“V amerických mestách demonštranti zapaľujú budovy, rabujú obchody, žiadajú zrušenie polície a médiá šalejú. Čo je príčina? Vraj rasizmus…” Píše ku situácii v USA Palko, ktorý ku hlboko zakoreneným problémom USA napísal niekoľko poznámok.
Podstatné je podľa neho to, že západná spoločnosť sa dnes ani nevie dohodnúť na tom, čo ten rasizmus je. “Niekedy to bolo presvedčenie, že ľudský život príslušníka jednej rasy je menej hodný ako život príslušníka inej rasy, a aj následné konanie jednotlivcov, či štátu podľa tohto presvedčenia. Tento typ rasizmu našťastie v rámci Západu v podstate vymizol.”
“Dnes vás ideologická ľavica a jej médiá označia za rasistu (a nezabúdajte, že v Amerike ony určujú tón) trebárs len za vtip vyslovený na účet príslušníka inej rasy. Naopak, rasizmom pre nich nikdy nie je obvinenie bielej rasy z čohokoľvek . Keď ľavicová ikona Susan Sonntag označila bielu rasu za rakovinu, médiá jej tlieskali,” upozorňuje exminister vnútra.
Kriminalita černochov
Poznamenal tiež, že história Ameriky nepochybne obsahuje kapitolu protičernošského rasizmu, ktorou bolo otroctvo černochov.
“Skončilo pred 150 rokmi občianskou vojnou Severu proti Juhu. Za protičernošský rasizmus možno označiť aj segregáciu, tá zas skončila pred 60 rokmi. Ale tvrdiť o dnešnej Amerike, že v nej dominuje protičernošský rasizmus, je lož. Isteže aj dnes mnohí Američania rôznych rás (belosi kaukazského typu, hispánci, černosi, Aziati) majú predsudky voči iným rasám, a možno pociťujú i nenávisť alebo i páchajú násilie. Ale ak sa hovorí o systémovom rasizme, nuž pri sledovaní amerického verejného života vidím viac rasizmus antibelošský.”
Tvrdenie, že americkí policajti “poľujú” na černochov, je podľa slov Vladimíra Palka “hysterické”.
“Ako dôkaz protičernošského rasizmu americkej polície sa uvádza skutočnosť, že pravdepodobnosť, že černoch bude zastrelený políciou, je podstatne väčšia ako pravdepodobnosť, že beloch bude zastrelený políciou. Lenže pravdou je i to, že medzi černochmi je podstatne vyššia násilná kriminalita. Veď preto sú černosi nadpriemerne zastúpení v osadenstve amerických väzníc. Nestretol som sa doteraz s argumentom, prečo fenomén podstatne vyššej kriminality medzi čiernymi nestačí na vysvetlenie vyššej pravdepodobnosti byť zastrelený políciou u čiernych ako u bielych. Ak ho nájdem, pokojne ho prijmem.”
Dodal, že keď sa pozrieme na štatistiku vrážd v USA, vidíme že černochov vraždia ďaleko najviac černosi. “A medzi vrahmi bielych obetí sú relatívne vzhľadom na početnosť černošskej komunity zastúpení černošskí páchatelia viac ako belošskí. Tak kto tu koho vraždí? Tieto fakty sú desaťročia notoricky známe z policajných štatistík, ale pre médiá je to tabu. Aj pokryteckosť organizácie Black Lives Matter je do očí bijúca. O černošských životoch, ktoré hromadne ničia černošskí páchatelia, nehovoria ani slovo. Pritom práve v tomto fenoméne vidno ‘systém’. Nuž a o tom, ako sú nadpriemerne zastúpené medzi potratenými nenarodenými deťmi tie černošské, žiadna ľavica, médiá, či Black Lives Matter hovoriť nebudú.”
“Samozrejme, že v obrovskej krajine ako USA sa stáva, že biely policajt spôsobí smrť čiernemu kriminálnikovi spôsobom, ktorý je porušením zákona, niekedy dokonca vraždou, a každý slušný občan žiada, aby sa takýto policajt zodpovedal pred súdom. Tak to zrejme bolo v prípade smrti George Floyda, ktorým nepokoje začali. Rituály umeleckého sprejerského vyobrazovania George Floyda ako anjela stúpajúceho do nebies a podobne sú ale znechucujúcimi kvázináboženskými rituálmi, pripomínajúcimi blahorečenie. Na zabitie čierneho dôchodcu-policajta Davida Dorna rabujúcimi vandalmi si už po pár dňoch nikto nespomenul. Inak, obeťou závažného pochybenia polície sa môže stať i beloch, čo dokazuje napríklad prípad programátora Duncana Lempa v marci tohto roku v Marylande.”
