Vetujte bezprecedntné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Vetujte bezprecedntné zásahy EÚ do výlučných kompetencií členských štátov, pán premiér!

Bratislava 17. apríla 2024 (HSP/podpisem/Foto:Pixabay)

 

Podpíšte petíciu predsedovi vlády, ktorou ho vyzývame aby oznámil Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ bude Slovensko vetovať, vrátane súčasnej iniciatívy európskeho parlamentu zrušiť suverénne právo štátov určovať vlastné právne normy v kultúrno-etickej oblasti regulácie umelých potratov, sexuálnej výchovy, antikoncepcie a ľudskej reprodukcie

novorodeniec bábätko, dieťa
Ilustračné foto

PETÍCIA PREDSEDOVI VLÁDY SR ROBERTOVI FICOVI: VETUJTE BEZPRECEDENTNÉ ZÁSAHY EÚ DO VÝLUČNÝCH KOMPETENCIÍ ČLENSKÝCH ŠTÁTOV:

Vážený pán predseda vlády SR Robert Fico,

Reklama

Slovenská republika má veľkú príležitosť obhájiť svoju suverenitu a využiť právo veta. S veľkou nevôľou sme sa dozvedeli, že 11. apríla 2024 Európsky parlament prijal rezolúciu, ktorou zasahuje do výlučných kompetencií členských štátov a žiada Radu EÚ o zavedenie práva na potrat do Charty základných práv EÚ. Týmto uznesením taktiež EP zasahuje do kompetencií dvoch konkrétnych štátov, keď vyzýva Maltu a Poľsko, aby zrušili svoje súčasné zákonné úpravy ochrany života od počatia. Vyzýva tiež členské štáty, aby zaručili prístup k antikoncepcii a tzv. komplexnej a veku primeranej “sexuálnej  výchove”. Umelý potrat tak prestane byť poslednou a v zásade neželanou záležitosťou a má sa stať predmetom “adorovania” so vznešeným názvom “základné právo”. Neriadená migrácia a ani potraty nie sú riešením demografickej katastrofy v Európe.   Okrem toho, že umelý potrat priamo popiera najzákladnejšie ľudské právo na život a právo na telesnú nedotknuteľnosť slovenských detí usmrcovaných pri potrate, ide o hrubý a neakceptovateľný zásah do výlučných kompetencií členov EÚ, ktoré sú v zmluvách EÚ vyčlenené členským štátom. Takýto zásah s cieľom minimalizovať kompetencie členských štátov sa môže stať veľmi zlým precedensom aj pre iné oblasti. Suverénne členské štáty ako Slovensko ich nesmú tolerovať. Hoci má Poľsko teraz progresívnu vládu, nebude to tak vždy a vzťahom s našim susedom len pomôže, ak si aj Poľsko túto suverenitu zachová. Preto Vás vyzývame, aby ste oznámili Rade EÚ, že akékoľvek pokusy o zásah do výlučných kompetencií členských štátov EÚ bude Slovensko vetovať, vrátane súčasnej iniciatívy EP.

Táto iniciatíva EP prišla po tom, ako sa Francúzsko stalo prvou krajinou, ktorá 4. marca 2024 zakotvila právo na umelý potrat do svojej ústavy. Zdravotná starostlivosť vrátane sexuálneho a reprodukčného zdravia spadá pod národné právomoci. Zmena Charty základných práv EÚ tak, aby zahŕňala povinnú “sexuálnu výchovu”, všetky tzv. služby sexuálneho a reprodukčného zdravia a umelé ukončenie tehotenstva, by si vyžadovala jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov. Ochrana výlučných kompetencií Slovenskej republiky je dôležitá najmä preto, že Európsky parlament a európske súdy sú z minulosti známe svojím progresívnym aktivizmom. Ak by bolo právo na potrat ukotvené v Charte základných práv EÚ, je len otázkou času kedy európske súdy po sérii žalôb na jednotlivé členské štáty začnú útočiť na vnútroštátnu legislatívu. To by mohlo napríklad znamenať, že členské štáty budú musieť zabezpečiť sexuálny tréning na školách, tak ako na to tlačí WHO vrátane výučby o masturbácii už v škôlkach, že budú musieť hradiť antikoncepciu, zabezpečiť “reprodukciu” homosexuálnym párom prostredníctvom povolenia prenájmu materníc alebo aj, že tzv. základné  právo na potrat nemožno obmedzovať tak, ako to robia zákonné úpravy jednotlivých členských štátov. Potrat by sa mohol stať bezplatným a hradeným z verejného zdravotného poistenia, dostupným na počkanie bez akýchkoľvek lehôt na rozmyslenie, môže dôjsť k úplnému zrušeniu časových obmedzení a potrat bude musieť byť vykonaný bez ohľadu na to v akej fáze tehotenstva oň matka požiada. Právo lekárov a sestier na odmietnutie tohto “základného práva zabiť nenarodené dieťa” bude odstránené. Môžeme sa dostať aj do stavu ako v USA, kde bol v niektorých jeho štátoch do roku 2003 možný aj potrat čiastočným pôrodom, pri ktorom sa dieťaťu pri pôrode, prestrihla miecha pri hlavičke, kým časť tela bola ešte v maternici. Na názor otca dieťaťa ani rodičov v prípade neplnoletej matky sa už nebude prihliadať. Toto všetko sa môže stať ak súdy rozhodnú, že obmedzenia interrupcií prijaté členskými štátmi diskriminujú ženy a znemožňujú im využiť ich “základné právo na potrat”. Pre všetky vyššie uvedené dôvody je nevyhnutné, aby si Slovenská republika zachovala svoje výlučné kompetencie a aby Ústava SR bola nadradená rezolúciam Európskeho parlamentu a rozhodnutiam európskych súdov.

Reklama

Vážený pán premiér, žiadame Vás, aby ste chránili právomoc Slovenskej republiky rozhodovať o veciach, ktoré sú v jej výlučnej kompetencii. Dnes nás progresívne elity tlačia do potratov, sexuálneho tréningu pre deti v školách, bezplatnej antikoncepcie, či do zákazov podporovať finančne tých, ktorí nesúhlasia s tzv. “genderovou rovnosťou”. Zajtra to môže byť právo zabiť starých a chorých prostredníctvom asistovanej samovraždy, odpojenia od prístrojov či odopretím jedla a vody a vyhladovaním na smrť ako sa to už v Európe stalo, dokonca v prípade viacerých malých detí, napriek nesúhlasu ich rodičov. Neskôr môže nasledovať právo detí “zmeniť si pohlavie” bez vedomia rodičov bez ohľadu na vek dieťaťa, právo dospelých na vynosenie dieťaťa prenájmom maternice, či právo nechať si laboratórne upraviť DNA v pohlavných bunkách a vyrobiť si dieťa podľa vlastných predstáv alebo právo homosexuálnych párov kúpiť si dieťa.

Kedysi sa potraty legalizovali ako krajná a morálne zlá možnosť pre zúfalé matky v hraničnej situácii, z ktorej nevideli iné východisko. Pred mesiacom sme boli svedkami toho, ako ľudia v uliciach Paríža oslavovali právo na potrat, ktoré bolo doplnené do francúzskej ústavy. To, čo sa nám dnes zdá ako veľmi nepravdepodobné, sa môže o 5-10 rokov stať základným právom EÚ! Preto Vás, pán premiér, vyzývame, urobte tomuto rýchly a rázny koniec.

Najväčšia kríza, ktorej bude Slovensko, ako aj väčšina  štátov sveta čeliť počas najbližších 50 rokov, bude demografická kríza. Nerodenie detí, starnúce obyvateľstvo a úbytok pracovníkov na pracovnom trhu spôsobia vážne problémy pre všetky sektory, vrátane dôchodkového, zdravotníckeho, sociálneho, hospodárskeho, atď. Dôchodcovia chcú istotu, že prežijú starobu dôstojne, ale kto zaplatí ich dôchodky, ak sa nerodí dostatok detí, ktoré by tu raz pracovali a platili dane a odvody? Počet narodených detí každým rokom klesá (v roku 2023 dokonca pod 49000) a počet potratov začína stúpať (medzi rokmi 2021-22 o 6.1%, medzi 2022-23 o 0.32%) .

Slovensko nepotrebuje potraty v Charte základných práv EÚ, Slovensko potrebuje suverénnu vládu so silnou prorodinnou politikou zahŕňajúcou politiku tretieho dieťaťa, ktorá mladým ľuďom vytvorí prostredie, aby sa nebáli mať deti a nebáli sa mať veľkú rodinu. Ak nechceme riešiť demografickú krízu migráciou po vzore pani Merkelovej, potrebujeme na Slovensku budovať kultúru života a radosti z daru detí. Na to si však musíme zachovať právo rozhodovať o kultúrno-etických otázkach sami.

Peter Beňa, Aliancia za rodinu

Reklama

Martina Bednáriková, Pro-Life Action

Stanislav Gunčaga, Asociácia otca mamu deťom

Juraj Šúst, Inštitút Ladislava Hanusa

Tomáš Kováčik, Asociácia za život a rodinu

Erik Zbiňovský, Slovenský dohovor za rodinu

Reklama

Patrik Daniška, Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku

Katarína Kapinajová, 9 mesiacov za život

Dušan Škurla, Aliancia za život OZ

Renáta Ocilková, Slovenská spoločnosť pre rodinu

Anton Chromík, Aliancia za rodinu

 

Petíciu môžete podpísať na portáli podpisem.sk.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

Včera 19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

Včera 19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

Včera 18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

Včera 18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

Včera 18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

Včera 17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

Včera 17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

Včera 16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
Včera 16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

Včera 16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

Včera 16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

Včera 14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali