa mal udiať pred volebným okrskom č. 5, ktorý sídli na tamojšom mestskom úrade. Okrskovej komisii to nahlásil občan, ktorý si všimol nezvyklý počet pravdepodobne bezdomovcov pred volebnou miestnosťou.

16:47: V Trsticiach v okrese Galanta, vo volebnom okrsku číslo jeden je evidovaných viac ako tisíc oprávnených voličov. Do 16.00 h svoje volebné právo využila viac ako tretina občanov. Povedal to pre TASR predseda volebnej komisie János Cserko. Konštatoval, že voľby sú pokojné, očakáva, že v skorých večerných hodinách bude väčší nával voličov. „Obyvatelia obce si môžu vybrať na post starostu z dvoch kandidátov, do obecného zastupiteľstva sa prihlásilo 24 záujemcov, z toho môže byť zvolených 11 ľudí,“ uviedol Cserko. V rámci územného obvodu Obvodnej volebnej komisie v Galantskom okrese je vytvorených 83 volebných okrskov.

16:35: S otázkami, ktoré sa týkajú dnešných komunálnych volieb, sa môžu voliči obrátiť na informačnú linku, ktorú zriadilo Ministerstvo vnútra SR. Podľa zapisovateľky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Evy Chmelovej ľudia túto možnosť vo veľkej miere využívajú.

Na snímke voliči stoja v rade vo volebnej miestnosti počas Volieb do orgánov samosprávy obcí v obci Jarovnice

16:31: Na priebeh komunálnych volieb v Prešovskom kraji dohliadajú aj policajti, vidieť ich najmä v obciach s početnou rómskou komunitou. Dnes už zaznamenali dve trestné oznámenia týkajúce sa volieb.

16:20: Jeden z kandidátov na post poslanca mesta Prievidza za druhý volebný obvod, 64-ročný Jaroslav Daniš náhle zomrel. Ako pre TASR uviedol predseda Mestskej volebnej komisie (MsVK) Štefan Škríp, o jeho úmrtí dnes komisiu informoval splnomocnenec strany DOST, ktorá Daniša nominovala. 

16:07: Komunálne voľby v Kremnici prebiehajú pokojne, mestská volebná komisia (MsVK) nezaznamenala žiadne narušenie ich priebehu. V súvislosti s voľbami však zaregistrovala dva podnety. Ako informoval predseda komisie Anton Vaský, jeden sa týkal podozrenia z kupovania hlasov a druhý porušenia volebného moratória. “Ani jeden, ani druhý nie sme povolaní riešiť,” podotkol s tým, že o oboch bola informovaná polícia.

16:00:  Iba poslancov obecného zastupiteľstva si dnes volia obyvatelia obce Buzitka v okrese Lučenec. Ministerstvo vnútra rozhodlo o odložení volieb starostu po tom, ako dostalo uznesenie Ústavného súdu (ÚS), ktorý musí najskôr preskúmať registráciu  kandidátov. TASR to potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Eva Chmelová.

15:50: Partiu chlapov v maličkej liptovskej obci Ižipovce na čele s doterajším starostom Milanom Frankom zamestnali dnes výkopové práce na odvodňovacom kanáli k novostavbám rodinných domov namiesto komunálnych volieb. Tie sa totiž neuskutočnili, lebo sa nenašiel ani jediný kandidát na starostu či poslanca päťčlenného miestneho zastupiteľstva.

Na snímke seniori z Centra sociálnych služieb na Komenského ulici v Poprade

15:31: Krátko po 14. hodine dnes odvolila kandidátka na primátora mesta Nitra za stranu Sieť Dominika Tekeliová. K volebnej urne pristúpila v Základnej škole Škultétyho, ktorú pred časom navštevovala ako žiačka. 

15:18: Polícii sa podarilo odhaliť a zdokumentovať kupovanie hlasov počas dnešných komunálnych volieb vo Zvolene. Médiám to potvrdila zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová. “Bolo možné hneď vzniesť obvinenie,” dodala Chmelová. Má ísť o prípad, o ktorom sa zmienil policajný viceprezident Ľubomír Ábel dnes ráno. Podrobnosti k prípadu však vtedy nemohol zverejniť.

15:10: Záujem o večerné sčítanie hlasov v Pezinku prejavili aj občianski aktivisti z Pezinka, ktorí chcú byť prítomní pri odpečatení volebných urien.

15:00: Aj dôchodcom z Centra sociálnych služieb – Zariadenie pre seniorov na Komenského ulici v Poprade záleží na ich budúcnosti i budúcnosti ich potomkov. Práve preto sa v týchto komunálnych voľbách rozhodli odovzdať svoj hlas kandidátom, ktorí podľa nich, budú mesto spravovať najlepšie. Ich zdravotný stav im však nedovoľuje voliť v príslušnej volebnej miestnosti, dnes tak za nimi prišla volebná urna.

14:46: V troch obciach žiarskeho volebného obvodu – Lovči, Slaskej a Prenčove sú dnešné komunálne voľby bez súboja. Zaregistrovali tam totiž rovnaký počet kandidátov na poslancov, ako je miest v obecnom zastupiteľstve, a po jednom kandidátovi na starostu.

Dievčatko vykúka spoza hlasovacej schránky vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí v Trenčíne

14:22: Do volebnej miestnosti v budove Základnej školy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku si už dnes dopoludnia našlo cestu pomerne dosť voličov, hoci úradujúci primátor Branislav Tréger je už v druhých komunálnych voľbách po sebe jediným kandidátom na túto funkciu.

14:10: Značný záujem voličov o komunálne voľby zaznamenali od rána v rómskej osade v Trebišove, kde je volebná miestnosť v budove základnej školy. “Museli sme poprosiť mestskú políciu, aby voličov púšťala do budovy postupne, stáli tam veľké rady,” povedala pre TASR podpredsedníčka volebnej komisie v okrsku číslo tri Jaroslava Topoľančinová. 

14:02: Nad priebehom komunálnych volieb v Púchove dohliadajú špeciálni pozorovatelia. Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) o to požiadala miestna volebná komisia. Ešte pred voľbami sa totiž v meste vyskytlo viacero problémov s pripravenosťou volebných komisií. Okrem toho ÚVK aj dnes riešila podnet, ktorý sa týkal priebehu volieb v tomto meste.

14:00: Na Základnej umeleckej škole Jána Cikkera v Banskej Bystrici dnes dopoludnia odvolil už aj riaditeľ Detskej fakultnej nemocnice Ján Nosko, ktorý kandiduje na post banskobystrického primátora ako nezávislý s politickou podporou strán Smer-SD, SDKÚ-DS, SNS a SMS. Do volebnej miestnosti prišiel s manželkou a zdravotne postihnutou dcérou.

13:46: Rekordérom v počte kandidátov na starostu obce v okrese Nové Mesto nad Váhom sú Čachtice. O starostovské kreslo sa tu uchádza 12 kandidátov. Podľa úradujúcej starostky Anny Ištokovej, ktorá bola starostkou päť volebných období a zo zdravotných dôvodov nekandiduje, je 12 kandidátov priveľa.

13:32: Tri spoločné debaty kandidátov na post primátora Trnavy, dve televízne a jedna verejná, pomohli voličom zorientovať sa a vybrať si svojho favorita. Povedal to kandidát na post primátora Trnavy Bystrík Stanko (Smer-SD) dnes po tom, ako bol odovzdať svoj voličský hlas vo volebnej miestnosti na ZŠ na Bottovej ulici v Trnave.

13:14: Napriek tomu, že majú starostu obce istého aj na ďalšie štyri roky, na dnešných komunálnych voľbách sa obyvatelia Železnej Breznice v okrese Zvolen zúčastňujú v hojnom počte. Podľa predsedníčky tamojšej okrskovej komisie Anny Nemcovej dopoludnia už prišla do volebnej miestnosti, zriadenej v tamojšom kultúrnom dome, asi pätina zo 460 oprávnených voličov.

13:08: Komunálne voľby sú v mestách a obciach na Spiši zatiaľ bezproblémové. Jednotlivé obvodné volebné komisie (ObVK) nezaznamenali žiadne podnety, či narušenia priebehu volieb. „Zatiaľ je všetko v poriadku, tešíme sa už na ten moment, keď budú známe výsledky. Verím, že tu nebudeme tak dlho ako pred štyrmi rokmi,“ konštatoval zapisovateľ ObVK v Poprade Ladislav Maličký.

13:00: Mestská volebná komisia (MsVK) v Košiciach doteraz prerokovala štyri podnety a vydala jedno usmernenie. TASR to potvrdil jej zapisovateľ Stanislav Takáč.

