Ako správne postupovať pri výbere minerálnej a pramenitej vody

Bratislava 24. októbra 2019 (PR článok/Foto:Pixabay)

 

V minulom článku sme hodnotili vodu z kohútika versus balenú vodu. Na vode z vodovodu nám prekáža predovšetkým chlór a jeho zlúčeniny. Ďalej je to zvýšené množstvo dusičnanov z poľnohospodárskej činnosti a priemyselných odpadov. Taktiež, nie sme si stále istí neprítomnosťou liečiv a hormónov

Ilustračné foto

Okrem toho má proste horšiu chuť, vôňu a vzhľad a prechádza dlhou sieťou potrubí, ktorých kvalita je veľká neznáma. V jej prospech hovorí iba veľmi nízka cena. Na druhej strane, balená voda nesmie byť chemicky upravovaná, je prirodzene mikrobiologicky čistá a, ako taká si udržuje stabilnú kvalitu, ktorú výrobca garantuje od prameňa až po ústa spotrebiteľa. Z chuťového hľadiska a svojou netoxicitou sú balené vody ďaleko pred kohútikovou vodou. Celý článok nájdete tu.

 

Slovensko – krajina minerálnych prameňov

Slovensko má približne 1650 registrovaných minerálnych prameňov, čo je napríklad päťkrát viac než v USA a Kanade. Nie z každého zdroja sa dá plniť. Niektoré slovenské pramene sa využívajú na balneoterapiu v kúpeľoch. Z ďalších zdrojov si čapujú len obyvatelia miest a dedín, ktoré sa nachádzajú v blízkosti prameňov alebo okoloidúci turisti. Len asi zo stotiny existujúcich žriediel sa voda plní do fliaš a distribuuje sa do obchodnej siete. Takýto prameň sa najprv niekoľko rokov pozoruje, aby sa preukázala stálosť jeho zloženia a výdatnosť. Potom príde na rad jeho uznanie, povolenie využívať zdroj a schválenie účelu použitia. Ide o niekoľkoročný náročný proces. Zoznam takto uznaných minerálnych vôd je zverejnený v Official Journal EÚ, kde sa pravidelne aktualizuje. Podľa neho je napríklad na Slovensku 23 zdrojov, v Českej republike 10, v Chorvátsku 5, vo Fínsku 1, v Španielsku 63 a vo Francúzsku 83 zdrojov.

Plniarne prírodných minerálnych a pramenitých vôd na Slovensku v marci 2015

 

Naše minerálky sú jedinečné a mali by sme ich piť viac

Pojem minerálka sa často zovšeobecňuje, keď sa minerálnou vodou označujú všetky číre alebo dochutené vody v obchodoch. Minerálna voda (minerálka) je však výlučne voda s obsahom prírodných minerálov. Získava sa priamo z prameňa, pričom zostáva úplne čistá, dopĺňa sa len o kysličník uhličitý. Aby sa stala voda minerálnou, musí prejsť istým procesom. Minerálny prameň presakuje hlboko do zemskej kôry, niekedy až v hĺbke niekoľko desiatok kilometrov. Pretekaním hrubými vrstvami zeme sa voda čistí, filtruje a stáva sa podzemným prameňom. Voda podzemného prameňa sa v zemských hlbinách stretáva s oxidom uhličitým, ktorým sa nasycuje na slabú kyselinu uhličitú, ktorá naleptáva okolité horniny, rozpúšťa ich a nimi sa obohacuje. Pramenitá voda, ktorá je obohatená o rôzne plyny, má menšiu hustotu, a tak vystupuje na povrch. Takže minerálna voda je vlastne roztok rozmanitých solí, stopových prvkov a plynov. Väčšina slovenských minerálnych vôd sú kyselky, medokýše, čiže vody s vysokým obsahom oxidu uhličitého, ktorý bráni rozmnožovaniu sa mikroorganizmov a podporuje trávenie.

Napriek tomu, že sa Slovensko pýši pestrou škálou minerálok a pramenitých vôd, z okolitých krajín pijú menej vody už len v Česku. A na našich stoloch sa často nalieva do pohárov voda z cudziny. Podľa Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd na Slovensku sa v roku 2017 u nás spotrebovalo 377 miliónov litrov balenej neochutenej vody – ide o prírodné minerálne, pramenité, dojčenské a balené pitné vody. Na jedného obyvateľa to vychádzalo 70 L ročne neochutenej balenej vody. To je v prepočte necelých 2 dcl denne na jedného obyvateľa. Ak priemerný Slovák vypije 3 L tekutín denne, tak neochutené balené vody tvoria necelých 7 % jeho príjmu tekutín. V porovnaní s EU zaostávame. Priemerný Európan vypije za rok 115 L neochutenej balenej vody. Európania jednoducho pijú výrazne menej sladených nápojov a prednosť dávajú neochuteným baleným vodám. V niektorých krajinách Európy pijú ľudia až dvojnásobok balenej neochutenej vody v porovnaní so Slovákmi. Najväčšími konzumentmi balenej vody v Európskej únii sú Taliani (180 litrov/obyvateľ) a Nemci (168 litrov).

 

Podstatnú časť z balených vôd tvoria minerálne a pramenité vody – ako si vybrať

Legislatíva pozná “prírodnú minerálnu vodu” a “pramenitú vodu”. Obe musia byť mikrobiologicky bezchybné a zo zdroja podzemnej vody, ktorá vyviera z prameňa schváleného podľa osobitného predpisu. Na trh sa musia uvádzať v pôvodnom stave alebo po povolenej úprave. Rozdiel medzi nimi je hlavne ten, že prírodná minerálna voda musí splniť o niečo prísnejšie kritériá a má charakteristické a stabilné zloženie. Pramenitá voda nemusí mať striktne stabilné minerálne zloženie. Väčšina minerálnych vôd zároveň obsahuje vyššie množstvo “celkovo rozpustených látok”, než pramenité vody.

Medzi najznámejšie značky na našom trhu patria:

(hrubo vyznačené sú zo slovenských prameňov)

Minerálne vody – Budiš, Mitická, Fatra, Gemerka, Baldovská, Mattoni, Magnesia, Evian, Bonaqua, Dobrá voda, Korunní, Jana, Vöslauer, Romerquelle, Vittel

Pramenité vody – Zlatá studňa, Rajec, Lucka, Drobček, Saguaro, Toma natura, Fromin, Aquila aqualinea

 

Na obale každej z týchto vôd je informácia o obsahu “celkovo rozpustených látok” (RL). Podľa ich obsahu sa prírodné minerálne vody delia na:

– veľmi nízko mineralizované (s obsahom RL do 50 mg/l),

– nízko mineralizované (s obsahom RL 50 – 500 mg/l) Zlatá Studňa, Rajec

– stredne mineralizované (s obsahom RL 500 – 1 500 mg/l)

– vysoko mineralizované (s obsahom RL 1 500 – 5 000 mg/l) Budiš, Gemerka

– veľmi vysoko mineralizované (s obsahom RL 5 000 – 15 000 mg/l) Sulinka, Fatra Extra

– soľanky (s obsahom RL nad 15 000 mg/l) Cigeľská

 

Každá z minerálnych vôd má svoj význam a jedinečné vlastnosti.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) odporúča ako základ pitného režimu vody s obsahom celkovo rozpustených látok 200 – 500 mg/l. Túto podmienku spĺňajú väčšinou dojčenské a pramenité vody. (Zlatá studňa, Rajec, Drobček)

Odporúčame vám podporovať slovenské značky, ako Budiš, Fatra, Gemerka, Mitická, Baldovská alebo Korytnica. Sú vhodným doplnkom pravidelného pitného režimu a striedať ich treba nie z dôvodu nadmerného zaťaženia organizmu minerálmi ale preto, že každá minerálna voda má výnimočné zloženie, ktoré rôzne priaznivo účinkuje na organizmus.

Pri niektorých zdravotných problémoch sa odporúčajú vody s extra vysokou mineralizáciou (Fatra Extra, Cigeľská), ale tieto vody sa musia správne dávkovať.

 

Výhody a nevýhody minerálnych a pramenitých vôd:

  1. Obsahujú ľahko vstrebateľné minerály– hlavné minerály sú vápnik a horčík. Pri niektorých vodách aj sodík. Tieto minerály majú vysokú vstrebateľnosť a vstrebávajú sa postupne. Z vody dokáže človek vstrebať oveľa viac týchto minerálov ako z vitamínových doplnkov. Ak je voda konzumovaná mimo jedál, vstrebateľnosť minerálov sa zvyšuje. Takže tieto vody sú vhodný nápoj pre rehydratáciu organizmu napríklad po fyzickej aktivite.
  1. Ide o prírodný produkt– sú prirodzene mikrobiologicky čisté a nesmú byť dezinfikované chemickými prostriedkami a upravované pridávaním bakteriostatických látok. Stabilita zloženia je daná prírodou a podmienkami, v ktorých sa voda vytvorila.
  1. Pravidelná kontrola– garanciou je zákonné uznanie, pretože iba dlhoročne sledovaná a stabilná môže byť za minerálnu vodu uznaná. Pochádza vždy z presne určených chránených a nekontaminovaných podzemných zdrojov, ktoré sú pravidelne kontrolované.
  1. Minerálne vody neobsahujú takmer žiadne dusičnany– Český Státní zdravotní ústav (SZÚ) odporúča pod 10 mg/l. Bežne predávané pramenité vody obsahujú 3 – 8 mg/l. Avšak mnohé minerálne vody ich obsahujú menej ako 1 mg/l.
  1. Sú praktické a ľahko prenosné– spĺňajú nároky súčasného životného štýlu, sú kedykoľvek a kdekoľvek poruke v stabilnej kvalite. Môžete ich piť hneď, pred konzumáciou ich nemusíte nechať odtiecť a odstáť.
  1. Kvalita je garantovaná až po ústa konečného spotrebiteľa – ich kvalita nie je ovplyvnená stavom vodovodných rozvodov.
  1. Máme na výber – majú jasné zloženie, ktoré je uvedené na etikete. Tak si možno vybrať z rôznych druhov podľa veku, zdravotného stavu a chuti.

 

Ich mínusom je:

Vyššia cena – ak 4-členná rodina spotrebuje 3 000 litrov tekutín za rok, pri cene 0,25 eur/L balenej vody by ju pitie tejto vody stálo 750 eur, čo je cca 15 eur na mesiac a osobu. Cenu je možné pochopiť vzhľadom na náklady výrobcov. A, ako sa hovorí, za kvalitu sa platí.

 

Zdravotné účinky minerálnych vôd

Priaznivý vplyv minerálnych vôd na zdravie človeka poznali už staroveké národy. Gréci využívali teplé aj studené pramene už v 4. storočí pred naším letopočtom najmä na kúpele, Rimania ich však aj pili. Liečivé účinky minerálnych vôd sú spôsobené najmä prítomnými minerálmi. Železo podporuje tvorbu červených krviniek, jód funkciu štítnej žľazy, sodík funkciu obličiek a srdca, draslík funkciu enzýmov, vápnik a fosfor sú dôležité pre stavbu kostí, horčík pôsobí antistresovo a antitoxicky, selén chráni bunky a zinok lieči rany.

Je dôležité dôkladne čítať ich etikety a obsah jednotlivých látok. Presnejšie informácie o rozdelení a vplyve konkrétnych vôd nájdete napríklad v tomto článku.

 

Pre uľahčenie uvádzame niekoľko príkladov využitia u nás najznámejších značiek pri zdravotných problémoch.

Budiš

Má priaznivý účinok na činnosť obličiek, tráviaci a dýchací systém a dopĺňa vápnik.

Charakterom zloženia ju môžme definovať aj ako prírodný iontovy nápoj, ktorý je mimoriadne vhodný pri športových aktivitách. Taktiež, môže podporiť liečbu osteoporózy.

 

Mitická

Má nízky obsah sodíka. Má priaznivý účinok na činnosť obličiek, tráviaci a dýchací systém a dopĺňa vápnik.

 

Fatra

Má zásaditý účinok, priaznivo vplýva na činnosť čriev a tráviacej sústavy, pomáha pri pálení záhy a nadbytku žalúdočnej kyseliny.

 

Gemerka

Má silný protistresový a aktivizujúci účinok. Dopĺňa vápnik a horčík, ktoré sú v optimálnom pomere 3:1, čím sa zvyšuje ich vstrebateľnosť.

 

Baldovská

Je vhodná pri niektorých žalúdočných a črevných chorobách, pri ochoreniach žlčových, obličkových a močových ciest a pri liečbe osteoporózy.

 

Korytnica

Môže zmierniť niektoré žalúdočné a črevné problémy. Korytnica s vyšším obsahom železa sa odporúča pri liečbe tráviacich ochorení, cukrovke, osteoporóze a anémii.

 

Fatra Extra

Svojím zložením a zásaditým charakterom je vynikajúca pri riešení tráviacich problémov a celkovo priaznivo vplýva na ľudský organizmus. Fatra je svojou výnimočnosťou unikátna v celej Európe.

 

Vincentka

Rozpúšťa hlieny v dýchacích cestách, žalúdku a črevách. Odporúča sa pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, metabolizmu, vredovej chorobe žalúdka a dvanástnika, cukrovke a zápale pankreasu. Len 25 ml Vincentky zabezpečí dennú dávku jódu. Nemali by ju piť ľudia s ochoreniami obličiek a jej užívanie je potrebné konzultovať s lekárom.

 

Šaratica

Vhodná je pre redukčné diéty, detoxikáciu, poruchy peristaltiky čriev a vyprázdňovania.

 

ver o minerálnej a pramenitej vode

Pramenité a minerálne vody majú bezpochyby špičkovú kvalitu. Ak majú nízku mineralizáciu, môžu byť základ vášho pitného režimu. Treba si však priplatiť. Z pohľadu toxínov však určite patria medzi najčistejšie vody. Taktiež majú skvelú chuť, vôňu a farbu. Tiež vhodne do tela dopĺňajú minerály, najmä vápnik a horčík. Prírodné minerálne vody s vyššou mineralizáciou majú aj viacero liečivých účinkov. Tieto vody sú vhodný doplnok pitného režimu, ale treba ich piť uvedomelo. Smutnou správou je, že aj keď na Slovensku máme oveľa lepšie pramene, tak najpredávanejšou značkou na našom trhu je česká Magnesia.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

ÚVZ vo vyhláške neurčil zloženie osôb za stolom na terasách, stretnúť sa môžu aj ľudia z rozdielnych domácností

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR stanovil vo vyhláške bližšie podmienky otvárania terás od pondelka 26. apríla. Ohraničené majú byť maximálne z dvoch bočných strán, medzi stolmi musí byť najmenej dvojmetrový odstup. ÚVZ zároveň vo vyhláške neurčil počet ani zloženie osôb za stolom, stretnúť sa…

Ruské ministerstvo zahraničia spresnilo počet zamestnancov diplomatických misií RF a ČR

0 icon

Moskva 23. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Krokodyl:Embassy of Russian Federation in Prague)   Ruské ministerstvo zahraničných vecí spresnilo počet zamestnancov diplomatických misií Ruska a Českej republiky. Na ministerstve oznámili novinárom, že "do 31. mája sa počet zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe zníži celkovo o 35 diplomatov a 46 administratívnych a technických pracovníkov"…

Soltész: Putin je ako Hitler. Vzťahy s Ruskom musíme zhoršiť alebo úplne eliminovať. Sputnik vráťme do Ruska aj s diplomatmi. Schwarzenberg: Teraz žiadame solidaritu EÚ, no my sme nechceli prijať migrantov. Halík: Môže za to Zeman

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Prinášame vám top 3 perly ducha od známych slovenských a českých "osobností", ktorí sa vyjadrili ohľadom kauzy výbuchov muničného skladu vo Vrběticiach Česká vláda obvinila dvojicu známych ruských "agentov" zo Salisbury z toho, že sú zodpovední aj za výbuchy v muničnom sklade v…

Nákupné hodiny pre seniorov budú platiť aj naďalej

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Nákupný čas pre seniorov a ťažko zdravotne postihnuté osoby bude naďalej platiť od 9:00 do 11:00. Vyčlenené nákupné hodiny budú ako doteraz určené počas pracovných dní pre predajne potravín a drogérií. Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR toto opatrenie vo vyhláške nezmenil. Ako informovala hovorkyňa…

Čarnogurský ml.: „Pre Slovensko je dôležité, aby sa do vojny proti Rusku nezapojilo. História nás jasne učí, že by to nebol dobrý nápad“

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Advokát JUDr. Ján Čarnogurský ml. v spojitosti s nátlakom Západu na Ruskú federáciu, ktorý sa opäť vystupňoval kvôli konfliktu na Ukrajine a údajnej špionážnej akcii v Českej republike, zhrnul historické pokusy západných mocností o vojenskú intervenciu voči Rusku. Z jeho pohľadu by vôbec nebolo…

Weis, Schmidt a Pirošíková: Pandemická komisia a vláda svojim neodborným prístupom ohrozuje už aj zdravie žiakov a vyučujúcich

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Najnovšia požiadavka škôl, vychádzajúca z príkazu im nadriadených orgánov, podmieňuje uplatnenie ústavného práva na vzdelanie, najmä pokiaľ ide o povinnú školskú dochádzku, priebežným (každých 7 dní) predkladaním negatívneho testu dieťaťa a rodiča a prekrytím dýchacích ciest počas vyučovacieho procesu a v priestoroch…

Český žalobca pre troch obvinených z teroristického útoku navrhuje väzbu

0 icon

Praha 23. apríla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)   Český štátny zástupca pre troch z piatich obvinených, ktorí sa podľa vyšetrovateľov mali zapojiť do bojov na východnej Ukrajine na strane samozvanej Doneckej ľudovej republiky, navrhuje väzbu. Informuje o tom Martin Bílý z Vrchného štátneho zastupiteľstva v Prahe Päticu podozrivých policajti z Národnej centrály…

Pobaltské krajiny vyhostia ruských diplomatov

0 icon

Vilnius 23. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok oznámili, že vyhostia celkovo štyroch ruských diplomatov na znak solidarity s Českou republikou, ktorá má s Moskvou spor v súvislosti s výbuchom na svojom území Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Česká vláda obvinila ruské tajné služby z…

Cristiano Ronaldo možno v lete odíde z Juventusu do Manchestru United, problémom môžu byť financie

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Luis Vieira)   Portugalský útočník Cristiano Ronaldo by sa po dvanástich rokoch mohol vrátiť do klubu, v ktorom prerazil do svetového futbalu - Manchestru United. Aktuálne 36-ročný rodák z Funchalu na Madeire síce seniorskú kariéru začal v portugalskom Sportingu Lisabon, ale až po prestupe do Anglicka…

Viete prečo Hegerova vláda nevyhostí amerických agentov? Lebo by prišla takmer o všetkých svojich členov

0 icon

Bratislava 23. apríla 2021 (HSP/Foto:SITA-Úrad vlády SR)   Vláda Eduarda Hegera vyhostí troch ruských diplomatov, ktorí sú vraj agentmi. Ešte že tak. Ak by sme totiž mali vyhostiť aj amerických agentov, vláda Eduarda Hegera by zrejme prišla o mnoho členov, ktorí by museli opustiť Slovenskú republiku   Slovensko vyhostí troch…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Kult Covidu

0icon

Pozeral som tlačovú konferenciu o posledných covidových opatreniach. Na čele pán Heger a jeho okolie. V jeho a Matovičových vyjadreniach sa možno štyridsať krát opakovali prívlastky slova rozumný a mnohopočetné ďakovania občanom. Uvedomil som si, že spôsob jeho prejavu viac, ako čokoľvek iné pripomína  kázanie predstaviteľa sekty,  tentokrát nie len pre svojich zbožňovateľov, ale vysielanú…

Erik Majercak

Pád Babylonu. Fico vs Soros. Rozpad EU. Corona. Jalta 2. Rozpad sveta na zóny. Konflikt na Ukrajine. Ako to celé spolu súvisí?

0icon

V 1990 vládu nad svetom získal globálny západný kapitalistický model. Tento model bol zvolený na to, aby porazil socializmus a zbavil sa hrozby znárodňovania a spravodlivejšej spoločnosti. Myšlienka nemožnosti parazitovania na svete ako doteraz ich nemohla nechať chladnými a trvalo im 3 generácie, pokiaľ sa im to podarilo. Systém globálneho západného kapitalistického modelu fungoval…

Štefan Harabin

Návod ako vyrobiť z dodávok zbraní pre Islamský štát, ruský útok na Česko.

0icon

V októbri 2014 došlo v muničnom sklade vo Vrběticiach k výbuchu 50 ton munície. O dva mesiace neskôr vybuchol druhý sklad ktorý obsahoval asi 13 ton munície. Česká polícia to vyšetrovala ako všeobecné ohrozenie. Po siedmych rokoch, čítate dobre siedmych rokoch,  sme sa cez mediálne predpripravovanú inscenáciu dozvedeli, že na základe „jasných dôkazov“ bezpečnostných…

Adam Heriban

Nehaňte ľud môj. Toto si Rusi nezaslúžia!

0icon

Situácia okolo českých Vrběticích naberá na obrátkach. Celý svet sa zas a znova koncentruje iba na Ruskú federáciu ale každému akosi uniká pointa. Pred 7 rokmi došlo v českom muničnom sklade k výbuchu, pri ktorom zahynuli 2 český občania. Do tejto akcie mali byť zapojené ruské tajné služby. Ruskí agenti podľa českej vlády…

Ivan Holek

Zbavte sa ilúzií! Vakcína nie je zodpovednosť!

0icon

Slovenskom nedávno zarezonovala kauza podvodnej snahy o získanie vakcín Pfizer a Bio

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo sa skrýva za čudným správaním tvojho psa? 2. časť

0 icon

Možno si si začal viac všímať, že tvoj pes ťa rád sleduje, keď si v kúpeľni či na wc, prílišne obľubuje vankúše alebo robí kruhy pred tým, ako si ľahnete a zaspí. Takéto správanie sa dá ľahko vysvetliť, čo znamená, že ti dnes objasníme, čo sa za tým skrýva a ty si už…

TOP10+: Inteligentní dizajnéri ukázali, že kreativita je silná, aj keď ide o drobnosti

0 icon

Kreativita je určite najvyššia forma inteligencie. Nasledujúce pestré riešenie držia krok s vývojom, ktorý určite stojí za tvoju pozornosť. Siahajúc za hranice vedomostí a rozširujúc svoju tvorbu, boli nútení niektorí ľudia hľadať spôsoby, ako si zlepšiť každodenný život. Či už ide o lavičku, zvonček na mikrovlnej rúre alebo šach pre nevidiacich, všetky tieto…

Jedlo, ktoré môžeš jesť bez výčitiek aj v noci

0 icon

Dobrou správou je, že vedci a lekári tvrdia, že je prospešné a dokonca nevyhnutné večer jesť. Ale aby si sa vyhol ťažkostiam so žalúdkom, zlému spánku a priberaniu na váhe, je dôležité múdro si vyberať jedlo, ktoré si dáš na večeru. A samozrejme nezabudni na rozumnú veľkosť porcií. Tieto produkty ti môžu…

Atentát na Hitlera - Kto nastražil bombu? - 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o pivničnom atentáte na Hitlera, ktorému sa vyhol len o minúty. Zomrelo osem ľudí. Hitler však vyviazol. Kto stojí za týmto atentátom? Poďme na druhú časť článku z minisérie Atentát na Hitlera. Po každoročnej mníchovskej akcii spočívajúcej v jeho prejave, zvykol Hitler odletieť do Berlína, avšak tentokrát išiel vlakom. Táto…

Prečo prepichnúť uši bábätka nemusí byť dobrý nápad?

0 icon

Podľa Americkej pediatrickej akadémie by rodičia mali počkať, kým ich deti dovŕšia najmenej 6 mesiacov, než im dajú prepichnúť uši a nasadia náušnice. Aj keď o týchto radách často diskutujú rodičia, nemožno poprieť, že prepichnutie uší tvojho dieťaťa má niekoľko nevýhod. Aj keď je v našich končinách zvykom dávať dievčatkam prepichovať uši hneď…

Vo svete IT

Škoda zverejnila skice novej Fabie, ktorá bude predstavená už v máji. Vyzerajú božsky! Páčia sa vám?

0 icon

Produktová rada automobilov Škoda Fabia bezpochyby patrí medzi automobily, ktoré si mnohí z nás nadmieru obľúbili. Obzvlášť posledná generácia priniesla dizajnové prvky, ktoré sú skôr typické pre drahšie modely áut. Nebude tomu inak ani v prípade nadchádzajúcej generácie, ktorá podľa skíc, vyzerá úchvatne. Škoda zverejnila skice pripravovanej novej Fabia Škoda…

MIUI 12.5 sa chystá na globálny trh! Máme zoznam zariadení, ktoré ho dostanú prvé!

0 icon

Informácie o MIUI 12.5 pomaly vychádzajú von a len včera sme vám priniesli zoznam zariadení, ktoré sa už v Číne chystajú na uvoľňovanie nadstavby. Včera ešte nebolo isté, kedy a ktoré zariadenia získajú novú verziu systému ako prvé a dnes je už všetkému inak. Novinku priniesol portál Xiaomiadictos.com a môžeme…

Google sprístupňuje v aplikácii Mapy funkciu, ktorá šetrí palivo, pre ďalších používateľov

0 icon

Ešte koncom minulého mesiaca Google oznámil, že do aplikácie Mapy zavádza, resp. zavedie v krátkej dobe, viacero nových funkcionalít. Išlo napríklad o takzvaný „Indoor Live View“, teda vnútorný živý náhľad, ktorý ponúka navigáciu v rámci interiéru priestorov, ako sú letiská, stanice metra a podobne. Ďalej, išlo o funkciu kontroly počasia…

Jeden z novších modelov od Xiaomi hlási závažné problémy s prehrievaním, kde je problém?

0 icon

Technologický svet v poslednej dobe otriasajú viaceré problémy či už po softvérovej stránke alebo nedostatku hardvérových komponentov. Ďalší problém však rieši Xiaomi, ktorý so svojou novou „jedenástkou“ nepotešil niekoľkých majiteľov. Základný model zo série Mi 11 totiž čelí závažným problémom spôsobených prehrievaním. V mnohých prípadoch prichádza až k poškodeniu hardvéru,…

Filmy online? Cez tieto Android aplikácie ich môžete sledovať kdekoľvek a kedykoľvek!

0 icon

Filmy, či seriály sú stále žiadanejším tovarom medzi používateľmi. Otázkou však je, kde ich môžete sledovať? Existuje viacero internetových stránok, ako aj mobilných aplikácií, prostredníctvom ktorých ich je možné sledovať viac menej kedykoľvek a kdekoľvek. Filmy online môžete sledovať cez tieto aplikácie Ako sme vyššie spomínali, tak existuje viacero služieb,…

Armádny Magazín

Odvetné útoky Izraela. Sýrsky protivzdušný systém bránil svoje raketové batérie

0 icon

Sýria, 23.apríl 2021 (AM) – Prostriedky protivzdušnej obrany zareagovali na izraelský útok v provincii Damask, informuje Sýrska arabská tlačová agentúra s odkazom na sýrske ministerstvo obrany. V Izraeli sa v okolí jadrového centra rozozvučali sirény. "Naše prostriedky protivzdušnej obrany odrážajú izraelskú raketovú agresiu v oblasti Ad Dumajr v provincii

Príbeh, ktorý je nám predkladaný, má slabé miesta." Generál Šándor rozoberá, čo sa stalo v muničnom sklade vo Vrběticích

0 icon

Česko, 23.apríl 2021 (AM) – Bezpečnostný expert Andor Šándor sa v rozhovore pre Parlamentné listy snaží dopátrať, čo stojí za výbuchom muničného a zbrojného skladu vo Vrběticích. Šándor predpokladá, že verzia o sabotážnej akcii ruských agentov zatiaľ príliš neobstáva pred kritikou, lebo počas postupnej analýzy situáci

Ďalšie vojenské dopravné lietadlá NATO prileteli na Ukrajinu. Rusko poukazuje na používanie zakázaných zbraní

0 icon

Ukrajina, 23.apríl 2021 (AM) – V týchto dňoch priletelo z USA do Ľvova lietadlo spoločnosti „Omni Air International“, ktorá poskytuje charterové služby Pentagonu. Za posledné tri dni prileteli na Ukrajinu najmenej tri vojenské dopravné lietadlá vzdušných síl USA, Británie a Kanady, informuje agentúra „Interfax-Ukrajina“.   „Z americkej základ

Video: Ruská FSB zadržala na Kryme podozrivého z vlastizrady. Zbieral údaje o Čiernomorskej flotile

0 icon

Rusko, 23.apríl 2021 (AM) – Ruský občan podozrivý z poskytovania tajných informácií o Čiernomorskej flotile pre ukrajinské spravodajské služby bol zadržaný v Sevastopole podľa  správy tlačo

Stíhačky F-35 nebudú. USA informovali Turecko o vylúčení z projektu

0 icon

Turecko, 23.apríl 2021 (AM) –USA zaslali oficiálnu správu Turecku o jeho vylúčení z projektu výroby moderných stíhačiek F-35 kvôli tureckým nákupom ruských systémov protivzdušnej obrany S-400, informuje agentúra Anadolu s odkazom na zdroj z P

Svetlo sveta

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali