Je vodná filtrácia nebezpečná?

Je vodná filtrácia nebezpečná?

Bratislava 28. novembra 2019 (PR článok/Foto:Pixabay)

 

Niet pochýb o tom, že Slovensko má štedré a kvalitné zásoby pitnej vody. Lenže, ako sme písali v minulom článku našu vodu si špiníme samy. Vplyv chlórovania, obstarožných potrubí, okolitého priemyslu, poľnohospodárstva či skládok môže spôsobiť, že sa k nám dostane voda plná toxínov. Okrem toho má častokrát voda z kohútika proste horšiu chuť, vôňu a vzhľad

Ilustračné foto

Ako ideálne riešenie by sa mohla zdať vodná filtrácia, ktorá z vody dokáže odstrániť väčšinu toxínov. Lenže aj ona má svoje “muchy” a svojich kritikov.

Reklama

Už pred niekoľkými desiatkami rokov prišli na trh filtračné zariadenia. Stáli vtedy síce desiatky tisíc korún, ale priniesli akúsi možnosť ochrany pred “toxickým bordelom”. Je pravda, že predajcovia používali aj manipulatívne a zavádzajúce predajné techniky ako elektrolýza či meranie vodivosti. Ale aj tak dnes vieme, že ten „bordel“ sa vo vode z vodovodu proste môže nachádzať. Aj, keď veľakrát skôr kvôli zastaranému potrubiu a nie kvôli znečisteniu vody v zdroji samotnom. Tak či onak, filtrácia mala a má v istých prípadoch svoje opodstatnenie.

Na druhej strane má aj svoje nevýhody. Jednou z najväčších je, že reverzná osmóza zbavuje vodu nielen toxínov, ale aj minerálnych látok a demineralizovaná voda je údajne zdraviu nebezpečná. Podľa dokumentu českého „Státního zdravotního ústavu“ sú riziká demineralizovanej vody (ošetrenej reverznou osmózou) nasledovné:

Reklama

1. Priamy účinok na črevnú sliznicu, metabolizmus a homeostázu minerálnych látok, prípadne na iné telesné funkcie.

2. Prakticky nulový príjem vápnika a horčíka vodou.

3. Znížený príjem niektorých iných esenciálnych prvkov a mikroprvkov.

4. Vysoké straty (60 – 86 %) vápnika, horčíka a iných esenciálnych prvkov z potravín varených v demineralizovanej vode.

5. Zvýšené riziko toxického pôsobenia ťažkých kovov prijímaných stravou (pretože vápnik a horčík zabraňujú vstrebávaniu niektorých toxických prvkov ako olovo a kadmium).

Reklama

6. Zvýšené riziko druhotnej kontaminácie (baktériami).

 

Svoje tvrdenia podporujú štúdiami, ktoré zistili, že pitím demineralizovanej vody nastáva u ľudí:

– zvýšené močenie

– vzrastá objem vody v tele

Reklama

– zvyšuje sa koncentrácia sodíka a znižuje koncentrácia draslíka v sére

– zvyšuje sa vylučovanie iontov sodíka, draslíka, chloridov, vápnika a horčíka z organizmu

Už v 60-tych rokoch minulého storočia vznikli mnohé štúdie (1), ktoré prepojili pitie demineralizovanej vody s vyšším rizikom úmrtia na srdcovo-cievne ochorenia (2, 3)  a niektorými typmi rakoviny (4, 5, 6, 7) K ním treba prirátať tie, ktoré prepojili túto vodu s osteoporózou a neurodegeneratívnymi chorobami alebo aj so zvýšeným celkovým rizikom úmrtia (8). A, aby toho nebolo dosť, tak existujú údaje z rokov 2000-2002, podľa ktorých sa ľudia v Česku a na Slovensku, ktorí si nechali nainštalovať reverznú osmózu, sťažovali už po niekoľkých týždňoch na únavu, slabosť, kŕče a srdcovo-cievne problémy (8).

Tieto dáta určite nemožno ignorovať i, keď je pravda, že z týchto štúdií nevieme, čo konzumovali sledovaní ľudia a koľko prijímali minerálov z iných zdrojov. Nepoznáme ich životný štýl a napríklad nevieme či im v porovnaní s demineralizovanou vodou viac neublížil nadbytok toxínov vo vode, ktoré by vápnik a horčík čiastočne eliminovali. Tiež nevieme či predstavuje demineralizovaná voda riziko, ak sledovaná osoba konzumuje nutrične bohatú potravu a prijíma z nej až nadbytok minerálov.

 

Akú vodu, teda chceme piť?

1. Chceme piť čistú a chutnú vodu bez toxínov.

2. Chceme mať vo vode adekvátne množstvo minerálov.

3. Chceme platiť za vodu čo najmenej.

Prvý cieľ ihneď vylučuje pitie súčasnej vody z vodovodu (kiežby sa to raz zmenilo), pretože jej vierohodnosť spochybňujú napríklad dáta zo Svetového dňa vody z roku 2012. Ľudia tam vtedy priniesli svoje vzorky a otestovalo sa 3 437 vzoriek, z ktorých prekročilo až 1 175 vzoriek (34,1 %) povolené limity pre dusičnany. Dusitany boli vyšetrené v 3 033 vzorkách, z čoho bolo 55 prekročení najvyššej medznej hodnoty.

Reklama

Druhý cieľ nám hovorí, aby sme nepili ani vodu z filtračných zariadení, ktoré ju zbavujú minerálov. Pomôcť vyriešiť tento problém, by mohol z časti remineralizátor vody. Avšak najprirodzenejšie je dopĺňať príjem tekutín a minerálov pomocou minerálnych a pramenitých stolových vôd. Z chuťového hľadiska a svojou netoxicitou sú tieto balené vody ďaleko pred kohútikovou vodou. Chvalabohu si vieme na Slovensku vybrať z kvalitných domácich minerálok (Salvator, Baldovká, Budiš, Fatra, Gemerka).

Avšak treba dávať pozor, pretože niektoré (liečivé) minerálne vody majú až veľmi vysoký obsah rozpustných látok (Vincentka, Šaratica, Bilinská horká). Ako správne postupovať pri výbere minerálnej a pramenitej vody sme písali už tu. Ich pitie je vhodné aj pre tých, ktorých strava je už bohatá na minerály. Pretože z nich prijmú minerály rovnako dobre ako z jedla, ale zároveň nemusia prijať žiadne kalórie.

Tretí cieľ nám vlastne hovorí: “pijme vodu z vodovodu, lebo je lacná” a nekupujme balené vody, ktoré vychádzajú v prepočte drahšie. Našťastie je tento cieľ z pohľadu priorít až posledný.

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

18:14

Obyvatelia Slovenska plánujú v rámci príprav na veľkonočné sviatky minúť priemerne 97,1 eura. Najviac peňazí majú v úmysle minúť ľudia, ktorí si ich spájajú s kresťanskými tradíciami, ako aj staršie generácie a obyvatelia Prešovského kraja. Vyplýva to z aktuálneho online prieskumu agentúry NMS Market Research, na ktorom sa zúčastnilo 1030 respondentov.

18:13

Dvaja ľudia zahynuli po páde do Atlantického oceánu na severnom pobreží Španielska, oznámili vo štvrtok záchranné služby autonómneho spoločenstva Astúria. Ďalšie dve osoby prišli o život v Katalánsku.

18:12

Vo veku 90 rokov zomrel v stredu psychológ Daniel Kahneman, ktorý v roku 2002 získal Nobelovu cenu za ekonómiu.

18:12

Ruské vojenské lietadlo sa vo štvrtok zrútilo do mora pri polostrove Krym. Pilotovi sa podarilo katapultovať.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali