NAŽIVO

Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Včera 20:23

Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády Olafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.

Včera 20:21

Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.

Včera 19:50

Izraelská armáda dostala rozkaz zapojiť sa do likvidácie požiarov, ktoré vypukli v blízkosti Jeruzalema a v dôsledku silného vetra a vysokých teplôt sa rýchlo šíria.

Včera 19:14

Sýria nasadila svoje bezpečnostné sily neďaleko metropoly Damask s cieľom „obnoviť bezpečnosť“. K tomuto kroku došlo po potýčkach medzi vládnymi jednotkami a drúzskymi ozbrojencami.

Včera 19:13

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I povedal, že Peking neustúpi, ak sa Washington rozhodne pokračovať v colnej vojne.

Včera 18:21

Novinára Joakima Medina odsúdili v Turecku za urážku Erdogana na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní 11 mesiacov. Medin však ostáva vo väzbe, keďže je okrem toho obvinený aj z členstva v teroristickej organizácii.

Včera 18:20

Maroš Šefčovič informoval, že EÚ sa pripravuje aj na možnosť, že rokovania s USA týkajúce sa vzájomného obchodu nedospejú k pozitívnej dohode. Ak sa nepodarí nájsť prijateľné riešenia, EÚ je pripravená chrániť záujmy európskych podnikov a európskych obyvateľov.

Včera 17:57

Maroš Šefčovič uviedol, že vstup Slovenska do EÚ bol jedným z najdôležitejších historických míľnikov pre Slovenskú republiku a je výhodou, že Slovensko je členom EÚ v dobe, keď Únia v oblasti obchodu a ekonomiky hrá vyrovnanú partiu s tými najväčšími hráčmi na globálnom poli.

Včera 17:54

Právnik obvineného muža uviedol, že obvineného z útoku nožom, ku ktorému došlo minulý piatok v mešite na juhu Francúzska, by Taliansko mohlo francúzskym úradom vydať do polovice mája.

Včera 17:29

Indická vláda rozhodla, že v krajine sa uskutoční prvé oficiálne sčítanie ľudu podľa príslušnosti ku kastám. Takéto sčítanie bude vôbec prvé od získania nezávislosti Indie.

Včera 17:08
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Rozhovor s Vladimírom Mečiarom: Už v roku 1990 bolo rozhodnuté, že federácia končí

Rozhodnutie urobiť spoločenské hnutie roztrúsených národnodemokratických prvkov, hľadať zjednocujúci moment a začať niečo robiť padlo potom, keď platforma za demokratické Slovensko bola v štruktúre VPN zlikvidovaná. Národne, demokraticky a sociálne orientovaných  politikov v slovenskej vláde, federálnom zhromaždení a slovenskom parlamente vyhodili z VPN. A tí, čo vytvorili personálnu úniu s Václavom Havlom, pod vedením Fedora Gála, odišli do Prahy za vidinou lepšieho koláča. Aj takto spomína Vladimír Mečiar na okolnosti, ktoré pred 25 rokmi viedli k vzniku druhej slovenskej štátnosti.

❚❚
.

Pamätáte sa na moment, keď ste pochopili, že niet inej cesty len samostatný štát? Aký to bol pocit? Čo všetko vám vtedy vírilo hlavou?

Na ministerstve vnútra som začal  prijatím zákona o štátnom znaku, štátnej vlajke a slovenskej hymne, ktoré sme predtým nemali. Potom sme pokračovali v sporoch o názov štátu. Tam som sa príliš neangažoval, ale po straníckej línii (VPN) sme pripravili program pre Slovensko, s ktorým sme v roku 1990 išli do volieb a zvíťazili. Stal som sa predsedom vlády a bolo jasné, že ak má byť program úspešný, musí dôjsť k demokratizácii celého politického systému vrátane štátneho aparátu, k decentralizácii i k vyrovnaniu postavenia Slovákov a Čechov. Keď sme v roku 1990 mali so zástupcami federálnej a českej vlády prvé rokovania a navrhol som túto koncepciu, zástupcovia federálnej vlády boli šokovaní, českej ju privítali. Nasledovalo rokovanie s prezidentom Václavom Havlom, ktorý si chcel ozrejmiť, čo vlastne chceme. A začali sa rokovania o zmene ústavných zákonov. Mali vyvrcholiť stretnutím troch predsedov vlád, českej, slovenskej a federálnej ešte pred prijatím kompetenčného zákona. S českou vládou sme boli pripravení vystupovať spoločne. Tesne pred začiatkom rokovaní prišiel za mnou František Mikloško, vtedajší predseda Slovenskej národnej rady  a oznámil mi, že VPN mi zakazuje ďalej vystupovať s takýmto programom a mám prijať všetko, čo navrhne federálna vláda. Tak som mu oznámil, že je to zrada, na tom sa podieľať nebudem a v takom prípade odmietam viesť slovenskú delegáciu.

 

.

A kto ju viedol? Mikloško?

Áno. Počúval som, ako rokovania prebiehajú a po ich skončení som Mikloškovi povedal, že je to zrada. Predsedovi českej vlády Petrovi Pithartovi som povedal, že to je koniec federácie i demokratizácie. To sa stalo ešte pred prijatím federálnych zákonov a bolo jasné, že ak došlo k dohode medzi federálnym centrom, VPN a KDH poza chrbát slovenského predsedu vlády, že to bude mať rovnaké pokračovanie aj vnútri VPN. A onedlho všetkých ľudí v slovenskej vláde, federálnom zhromaždení a SNR, ktorí boli národne, demokraticky a sociálne orientovaní a neboli za radikálne reformy, ale za postupné kroky, všetkých z VPN vyhodili. A tí, čo vytvorili personálnu úniu s Václavom Havlom, pod vedením Fedora Gála, odišli do Prahy za vidinou lepšieho koláča. Už v  roku 1990 bolo jasné a rozhodnuté, že Česko-Slovensko končí. Zrada bola dovŕšená, pričom sa nerátalo s nijakým odporom.

No prerátali sa.

Lebo natrafili na jedného nepohodlného. No a potom začali rokovania o otázkach česko-slovenských vzťahov už len pod vedením Václava Havla so zástupcami jednotlivých politických strán. Vychádzal z toho, že federácia v podstate skončila. My sme boli len v úlohe pozorovateľov a čakali sme až do roku 1992. Potom prišli ponuky vo forme chleba a biča. Trikrát prišla ponuka, aby som sa  vrátil sa do funkcie  predsedu vlády. Keď ako tretí prišiel Jiří Dienstbier, tak sme mu oznámili, že pre nás je podmienka právnej subjektivity neprekročiteľná. Keď nás nenachytali na cukor, prišiel bič. Už dávnejšie bola zriadená jednotka boja s nacionalistickým extrémizmom pri Federálnej bezpečnostnej službe, ktorá mala za úlohu diskreditovať osoby aj všetko, čo sme robili. Išli cez novinárov, médiá a do značnej miery cez denník KDH, kam nosili hotové materiály na zverejnenie.  Dokonca večer pred voľbami v roku 1992 pustili film o mojej minulosti, ktorý bol vyrobený práve týmito zložkami. Tie lži vyrobené na kompromitáciu napokon zľudoveli.

 

.

A platí, že stokrát opakovaná lož sa stáva pravdou. Čo ste voči tomu podnikli?

Nič, jednoducho sme dali prednosť pozitívnym riešeniam pre štát a nie boju o vlastnú povesť. Síce dôkazy máme, ale dnes ich už nikto nechce počuť.

 

V roku 1992 sa značne vyhrotili vzťahy medzi Slovenskom a Českom. Reálnou politickou silou, ktorá sa zastávala slovenských záujmov, bolo HZDS pod vašim vedením. Lenže verejná mienka na Slovensku pod vplyvom médií a opozičných politikov nebola vám a HZDS naklonená. Ako to ovplyvňovalo váš entuziazmus pracovať pre národ?

Potom, ako sme boli likvidovaní v štruktúre VPN, prišlo rozhodnutie  urobiť spoločenské hnutie roztrúsených  národnodemokratických prvkov, hľadať nejaký zjednocovací moment a začať niečo robiť. Spočiatku nás podceňovali a vysmievali sa nám, neskôr nás v Prahe začali brať vážne. Tým sa začali voči HZDS útoky cez médiá. Vytvárali voči nám atmosféru nenávisti, takže do volieb v roku 1992 sme išli za veľmi sťažených podmienok. Nemali sme inú možnosť, len ísť na priamy kontakt s ľuďmi. Vedeli sme, že budeme vo voľbách úspešní, ale vedeli to aj bezpečnostné zložky štátu. Preto vytvorili bezpečnostné československé päťky. Dokonca padlo rozhodnutie, že ma zatvoria. Pozvali ma do federálneho zhromaždenia, ale ten, kto vydal na mňa zatykač, a išlo to cez prokuratúru, urobil chybu – nenapísal skutok. Takže predsedníctvo federálneho zhromaždenia oznámilo, že ma dovtedy nevydá, kým nebude odstránená závada. A tá do volieb odstránená nebola.  Tesne pred voľbami sa vyhrotili provokácie zo strany federálnych orgánov, lebo bojovali aj o seba. Na volebných zhromaždeniach vyvolávali nepokoje. Heslá a propaganda politických strán aj médií,  ktoré boli proti vzniku slovenského štátu, boli postavená na zastrašovaní. Že bude vojna ako v Juhoslávii, nikto vás neuzná, na nič nie ste pripravení, donesiete ľudí do nešťastia, slovenská koruna sa bude meniť 30:1 za korunu českú, zničíte hospodárstvo, zničíte ľudí, to sa nesmie stať.

.

 

Stali ste sa lídrom procesu samourčovacieho práva Slovákov na vlastný štát. Ako to všetko na vás vplývalo? Mali ste chuť bojovať za to?

Ja sa vás opýtam opačne, dalo sa nebojovať? Veď mi išlo o princíp. Napokon  veci zašli už tak ďaleko, že mi muselo ísť už aj o seba. Ja som už nemal inú cestu. Kde by som bol skončil?

Neboli by ste prvý ani posledný, ktorý by zradil sám seba.

Nemohol som. Ale bola tam jedna vec, ktorá mi pomáhala. Napriek tomu, že tri roky  rokovali o česko-slovenských vzťahoch, o reformách,  sociálnej politike, nedokázali povedať, či máme byť spolu a prečo. Vraj nech o tom rozhodnú tí, čo prídu po nás.  Ale federáciu už mali rozloženú. Federálne štruktúry boli v rozpade. Nevedeli, ako má vyzerať hospodárska reforma na Slovensku, lebo kým v Čechách nezamestnanosť nepoznali, my sme mali 18-20 percent  ľudí bez práce, v niektorých okresoch až 38. Nastali obrovské poruchy v poľnohospodárstve, program reforiem by bol viedol k zániku viacerých podnikov. Mali sme zastavenú energetiku, Gabčíkovo, atómku, Žiar nad Hronom. Košice mali ísť so svojou kapacitou pod výrobné množstvá,  lebo mali ochrániť Ostravu. Čiže hospodárstvo sa zosypalo a nikto nemal záujem Slovensko dotovať. So všetkým sme si museli poradiť sami a  v záujme národného, politického, ale aj ekonomického a sociálneho života urobiť tie zmeny. A urobiť ich čo najrýchlejšie, inak by sme zaplatili priveľkú cenu. Tú zodpovednosť sme prevzali  a myslím, že sme to aj zvládli.

 

Kto vám v tom období výrazne pomáhal?

Môžem povedať, že najbližší pomocníci boli členovia mojej druhej vlády, tí, ktorí sa podujali tieto zmeny urobiť. A nikto ich nedoceňuje, nikto sa im nepoďakoval a podobne to bolo  v parlamente, aj keď ten neskôr zlyhal. Keď niekomu poviem, že zasadnutie vlády trvalo nepretržite 28 hodín, tak mi neuverí. Robili sa mnohé veci, lebo federácia zanikala. Bolo treba budovať nový model slovensko-českých vzťahov, bolo treba začať zakladať Slovenskú republiku.  Na čom?  O čo ju oprieme?  Tie procesy bežali súčasne, bolo treba reagovať na medzinárodné vzťahy, do ktorých Slovensko vstupovalo, či chcelo či nie. Takže boli to horúce vzťahy a my sme mali na Slovensku šiestich legislatívcov, s ktorými sme mohli robiť celú prestavbu právneho poriadku. To obdobie bolo tvrdé aj tým, že pokiaľ neboli vytvorené štátne  inštitúcie, tak  podľa zákona ich kompetencie prechádzali  na úrad vlády a na mňa. Takže som bol predseda niekoľkých úradov, nielen úradu vlády.

 

A nepomýšľali ste v tejto situácii prijať pomoc zo zahraničia?

.

Nikdy sme nechceli nikoho zo zahraničia, lebo akýkoľvek zahraničný vplyv do vnútorných vecí by znamenal len komplikácie. Pravdou je, že v roku 1992 sme boli s podpredsedom federálnej vlády Antonínom Baudyšom a predsedom českej vlády Václavom Klausom vo Veľkej Británii, ktorá bola vtedy predsedajúcou krajinou EÚ. Prijali nás predseda EÚ a britskej vlády aj kráľovna Alžbeta a oznámili nám, že vzhľadom na  situáciu v Európe (kde sa bojovalo), ak dokážeme urobiť proces zániku federácie mierovou cestou,  automaticky sa Česko a Slovensko budú považovať za nástupnícke štáty  Česko-Slovenska a k obidvom štátom sa budú všetci správať rovnako.

To bolo povzbudzujúce.

Ale bola to podmienka. S Václavom Klausom sme sa iba pozreli na seba, usmiali sme sa, reku, čo si títo ľudia myslia, my to predsa nedopustíme. My sme už boli dohodnutí, že to bude pokojné, ale musím povedať, že niektoré zložky si pokoj neželali. Našťastie sme o všetkom vedeli a všetko eliminovali. To bola tá skrytá robota, o ktorej ešte len príde čas hovoriť. Mnoho ľudí pracovalo na tom, aby bol proces pokojný. Hrozba bola aj v jednostranných krokoch. Chceli ich ľudia na Slovensku, aj okolo mňa, ale  jednostranné kroky sa plánovali aj na českej strane. Dokonca sa podrobne rozpracovávali v tajných materiáloch, z ktorých sa mi našťastie niečo dostalo do rúk od tých, ktorí nám pomáhali. Preto tie reakcie na slovenskej strane boli mimoriadne rýchle. Ale aj mimoriadne zodpovedné.

 

Ktoré okamihy z obdobia do januára 1993 boli nezabudnuteľné?

.

Boli to tie veľmi ťažké, ale masové stretnutia s ľuďmi. Kde sme sa rozprávali z očí do očí. Tam sa nedalo uhýbať, tam sa nedal voliť falošný tón. Ľudia ma buď prijímali, alebo neprijímali. Ak som chcel niečo dosiahnuť, nemal som veľa priestoru v médiách. Novinári sa nesprávali ako informujúci, ale bojujúci za záujmy. Dokonca až do roku 1998 pracovali istým konšpiratívnym spôsobom. Nás obviňovali z nedemokracie, hoci jestvovala absolútna sloboda slova. Ale len čo prišli k moci, porušili všetky princípy právnych, politických a medzinárodných noriem. Nuž  a 28. poschodie STV bol vrchol antidemokratizmu a neslobody tlače a všetci „demokrati“ na Slovensku boli ticho.

 

Spomínate predvolebné stretnutia v roku 1992?

Áno. Dnes už môžem povedať, že boli pripravené rôzne provokácie, ale slovenská polícia nesmela na týchto zhromaždeniach zasahovať. Tak si policajti brali dovolenky a oblečení v civile zabezpečovali poriadkovú službu. A vždy ma vo svojich osobných autách vyprevádzali z okresu do okresu. V ďalšom okrese ma preberali ich kolegovia. Takže som cítil podporu aj ako bývalý minister, aj ako predseda vlády. Silová zložka aj za cenu risku, že keď im na to prídu ich vyhodia, si robila svoju prácu.  Ba aj náčelníci tíško zatvárali oči a niekde ma aj doprevádzali, starali sa mi o bezpečnosť. Lebo som bol absolútne zraniteľný. Nebyť tejto podpory neviem, ako  kampaň prejdem.

 

.

S  kým zo slovenských politikov sa vám dobre spolupracovalo?

S členmi vlády, ktorá padla v  roku 1994.  Bola fantastická a mám hlbokú úctu ku všetkým, ktorí v tej vláde robili, pretože ich výkony boli nad hranicou ľudských možností. Na pokraji zrútenia. Veľakrát sme vo vláde robili návrhy zákonov, menili predpisy, prijímali stanoviská, pretože my sme stavali tam, kde nič nebolo. Nejestvovali štátne inštitúcie.

 

Bolo jednoduché v roku 1992 postaviť vládu, ktorá by obhajovala národné záujmy?

V roku 1992 malo HZDS takmer polovicu poslancov v parlamente, do ústavnej väčšiny nám stačila SNS. Ale v 92. sme prijali model, že nebudeme otvárať koaličnú vládu, aby sme si udržali aj esdeeľku aj esenesku  na dostupných pozíciách pre tie zmeny, ktoré mali prísť. Išlo o predpokladané zmeny v ústave  z roku 1968, čo bola SDĽ ochotná podporiť. Ale už nie ústavu samostatného štátu.  Čiže nemohol som ani SNS pustiť preč, lebo na  takú manifestačnú väčšinu sme esdeeľku potrebovali. Oni sa dnes hlásia, že boli za zvrchovanosť,  za ústavu, ale nehovoria, že ten záverečný krok – hlasovanie za zánik federácie – odmietli, dokonca ma za to chceli kriminalizovať. SDľ aj KDH. Líder SDĽ Peter Weiss sa mi vo federálnom zhromaždení, keď sa hlasovalo o zániku federácie,  vyhrážal väzením a Ivan Šimko z KDH vybehol a hromžil: za toto vás budeme vešať. Odvtedy uplynulo 25 rokov a už začínajú.

 

Mohlo Slovensko ostať mimo európskych a transatlantických štruktúr?

.

Núkali sa dve cesty. Jedna bola vstup do EÚ a druhá, ktorú nám navrhovali Švajčiari a Nóri.  Oni vytvorili spoločnú organizáciu mimo EÚ a boli s nami vážne rokovania, aby sme sa vydali touto cestou. Švajčiari dokonca sľubovali, že nám niektoré banky aj úverovo pomôžu, ale my sme celé ekonomické zázemie mali v EÚ. Lebo ak do roku 1989 išlo až 82 percent tovarov na Východ, tak po zmene režimu sme museli celý trh presmerovať na Západ. Museli sme ísť tam, kde boli naše hospodárske záujmy. Bolo to obdobie  poznamenané vznikom štátu a zánikom RVHP. Zanikli prevoditeľné ruble, neboli peniaze na platenie. Vo všetkých okolitých štátoch bola hyperinflácia. My sme ju nemali. Mali sme infláciu, ale takú, ktorú sme dokázali udržať pod kontrolou. Keď sme boli prijímaní do medzinárodných finančných organizácií tak šéf MMF povedal – čo Slovensko robí je zázrak. Samozrejme, že to nikto z médií nepočúval ani nepublikoval. V roku 1998 bol na Slovensku taliansky premiér Romano Prodi a povedal, že on bol predsedom komisie, ktorá vyhodnocovala, aké sú možnosti Slovenska na prežitie. Táto komisia v roku 1996 konštatovala, že Slovensko nebude. Nemá väčšiu šancu na prežitie ako tri roky. A o dva roky prišiel na štátnu návštevu a verejne povedal, mýlil som sa, čo ste dosiahli je zázrak. Dnes je snaha vymazať toto obdobie z dejín, akoby  nebolo.

 

Robia to tí, čo tento štát nechceli a usilujú sa o to,  aby politická reprezentácia, ktorá sa zaslúžila o vznik štátu odišla do zabudnutia.

Bohužiaľ máte pravdu. A robia to tak, že buď o tom nehovoria alebo keď, tak len negatívne a len cez kriminalizáciu osôb. Zrušenie amnestií nebol prvý pokus. Pokiaľ  sa pamätám je to moje  šieste trestné stíhanie za ten čas, čo som mimo politiky.

 

HZDS malo vysokú podporu obyvateľstva. Bolo nevyhnutné, aby odišlo zo scény?

HZDS vykonalo zásadné zmeny a uplatňovalo svoj vplyv na Slovensku takmer 20 rokov, ale bolo terčom obrovského boja zo zahraničia. Na voľby v roku 1998 mali opozičné strany viac čiernych peňazí ako my verejných. Čiže HZDS bojovalo nielen o slovenské záujmy a slovenskú cestu, ale aj  o samotné prežitie.

.

Vy ste na konferencii venovanej 25. výročiu vzniku druhej Slovenskej republiky hovorili o absencii národne orientovanej konzervatívnej strany na súčasnej politickej scéne. Takáto strana chýba na Slovensku od zániku HZDS a neobjavil sa nijaký politik, ktorý by dokázal vzdorovať súčasnej protinárodnej hydre. Nemáte chuť urobiť s tým niečo?

Treba povedať, že nie na Slovensku, ale v Amerike prišiel politik, ktorý povedal Amerika na prvom mieste. Aj na Slovensku musí niekto prísť, kto povie, Slovensko na prvom mieste. Tu sa to všetko zvrháva na boj skupín, nie na boj strán. Nie boj občanov. Na boj o moc a vplyv v štáte, no nie cez pozitívne riešenia. Ale kto na koho viacej nakydá. Chýba tomu vnútorný demokratizmus. To nie sú strany, to sú skupiny s totalitným myslením a nie s demokratickými štruktúrami. Takže ako títo chcú ovplyvňovať vývoj Slovenska? Situácia si vyžaduje riešenie. Na vybudovanie jednej silnej strany treba väčší čas. Aktuálny  čas do volieb nestačí. Ale je čas na to, aby sa všetky hnutia, ktoré sú dnes rozbité, spojili do jedného subjektu s cieľom urobiť voľby, štruktúru parlamentu, funkčnú vládu,  prijať potrebné zmeny v zákonoch, ktoré by obnovili proces demokratizácie štátu. A aby zabránili chaosu a niektorým zlým  veciam v hospodárstve s dopadom na Slovensko. Tie sú dnes čitateľné. Viacej sa skrývame za EÚ ako za samostatnú politiku. Treba začať reálnu obnovu procesov, ktoré boli nastavené pred dvadsiatimi rokmi, vyčerpávajú sa, treba dať nové impulzy. To všetko je možné a nevyhnutné. Preto som sa zaviazal, ak bude potrebné vytvárať znovu nejaké hnutie, budem v tomto procese pomáhať, mám aj osobný motív a keď bude treba a dohodneme sa, HZDS obnovíme.

 

Čo by ste odkázali občanom Slovenska do roku 2018?

Občanom Slovenska chcem povedať, či chceme alebo nie, najvýznamnejší deň v histórii Slovákov za 1600 rokov je vznik tohto štátu. Slobodného, demokratického, všeobecne uznaného, uznaného v národnom živote za rovnoprávny v celom svete. Otvoril dvere príležitostiam. Spomínajme na tých ľudí, ktorí stáli pri jeho zrode. Boli to hrdinovia zápasu svojej doby za samostatné Slovensko. Mohli mať kopu ľudských nedostatkov, ale tvorili dejiny tohto národa. Preto spomínajme na nich, nech nie je nikto zabudnutý a nech sa na nič nezabúda. To sme povinní sami voči sebe. Slováci voči Slovákom.

Eva Zelenayová

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Peter Lipták

Andrej Sablič

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.

Šeligova “hanba na tri zimy”

Podpredseda Demokratov Juraj Šeliga čelí obvineniu pre prečin podnecovania za skutok z 21. februára tohto roku, advokát  Marek Para poukázal…

30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Tucker Carlson povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta boli zapojené ukrajinské orgány

„Pokúsil sa zabiť niekoľko ľudí“. Tucker Carlson, televízny moderátor blízky Trumpovi, povedal, že do pokusu o atentát na budúceho prezidenta…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj vo Vatikáne vraj Trumpovi povedal, že Krym za ruský neuzná

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas súkromného rozhovoru s americkým lídrom Donaldom Trumpom vo Vatikáne, kde sa stretli na pohrebe pápeža…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Za mrežami by mal byť Matovič s arogantným Naďom, nie Danny Kollár

Milan Uhrík vo videu na sociálnej sieti upozorňuje na to, že za mreže ide Danny Kollár, po 1,5 roku novej…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rada Fondu na podporu umenia odvolala riaditeľa Špotáka

Rada Fondu na podporu umenia odvolala z funkcie riaditeľa Róberta Špotáka. Informovala o tom riaditeľka odboru komunikácie Ministerstva kultúry (MK)…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ

Opozičnej strane Demokrati sa vyhráža neznámy páchateľ. Strana na sociálnej sieti zverejnila email, podľa ktorého dotyčný plánuje „vypáliť zásobník AK47…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce

Nadchádzajúce dni budú pre mier na Ukrajine rozhodujúce. Podľa hovorkyne ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceovej budú nadchádzajúce dni rozhodujúce pre…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Posun alebo krok späť v prípade preverovania vakcín proti COVID-19?

Minister zdravotníctva Kamil Šaško požiadal v utorok (29. 4.) Slovenskú akadémiu vied (SAV) o otestovanie vzoriek mRNA vakcín proti COVID-19.…

30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Ruská armáda výrazne zvýšila intenzitu vojenských operácií na fronte

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA

Ukrajina je pripravená podpísať dohodu o nerastných surovinách s USA, môže sa tak stať už dnes, citovala agentúra Bloomberg svoj…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Priama linka: Zalužného slová mnohých šokovali. Generál vysvetľuje, čo sa deje

Bývalý veliteľ ukrajinskej armády Zalužnyj asi vie, o čom hovorí keď tvrdí, že spôsob vedenia bojových operácií sa zmenil o…

30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

OSN obmedzí humanitárnu pomoc Ukrajine

Organizácia Spojených národov obmedzí humanitárnu pomoc na Ukrajine. Oznámila to námestníčka generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti a koordinátorka núdzovej…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni

Rusko je pripravené diskutovať so Spojenými štátmi o prítomnosti USA v Záporožskej jadrovej elektrárni „v rámci urovnania konfliktu na Ukrajine“,…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Veľkolepé plány sa rozpadávajú ako domček z karát. Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov

Európa určite nebude schopná rozmiestniť na Ukrajine kontingent 64 000 vojakov, ako sa pôvodne plánovalo. Bude tiež „ťažké rozmiestniť na…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

V továrni na výrobu pušného prachu po útoku dronov v meste Murom vypukol požiar

V ruskom závode na výrobu pušného prachu v meste Murom vo Vladimírskej oblasti vypukol rozsiahly požiar po tom, ako ho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ústavný súd: Ustanovenia zákona o poľovníctve nie sú protiústavné

Ustanovenia zákona o poľovníctve, ktoré napadla skupina poslancov parlamentu, nie sú v rozpore s ústavou. Rozhodol o tom Ústavný súd…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ministerka kultúry sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiane. Súťaž sa očistila od ideologických nánosov

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa zúčastnila na odovzdávaní cien Najkrajšie knihy Slovenska v Bibiáne. Ako napísala v statuse na sociálnej…

30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Zmráka sa nad Zelenským? Posledné správy z Ukrajiny a Ruska naznačujú mnohé

Po tom, čo sa po stretnutí vo Vatikáne objavili správy, že Zelenskyj prijal Trumpov mierový plán a stiahol z neho…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nečítajte ukrajinské vyhlásenia ani na noc, ani ráno…

Lavrov odpovedal na Zelenského vyjadrenia o prímerí. Moskva je pripravená na priame rozhovory s Kyjevom, uvádza ruský denník KP. Pritom denník FT…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Minister pôdohospodárstva Takáč podáva trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy

Richard Takáč vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook informuje o klamstvách a manipulácii zo strany demokratov

30. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | PR článok | 1 min. čítania | 0 komentárov

Severokórejská armáda – čo je to za fenomén?

Rusko, 29. apríla 2025 - Päť naivných otázok o bojovníkoch KĽDR a ich účasti v bitkách Kurskej oblasti Ruska. Plukovník…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Djokovič má pre fanúšikov zlé správy. Čo viedlo Srba k takému rozhodnutiu?

Rekordný 24-násobný grandslamový šampión Novak Djokovič sa nezúčastní na tenisovom turnaji Italian Open v Ríme, ktorý sa koná od 7.…

30. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na žiadosť veteránov a účastníkov Špeciálnej operácie dal Putin letisku vo Volgograde meno Stalingrad

Rusko, 30. apríla 2025 - Potvrdila sa informácia o priradení historického názvu letiska Volgograd - Stalingrad. Príslušnú iniciatívu podporil prezident…

30. 04. 2025 | 0 komentárov

Ústavná facka pre čurillovcov

Ústavný súd SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho…

30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Aktualizované 30. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto môže za masívny výpadok prúdu na Pyrenejskom polostrove? Zistenia sú šokujúce

Začiatkom týždňa zažil Pyrenejský polostrov masívny výpadok elektrického prúdu. V Španielsku a Portugalsku začalo behom pár sekúnd kolabovať všetko – doprava, obchody…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Matovičova minulosť, Mikasova moc: Kto zastaví hygienickú autokraciu?

Prezident nepodpísal zákon o pandemickej amnestii. Amnestia rieši niektoré krivdy, ale odpoveďou na hrubé porušovanie základných ľudských práv nie je.…

30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 14 min. čítania | 0 komentárov

„Na mieste Ukrajiny by som sa začal obávať,” reagoval novinár po tvrdom rozhovore s Trumpom

Putin chce mier a je pripravený ukončiť nepriateľské akcie, povedal Trump v rozhovore pre ABC News

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Šokujúce zistenia štúdie potratových tabletiek: Americké zdravotníctvo zavádza ženy a hazarduje s ich zdravím

Denník National Review a Live Action informujú o šokujúcich zisteniach novej štúdie, ktorá u žien skúmala nežiaduce účinky po podaní tabletky…

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Totalita pod maskou demokracie? Amnesty International sa nadobro vyfarbilo

Všimli ste si, že svet je od nástupu Donalda Trumpa do úradu v štádiu celkového úpadku? Že nie? Aktuálna správa…

30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Vladimir Putin oznámil, že v ruskej Kurskej oblasti sa stále nachádza niekoľko malých skupín ukrajinských vojakov. Podľa neho sa ukrývajú v pivniciach a iných skrýšach.

Včera 20:23

Približne 15 až 20 minút trvalo v stredu zrejme posledné zasadnutie nemeckej vlády Olafa Scholza, ktorého má na budúci týždeň nahradiť Friedrich Merz. Jediným bodom programurokovania menšinovej vlády bolo avizované schválenie zvýšenia dôchodkov o 3,74 percenta od 1. júla.

Včera 20:21

Holandsko počas samitu NATO, ktorý sa bude konať 24. a 25. júna v Haagu, zavedie bezletovú zónu nad mestom a ďalšie bezpečnostné opatrenia. Tie sa dotknú väčšiny druhov dopravy.

Včera 19:50

.

Nespravodlivý systém a záujmové skupiny urobili z pacienta rukojemníka

Nedostatok financií nie je hlavným problémom slovenského zdravotníctva, ako ukazujú kontroly Najvyššieho kontrolného úradu SR. Zdroje verejného zdravotného poistenia a…

30. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Veľká Británia podpisuje geopolitickú deklaráciu s Európskou úniou. Spoločne idú proti Trumpovi

Veľká Británia  vypracovala návrh spoločnej deklarácie s Európskou úniou, v ktorej sa Spojené kráľovstvo a EÚ zaväzujú odmietnuť najkontroverznejšie politiky Donalda Trumpa

29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pakistan tvrdí, že India začne vojnu v priebehu nasledujúcich 24 hodín

Pakistan tvrdí, že India začne vojnu v priebehu nasledujúcich 24 hodín

30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Archeológovia objavili obrovské množstvo kostier koní na „dôležitom“ rímskom vojenskom nálezisku

Archeológovia nedávno oznámili objav viac ako 100 pochovaných koní z čias starovekého Ríma – kostry sa však nenašli v Taliansku.…

29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
29. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Spochybňovanie súdnych rozhodnutí sudcami bez vecných argumentov vyvolávajúc senzáciu je neprípustný jav, ktorý je potrebné rázne odmietnuť

Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová pripomína, že Súdna rada Slovenskej republiky nielen prezentuje svoje názory verejne, argumentuje vždy…

30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
30. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Peter Lipták

Andrej Sablič

Zdeno Drdol

Milan Šupa

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov