Vedci z Oxfordského inštitútu kognitívnej a evolučnej antropológie analyzovali morálne prejavy vybraných národností vo svete zahŕňajúce 60 sociálnych skupín (kultúr), pri ktorých sa zamerali na viac ako 600-tisíc slov z viac ako 600 zdrojov. Na základe toho našli isté spoločné znaky a zostavili tak sedem univerzálnych morálnych pravidiel.
Portál EurekAlert podotýka, že doterajšie štúdie skúmali len niektoré z týchto pravidiel a len na niektorých menších miestach, ale nikto ich zatiaľ ešte neskúmal vo veľkej reprezentatívnej vzorke spoločností po celom svete.
Takže nová štúdia od antropológov Olivera Scotta Curryho, Daniela Austina Mullinsa a Harveyho Whitehousa je “najväčší a najkomplexnejší interkultúrny prieskum morálky, ktorý sa kedy uskutočnil”.
Vedúci autor Curry konštatuje: “Ľudia všade čelia podobnej skupine spoločenských problémov a používajú podobný súbor morálnych pravidiel na ich riešenie. Ako sa predpokladalo, týchto sedem morálnych pravidiel sa zdajú byť univerzálne v rôznych kultúrach. Každý má všade ten spoločný morálny kódex. Všetci súhlasia s tým, že spolupráca a podpora spoločného dobra je tou správnou vecou.”
A ide o týchto sedem univerzálnych morálnych pravidiel: pomoc svojej rodine, pomoc svojej skupine, preukazovať priazeň, byť statočný, rešpektovať nadriadených, rozdeľovať zdroje spravodlivo a rešpektovať majetok druhých.
Výskum zistil, že tieto spoločné pravidlá správania boli vždy považované za morálne dobré. Dôležité bolo aj to, že ani v jednej skúmanej spoločnosti sa ani jedno z uvedených správaní nepovažovalo za morálne zlé. A takéto typy morálky boli tiež pozorované v rovnakej hustote na jednotlivých kontinentoch, čiže neboli výhradným prejavom napríklad len u krajín Západu alebo iného regiónu.
Štúdia vychádzala z teórie, že morálka sa vyvinula na podporu spolupráce a keďže existuje veľa druhov spolupráce, existuje aj veľa druhov morálky.
Podľa tejto teórie “morálky ako spolupráce” sa vysvetľuje to, prečo cítime zvláštnu povinnosť v starostlivosti o naše rodiny, prečo vytvárame skupiny a koalície (je tu pevnosť a bezpečnosť v množstve), a prečo si vážime jednotu, solidaritu a lojalitu.
Sociálna výmena vysvetľuje, prečo dôverujeme druhým, cítime vinu či vďačnosť, robíme zmeny či odpúšťame. A riešenie konfliktov vysvetľuje, prečo sa podieľame na náročných prejavoch zdatnosti, ako je statočnosť a veľkorysosť, a pod.
Napriek fungujúcej platnosti uvedených siedmich základných morálnych pravidiel, štúdia odhalila aj isté “variácie” v tom, ako sa vlastne uprednostňujú alebo hodnotia.
Vedci vyvinuli aj nový dotazník o morálnych hodnotách s cieľom zhromaždiť údaje o moderných morálnych hodnotách, aby sa preskúmalo, či medzikultúrne rozdiely odrážajú variáciu hodnoty spolupráce v rôznych sociálnych podmienkach.
“Dúfame, že tento výskum pomáha podporovať vzájomné porozumenie medzi ľuďmi rôznych kultúr na ocenenie toho, čo máme spoločné a ako a prečo sa odlišujeme,” dodal Curry k výsledkom štúdie.