Zrušenie polície
Palko tiež upozorňuje, že zatiaľ drásavým vrcholom anarchie sú šialené nápady zrušiť políciu v niektorých mestách. “Na videu sme videli bláznivú moderátorku mítingu, ktorá spovedala starostu Minneapolisu a kládla mu otázku, či je za rozpustenie polície. „Veď to nejde“ odpovedal starosta ako každý normálny, zodpovedný človek. Bolo mu vulgárne vynadané a odišiel cez rozzúrený dav uličkou hanby.”
Je preto podľa neho možné vyvodiť záver, že nepokoje nie sú vzburou čiernych proti bielym. Palko dodáva, že vandalizmus a rabovanie odsudzuje väčšina bieleho i väčšina čierneho obyvateľstva. “Prieskumy hovoria, že bieli aj čierni Američania si želajú, aby vláda zjednala na uliciach poriadok a nesúhlasia s hlupáckymi návrhmi na rozpúšťanie policajných zborov. A naopak, medzi podpaľujúcimi a rabujúcimi sú tiež aj bieli (tí viac podpaľujú) aj čierni (tých viac vidno rabovať).”
“Je to problém rasový, ale nie problém belošského protičernošského rasizmu. Je to problém černošskej komunity, ktorá oproti iným nebelošským rasám, napríklad Aziatom, zaostáva a cíti frustráciu z neúspechu. Je to problém násilníckej ideológie anarchistickej ľavice, ktorá ponúka čiernym násilie ako riešenie namiesto toho, aby černosi sa snažili napodobniť svojich vlastných, ktorí zažili úspech a rešpekt spoločnosti. Takýmto rešpektovaným černochom je napríklad konzervatívny ekonóm a publicista Thomas Sowell, ktorý sa čoskoro dožíva deväťdesiatky.”
Policajný zbor riadený Demokratmi
Odborník tiež pripomína, že Amerika nezažíva takéto nepokoje po prvýkrát. “Čo do počtu ľudských obetí, nepokoje v druhej polovici 60. rokov boli horšie. Spomíname si na rok 1992, potom čo polícia v Los Angeles zbila kriminálnika Rodneyho Kinga. Intenzita súčasných nepokojov by nebola taká veľká, nebyť podpory médií, ktoré dokážu z kohokoľvek urobiť rasistu, a zbabelosti a oportunizmu politikov.”
“Demokrati sú podpaľačmi v duchovnom zmysle. Ich prezidentský kandidát Joe Biden hovorí, že ak Trump po prehre v budúcich prezidentských voľbách odmietne odstúpiť z úradu, tak on, Biden, dúfa, že zasiahne armáda. On sa vážne tvári, že hrozba Trumpovho neodstúpenia po prehre tu hrozí. Tá demagógia, ktorej médiá prikyvkávajú, je dych vyrážajúca. Inak, policajný zbor v Minneapolise, kde zahynul George Floyd, je desaťročia riadený Demokratmi, ale iracionálne sa bežne za vinníka udalostí označuje republikán Trump. Republikánski politici, s výnimkou samého Trumpa, sú skôr iba zbabelí čokoľvek povedať.”
Poškodzovanie sôch
Problémom je podľa Palka aj to, že súčasťou nepokojov je poškodzovanie sôch.
“Americkí prezidenti, ktorí vlastnili otrokov, majú na mále. Možno sa raz obrie súsošie na Mont Rushmore vyhodí do vzduchu. Vandalom nevysvetlíte, že Thomas Jefferson sa síce narodil do rodiny a doby, kde bolo vlastníctvo otrokov bežné, ale že jeho filozofia a politika slobody skôr či neskôr doviedla Ameriku k zrušeniu otroctva. A nezabúdajme, demonštruje aj Európa. Sochy sa poškodzujú aj v Británii a v Belgicku. Churchilla už neobráni ani jeho víťazstvo nad asi najväčším rasistom všetkých čias Hitlerom. Demonštrovalo sa vo Viedni.”
“Čo cíti stredná Európa, keď to vidí? My u nás doma také násilie nezažívame. Možno je našou úlohou dnes pokojne ukázať veľkým krajinám na západ od nás, že my dokážeme žiť bez toho. Mal by to byť náš odkaz veľkému svetu, že žijeme inak. Nie že by si to svet príliš všímal. Ale možno si raz všimne. A my sami si to potrebujeme uvedomiť. Že niekedy sme my tí rozumnejší,” dodal na záver exminister Vladimír Palko.
Jaroslav Zajac