12:55: Predvolebná kampaň bola náročná. Konštatoval to dnes kandidát na primátora Trnavy Ján Žitňanský (koalícia KDH, OĽaNO, SDKÚ-DS, SaS, Nova, SZ, s podporou Mosta-Híd a OKS), keď odovzdal svoj voličský hlas. Do volebnej miestnosti na ZŠ na Námestí Učeného tovarišstva v Trnave prišiel predpoludním spolu so svojou manželkou. 

12:48: Komunálne voľby na košickom rómskom sídlisku Lunik IX dnes predpoludním prerušili na 38 minút. “Jedna volička vo volebnej miestnosti opisovala na hlasovací lístok z lístočka s menami kandidátov, čo dostala vonku,” uviedla pre TASR predsedníčka Miestnej volebnej komisie Alena Straková. Na lístočku sa nachádzali konkrétne mená kandidátov s poradovými číslami na primátora Košíc, starostu Lunika IX, aj poslanca do mestského zastupiteľstva.

12:44: Význam volieb do orgánov samospráv je väčší alebo minimálne rovnaký ako parlamentných volieb. Po vykonaní volebného aktu vo volebnom okrsku 29 na ZŠ Hodžova v Trenčíne to dnes povedal úradujúci trenčiansky primátor Richard Rybníček.

Druhá najstaršia obyvateľka Nitry, 101-ročná Mária Korecová, švagriná kardinála Korca, dostáva hlasovacie lístky od členky volebnmej komisie

12:27: Svoje volebné právo dnes dopoludnia využila aj druhá najstaršia obyvateľka Nitry, 101-ročná Mária Korecová. Švagriná kardinála Korca volila v druhom volebnom obvode v Starom meste. “Chcem, aby bola Nitra pekná, aby tu ľudia šťastne žili a boli k sebe slušní a dobrí. Na mne už nezáleží, no obyvateľom Nitry by som dopriala, aby mali dobrý život. Ja som taký mala a je to na mne vidieť,” zdôvodnila svoju účasť na voľbách.

12:10: Po jedenástej hodine prišiel spolu s rodinou odvoliť do Základnej školy na Jelačičovej ulici v bratislavskom Ružinove kandidát na primátora hlavného mesta Ivo Nesrovnal. Samotný volebný akt bol pre neho špecifický, pretože prebiehal v triede, do ktorej chodil ako prvák. “To bola moja 1. B a dnes, po 44 rokoch, v tej istej triede sme volili primátora. Je to pre mňa také zavŕšenie určitého oblúku môjho bratislavského osudu,” povedal novinárom.

12:01: Na políciu v Nitre sa obrátil občan, ktorý nahlásil, že v Novom Tekove v Levickom okrese otvorili volebnú miestnosť ešte pred siedmou hodinou. Informáciu potvrdila aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková. “Máme takýto podnet. Volebná miestnosť mala byť otvorená o desať minút skôr. Ešte pred oficiálnym začiatkom volieb údajne stihol odvoliť jeden občan. Prípadom sa budeme ďalej zaoberať,” uviedla Čuháková.

11:55:   Z kandidátov na starostu, ktorí majú rovnaké priezvisko, si dnes vyberajú svojho zástupcu obyvatelia Ľutova v Bánovskom okrese. Oslovení voliči, ktorí prišli na tamojší obecný úrad, to za kuriozitu nepovažujú. 

11:45: Komunálne voľby na najväčšom rómskom sídlisku Lunik IX, ktorý je mestskou časťou Košíc, dnes vzbudzujú veľký záujem voličov. Pred volebnou miestnosťou v miestnej materskej škole sa tvoria už od rána zástupy čakajúcich občanov.

11:35: O post starostu sa dnes vo viacerých obciach vranovského regiónu uchádzajú výlučne ženské kandidátky. V niektorých prípadoch ide pritom o jasné favoritky na víťazstvo. Do predvolebného boja totiž vstúpili osamotene bez akéhokoľvek mužského či ženského protikandidáta.

11:29:  Voľby v severnej časti Nitrianskeho kraja zatiaľ prebiehajú pokojne a bez incidentov. Podľa väčšiny členov oslovených obvodných i okrskových volebných komisií ľudia chodia k urnám priebežne. “U nás je momentálne všetko v poriadku. Priebeh volieb je hladký, doteraz ho nenarušil žiadny incident. Nezaznamenali sme ani žiadne podania od občanov,” uviedla zapisovateľka Mestskej volebnej komisie v Leviciach Elena Kušteková.

11:22: V okrese Galanta sa konajú voľby podľa zákona, obvodná volebná komisia nezaznamenala žiadne nedostatky. Potvrdila to TASR predsedníčka komisie Erika Slobodová. V meste Galanta sa primátorom chce stať šesť záujemcov.

11:17: Kandidát koalície Sieť, SDKÚ–DS, NOVA, SaS, Most–Híd, OKS na primátora Žiliny, 41-ročný mediálny manažér Martin Barčík, prišiel dnes odovzdať hlas v komunálnych voľbách na žilinskom sídlisku Vlčince s manželkou a dcérou.

11:09: Najmladší kandidát na primátora Trenčína a bývalý viceprimátor Tomáš Vaňo (nezávislý) odvolil dnes vo volebnej miestnosti v kultúrnom dome v mestskej časti Záblatie spolu s manželkou krátko po 10.00 h. Slovne vyzdvihol potrebu účasti v komunálnych voľbách a ocenil korektnú volebnú kampaň v Trenčíne. 

11:02: Približne o deviatej hodine pristúpil k volebnej urne v nitrianskom druhom volebnom obvode Staré mesto, v okrsku č. 16 v ZŠ kniežaťa Pribinu súčasný primátor Nitry Jozef Dvonč. V novom volebnom období kandiduje na post primátora ako nominant koalície Smer–SD, KDH a SNS.

10:55: Volebný hlas dnes odovzdal vo svojom rodnom Poprade aj prezident SR Andrej Kiska. Odvoliť prišiel v spoločnosti manželky a syna. 

10:30: Pár minút po desiatej hodine uskutočnil vo volebnej miestnosti v Základnej škole na Hlbokej ulici v bratislavskom Starom Meste svoj volebný akt Milan Kňažko, ktorý kandiduje na bratislavského primátora. Pred novinárov predstúpil pokojný a vyrovnaný.

Volička v kroji vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky

10:22: Komunálne voľby vo zvolenskom obvode, ktorý zahŕňa okresy Zvolen, Detva a Krupina, sa konajú zatiaľ bez problémov. O 7.00 h sa otvorili dvere v 168 okrskoch. Najviac, až 40, ich je vo Zvolene.

10:15: Dve hodiny po otvorení volebných miestností prišiel odovzdať svoj hlas nezávislý kandidát na primátora Trnavy Peter Bročka. Na radnicu, kde volil, došiel na bicykli, ktorý k nemu ako symbol alternatívy neodmysliteľne patrí a neodložil ho ani počas predvolebnej kampane.

10:08: Vo volebnom obvode Žiar nad Hronom sa začali voľby bez problémov. Ako potvrdila predsedníčka Obvodnej volebnej komisie Marianna Ciglanová, všetky volebné miestnosti sa otvorili o 7.00 h. “Zaznamenali sme zvýšený záujem o pozorovateľov z radov obyvateľov pri sčítavaní hlasov,” podotkla Ciglanová s tým, že je to špecifikom komunálnych volieb. “Doteraz sme sa s tým nestretli,” dodala.

10:00: Polícia aj počas dnešného dňa dostala podnet, ktorý upozorňuje na údajné kupovanie hlasov. Informoval o tom viceprezident Policajného zboru SR Ľubomír Ábel s tým, že podrobnosti k prípadu nemôže zverejniť. “Protikorupčná jednotka v danom regióne je vonku a dokumentuje takýto prípad,” uviedol dnes pre médiá.

09:55: Kandidát na košického primátora Rudolf Bauer, ktorý má podporu 11 stredopravých strán (KDH, SDKÚ-DS, NOVA, SaS, SMK, KDS, OKS, DS, OĽaNO, Sieť a Most-Híd), dúfa, že volebná účasť v Košiciach bude vyššia ako pred štyrmi rokmi. Povedal to novinárom po odvolení vo volebnom okrsku č. 31 v Základnej škole Kežmarská v Košiciach. Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode manželky.

09:47: V obci Kamenné miestna volebná komisia zaregistrovala pre dnešné voľby až osem kandidátov na post starostu, čo je napríklad viac ako v prípade okresného mesta Vranov nad Topľou. O primátorskú stoličku tam aktuálne súperia šiesti kandidáti.

09:30:  Už tradične bol medzi prvými voličmi vo volebnom okrsku 3 v mestskej časti Košice – Barca súčasný košický primátor a kandidát na túto funkciu Richard Raši (Smer-SD). Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode manželky Márie a dcéry Romany. 

Na snímke budova volebnej miestnosti

09:12:  Voľby sa v hlavnom meste začali pokojne. Za prvé dve hodiny nemusela mestská volebná komisia v Bratislave riešiť žiadne problémy. “Miestne volebné komisie nám nehlásili žiadne problémy ani nič podobné, všetky miestnosti otvorili o siedmej,” potvrdil TASR predseda mestskej volebnej komisie Patrick Lutter.

09:05: V liptovskom regióne sa dnes konajú komunálne voľby v troch mestách a 77 obciach s výnimkou Ižipoviec. V maličkej obci s 92 obyvateľmi sa opakuje situácia spred štyroch rokov, keď nikto neprejavil záujem o post starostu ani poslanca obecného zastupiteľstva.

08:20: Vo voľbách bude mať právo voliť len minimum slovenských väzňov, keďže toto právo budú mať len obvinení, ktorých miesto trvalého pobytu pred vzatím do výkonu väzby patrí do volebného okrsku, na území ktorého je obvinený vo výkone väzby.

08:09: Na Orave si dnes volia zástupcov do miestnych samospráv vo všetkých 59 obciach a štyroch mestách. Kým v 12 obciach majú len jediného kandidáta na starostu, v najmenšej oravskej obci Osádka so 135 obyvateľmi si voliči môžu vybrať až spomedzi štyroch kandidátov.

Volič vhadzuje obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky vo Voľbách do orgánov samosprávy obcí 2014

08:05: Presne o 7.00 h si svojich zástupcov v miestnej samospráve začali voliť aj obyvatelia bratislavskej Karlovej Vsi. Podľa informácií zapisovateľa miestnej volebnej komisie Rastislava Velčeka boli všetky volebné miestnosti v mestskej časti otvorené načas a voľby sa začali bez problémov.

08:00: Obyvatelia Malej Lodiny mohli odovzdať hlas svojim favoritom v komunálnych voľbách už o piatej hodine ráno. V ďalších šiestich obciach na Slovensku sa volebné miestnosti otvorili o šiestej hodine. Informovala zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Eva Chmelová.

07:55:  Vajnory patria medzi malé bratislavské časti, majú niečo vyše 5000 obyvateľov. Občania môžu voliť v štyroch okrskových volebných miestnostiach v štátnej a cirkevnej základnej škole. Všetky boli pripravené a načas otvorené. Prvým voličom bol riaditeľ Vajnorského ochotníckeho divadla Igor Roy.

07:47: Medzi prvými voličmi na Slovensku v dnešných komunálnych voľbách boli muži. K urne v Kultúrnom dome v Lazanoch v okrese Prievidza, kde sa začali voľby o hodinu skôr ako v iných obciach a mestách, prišli už krátko po 6.00 h pre následné pracovné povinnosti.

Prvým voličom na Slovensku bol Jaroslav Fuska, krátko po ňom prišiel vodoinštalatér Jozef Hanko.

07:30:  Úderom siedmej hodiny sa dnes otvorili volebné miestnosti vo všetkých 399 volebných okrskoch stredného Považia a kopaničiarskeho regiónu. TASR o tom informovali zapisovatelia obvodných volebných komisií (ObVK) v Trenčíne, Novom Meste nad Váhom a Považskej Bystrici.

 

Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov

Starostov, primátorov a komunálnych poslancov si volí 2923 obcí, vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc. Vytvorených je 5989 volebných okrskov. Na voľby dohliadajú volebné komisie rôznych stupňov, najvyššie stojí Ústredná volebná komisia. Pre voličov je zriadená infolinka. Otázky súvisiace s voľbami môžu volať od 7.00 h do 20.00 h na telefónne čísla 02/4859 2312 a 02/4859 2313.

Právo voliť majú vyše štyri milióny voličov. Prvovoličov je podľa odhadov viac ako 28.000. Tých, ktorí už v iných voľbách hlasovali, ale v komunálnych môžu až tento rok, je 256.000. Voliť možno len v mieste trvalého bydliska.

Hlasovať môžu nielen Slováci, ale aj cudzinci. Slováci sa musia preukázať platným občianskym preukazom, cudzinci dokladom o pobyte pre cudzinca. Voliť môžu aj ľudia, ktorým zdravie bráni ísť do volebnej miestnosti. Keď požiadajú členov okrskovej volebnej komisie o prenosnú hlasovaciu schránku, prinesú im ju domov.

Predtým, než voliči odovzdajú hlas preferovaným kandidátom na poslancov, mali by si pozorne prečítať hlasovací lístok. Je na ňom totiž uvedený maximálny počet poslancov, koľkých môžu vo svojom obvode voliť. V prípade starostu či primátora vyberajú len jedného kandidáta.

Občania hlasujú tak, že kandidátov krúžkujú. Hlasovací lístok bude platný, aj keby bol poškodený, pokiaľ z neho bude jasné, ako volič hlasoval. V prípade, že starosta či primátor nebudú zvolení, do dvoch týždňov budú nové voľby.

ru

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Vláda schválila príspevky pre dôchodcov. Dostanú všetci rovnako?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda schválila príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur. Dotkne sa približne 1,4 milióna ľudí. Vyplatený by mal byť už v novembri. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok aj invalidní dôchodcovia či siroty "Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude…

Možné scenáre vývoja ukrajinského konfliktu po referendách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   Dňa 27. septembra sa končia referendá o pripojení zabraných ukrajinských území k Rusku. Procedúra ich "začlenenia do Ruska" sa môže uskutočniť 29. septembra Ruské vedenie už dalo jasne najavo, že po tomto kroku sa bude považovať útok ukrajinskej armády na tieto teritória za…

Šok v dodávkach ropy je na spadnutie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:TASR)   Keď začiatkom tohto týždňa výkonný riaditeľ spoločnosti Aramco povedal, že roky nedostatočných investícií narušili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou, malo to byť pre tých, ktorí majú rozhodovacie právomoci, varovným signálom. Namiesto toho generálny tajomník OSN opäť pokarhal ropný priemysel za…

Advokát Para čelí ďalšiemu obvineniu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Obvinenie v kauze Kaifáš advokáta Mareka Paru NAKA rozšírila. Para vraj pracoval pre Norberta Bödöra, manipuloval so svedkom Vargom tak, aby došlo k diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka. Teraz NAKA na základe komunikácie v Threeme tvrdí, že zasahoval aj do vyšetrovania objednávky vraždy bývalej…

SHMÚ: Na celom území Slovenska si treba dávať pozor na hmlu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na celom území Slovenska si z pondelka na utorok (27. 9.) treba dávať pozor na hmlu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Viditeľnosť sa môže podľa meteorológov znížiť na 50 až 200…

NYT o srdcedrásajúcej bitke: Rusi brutálne zničili AFU v Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   Tanky a obrancovia Ukrajiny horia a umierajú v holých stepiach bez akejkoľvek ujmy ruskej armády Článok New York Times o totálnych stratách AFU na južnom fronte možno pokojne nazvať tajnou doktrínou Zelenského - mimochodom, podľa The Jerusalem Post najvplyvnejšieho Žida na svete. A nespočíva…

Vladimir Putin vyhovel žiadosti Edwarda Snowdena o udelenie ruského občianstva

0 icon

Bratislava 26. september 2022 (Foto: tadviser.ru)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o udelení ruského občianstva bývalému agentovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi „V súlade s článkom 89 písm. a) Ústavy Ruskej federácie týmto rozhodujem: udeliť ruské občianstvo nasledovnej osobe: Edward Joseph Snowden, narodený 21. júna 1983 v Spojených…

Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR)   Zabezpečil si Západ zvýšenie cien energií na nadchádzajúcu zimu? Po európskom zákaze poistenia tankerov prevážajúcich ruskú ropu sa jej cena zvýši na 200 dolárov za barel, napísal Newsweek perom Daniela Depetris. Západ sa tak v snahe potrestať Rusko "odmenil" drahším čiernym zlatom. Globálna ponuka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30 - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v…

NAKA obvinila 14 osôb v súvislosti s činnosťou pre skupinu takáčovcov vrátane starostu Záhorskej Vsi

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb. Osem z nich zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok počas zásahu v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medzi zadržanými je aj starosta obce. Zvyšné osoby zadržala polícia už v minulosti a…

NAJNOVŠIE

BLOG

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Boris Mesár

ŠPECIÁLNA OPERÁCIA RF V USA ? ČO SA DEJE V ŠTÁTOCH? 

0icon

Američania sľúbili Európanom, že im poskytnú svoj LNG, ktorý nahradí ruský plyn. Takto sa rozhodli zbaviť EÚ závislosti od energie z Ruska. Tento plán však obsahuje príliš veľké ALE. Konkrétne ide o to, že v USA za nejasných okolností zhorelo približne 20 tovární na výrobu skvapalneného zemného plynu. Prečo sa…

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Vláda schválila príspevky pre dôchodcov. Dostanú všetci rovnako?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda schválila príspevok pre dôchodcov v celkovej sume viac ako 207 miliónov eur. Dotkne sa približne 1,4 milióna ľudí. Vyplatený by mal byť už v novembri. Okrem starobných dôchodcov dostanú príspevok aj invalidní dôchodcovia či siroty "Najväčšia pomoc vo výške 210 eur bude…

Možné scenáre vývoja ukrajinského konfliktu po referendách

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   Dňa 27. septembra sa končia referendá o pripojení zabraných ukrajinských území k Rusku. Procedúra ich "začlenenia do Ruska" sa môže uskutočniť 29. septembra Ruské vedenie už dalo jasne najavo, že po tomto kroku sa bude považovať útok ukrajinskej armády na tieto teritória za…

Šok v dodávkach ropy je na spadnutie

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Oilprice/Foto:TASR)   Keď začiatkom tohto týždňa výkonný riaditeľ spoločnosti Aramco povedal, že roky nedostatočných investícií narušili rovnováhu medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou, malo to byť pre tých, ktorí majú rozhodovacie právomoci, varovným signálom. Namiesto toho generálny tajomník OSN opäť pokarhal ropný priemysel za…

Advokát Para čelí ďalšiemu obvineniu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto: Facebook)   Obvinenie v kauze Kaifáš advokáta Mareka Paru NAKA rozšírila. Para vraj pracoval pre Norberta Bödöra, manipuloval so svedkom Vargom tak, aby došlo k diskreditácii prokurátora Vasiľa Špirka. Teraz NAKA na základe komunikácie v Threeme tvrdí, že zasahoval aj do vyšetrovania objednávky vraždy bývalej…

SHMÚ: Na celom území Slovenska si treba dávať pozor na hmlu

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Na celom území Slovenska si z pondelka na utorok (27. 9.) treba dávať pozor na hmlu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe Viditeľnosť sa môže podľa meteorológov znížiť na 50 až 200…

NYT o srdcedrásajúcej bitke: Rusi brutálne zničili AFU v Chersonskej oblasti

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:Twitter,Screenshot)   Tanky a obrancovia Ukrajiny horia a umierajú v holých stepiach bez akejkoľvek ujmy ruskej armády Článok New York Times o totálnych stratách AFU na južnom fronte možno pokojne nazvať tajnou doktrínou Zelenského - mimochodom, podľa The Jerusalem Post najvplyvnejšieho Žida na svete. A nespočíva…

Vladimir Putin vyhovel žiadosti Edwarda Snowdena o udelenie ruského občianstva

0 icon

Bratislava 26. september 2022 (Foto: tadviser.ru)   Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o udelení ruského občianstva bývalému agentovi amerických tajných služieb Edwardovi Snowdenovi „V súlade s článkom 89 písm. a) Ústavy Ruskej federácie týmto rozhodujem: udeliť ruské občianstvo nasledovnej osobe: Edward Joseph Snowden, narodený 21. júna 1983 v Spojených…

Západ potrestal sám seba: ceny ropy sa vyšplhajú na 200 dolárov za barel

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR)   Zabezpečil si Západ zvýšenie cien energií na nadchádzajúcu zimu? Po európskom zákaze poistenia tankerov prevážajúcich ruskú ropu sa jej cena zvýši na 200 dolárov za barel, napísal Newsweek perom Daniela Depetris. Západ sa tak v snahe potrestať Rusko "odmenil" drahším čiernym zlatom. Globálna ponuka…

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Aká je situácia na hraniciach?

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Mykola Tys)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií   20:30 - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v pondelok odsúdil ľudí, ktorí sa snažia vyhnúť službe v…

NAKA obvinila 14 osôb v súvislosti s činnosťou pre skupinu takáčovcov vrátane starostu Záhorskej Vsi

0 icon

Bratislava 26. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)   V súvislosti s trestnou činnosťou zločineckej skupiny takáčovcov obvinila polícia 14 osôb. Osem z nich zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok počas zásahu v Bratislavskom a Žilinskom kraji. Medzi zadržanými je aj starosta obce. Zvyšné osoby zadržala polícia už v minulosti a…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Gustáv Murín

Výtvor žltej tlače - Matovič

0icon

Je to bizarné! Naša žltá tlač v cudzích službách (SME-čko, denník N-ádor, týždeň, aktuality.sk a v počiatkoch aj Trend) vypustili džina z fľaše – teda Matoviča z psychiatrie – a teraz by ho radi natlačili späť. Ale nejde to. Vydláždili mu cestu k moci vopred absurdne vykonštruovaným obvinením, že Ficova vlád

Boris Mesár

ŠPECIÁLNA OPERÁCIA RF V USA ? ČO SA DEJE V ŠTÁTOCH? 

0icon

Američania sľúbili Európanom, že im poskytnú svoj LNG, ktorý nahradí ruský plyn. Takto sa rozhodli zbaviť EÚ závislosti od energie z Ruska. Tento plán však obsahuje príliš veľké ALE. Konkrétne ide o to, že v USA za nejasných okolností zhorelo približne 20 tovární na výrobu skvapalneného zemného plynu. Prečo sa…

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Pavel Pakoš

Moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“ ?

0icon

Kardinál Gerhard Ludwig Müller v novom rozhovore prezradil , že počas diskusií na nedávnom stretnutí kolégia kardinálov v Ríme, ktoré sa konalo 29. – 30. augusta, novovymenovaný kardinál a kľúčový pápežský poradca naznačil, že moc pápeža nad Cirkvou je „neobmedzená“. Müller uviedol, že kardinál Gianfranco Ghirlanda, SJ, kanonick&yacut

Armádny Magazín

"Ideálny polygón". Čo ponúkla ukrajinská armáda Západu?

0 icon

Ukrajina, 26.september 2022 (AM) – Ukrajina sa stala testovacím miestom pre západné zbraňové systémy, vojenské technológie a taktiky. Predstavitelia kyjevského režimu o tom bez rozpakov hovoria otvorene. Najmä námestník ministra obrany Vladimir Gavrilov na konferencii amerického národného obranného priemyslu v Texase vyzval Biely dom, aby pokračoval v d

V Iráne sa deje všetko čo sa dialo v Kyjeve v roku 2014

0 icon

Irán, 26.september 2022 (AM) – Okrem zvláštnych a znepokojivých správ, ktoré teraz prichádzajú z Číny, prichádzajú nemenej znepokojujúce správy z Iránu. Tu vo viacerých mestách priamo prebieha pokus o „farebnú revolúciu“. Všetko sa deje podľa starej dobrej metodiky. Prvé boli demonštrácie požadujúce lepší život. Potom počas týchto demonštrácií úrady údajne za

Turecko predložilo dôkazy o presune gréckych vojsk na sporné demilitarizované ostrovy

0 icon

Turecko, 26.september 2022 (AM) – Vzťahy medzi Gréckom a Tureckom, členmi bloku NATO, boli desaťročia napäté, no v poslednom čase sa vážne zhoršili. Rozpory medzi Aténami a Ankarou dosiahli vrchol, krajiny si neprestávajú posielať agresívne hrozby a robiť agresívne gestá, ktoré môžu v

Na Putinovu výzvu Burjatsko, Jakutsko a Tuva povolávajú skúsených veteránov ostreľovačov

0 icon

Burjatsko, 26.september 2022 (AM) – Rodák z Burjatska Badma Cyrendoržiev ide na Ukrajinu medzi mobilizovanými z republiky. Podľa jeho slov je to už jeho tretia „vojna“. Prvá bola v Afganistane, kde skončil ako súčasť 860. motostreleckého pluku, kde si odslúžil vojenskú službu.   Po prvom nácviku streľby na strelnici ho zaradili…

Andrej Fursov: Nové otroctvo - progres „temných“ treba vykoľajiť

0 icon

Rusko, 26.september 2022 (AM) – V 70. rokoch sa určité segmenty priemyslu začali presúvať z jadra kapitalistického systému, predovšetkým zo Spojených štátov, do krajín vtedajšieho tretieho sveta, predovšetkým do Kórey a Taiwanu. A čoskoro sa začalo rozprávať o „východoázijských tigroch“ a tak ďalej. Presun priemyslu priniesol buržoázii „technologického jad

FOTO DŇA

Na snímke hríby nazbierané v Malej Fatre v obci Strečno, okres Žilina

Autor: FOTO TASR - Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali