Odpovedajúc o zámere Poľska vzdať sa ruského plynu po uplynutí zmluvy Putin povedal: „Čo sa týka odmietnutia nášho plynu Poľskom po ukončení zmluvy, tak naši partneri – účastníci hospodárskej činnosti sa na korporatívnej úrovni ničoho nevzdali. Keďže však vyhlásenie, o ktorom hovoríte, zaznelo od činiteľa vysokej vládnej úrovne a keďže spoločnosť, ktorá od nás nakupuje, je štátna, tak vychádzame z toho, že je to možné“.
Bez ohľadu na všetky rozhovory o vzdaní sa ruského plynu, jeho dodávky do Európy stále rastú. V roku 2015 vzrástli (do Európy a Turecka) o 8 %. Pričom Poľsko tu má neveľký podiel – 9,1 mld. kubíkov (za rok 2014) zo 159,4 mld. dodávaných. V tomto roku Gazprom Európe dodá 162,6 mld. kubíkov plynu a plán na rok 2017 hovorí o 166,1 mld. kubíkoch, 2018 – 166,3 mld…
Európa chce diverzifikovať dodávateľov a znížiť podiel Gazpromu. Lenže opak je pravdou. Od roku 2010 po rok 2014 sa jeho podiel zvýšil z 23 na 30 %, hovorí Alexej Miller. Ťažba plynu v Európe klesá, bitku za kvapalný plyn prehrala, a aj spotová krátkozrakosť sa negatívne prejaví na jej strednedobom a dlhodobom plánovaní“. Navyše, samotní európski experti prišli k poznaniu, že v najbližších dvoch, troch rokoch sa podiel Gazpromu na Európskom trhu zachová. A z pohľadu Gazpromu je jeho najbližšia budúcnosť „perspektívna a veľmi sľubná„ uvádzali európski experti v roku 2015.
Konkurentmi Gazproma v Európe môžu byť Nórsko s klesajúcou ťažbou, Alžírsko a Egypt so svojimi neveľkými objemami skvapalneného plynu. Americký kvapalný plyn nemá na to aby odsunul pozície Gazpromu v Európe. Gazprom aktívne pracuje na svojej diverzifikácii do Číny (Čína má na rovnakej ploche, ako Európa, trojnásobok obyvateľstva – pozn. red.), čo už samo naznačuje odpoveď na európske perspektívy. (Chceš sa zničiť, tak sa demokraticky znič – pozn. red.)
Eugen Rusnák