Bratislava 18. marca 2023 (HSP/Tfiglobalnews/Foto:TASR/AP-Jorge Saenz)
Brazílska vláda v súčasnosti rokuje s Čínou o vybudovaní satelitu, ktorý by slúžil na monitorovanie odlesňovania v Amazónii a pozorovanie klímy
Vesmírna diplomacia Číny s Brazíliou
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva má v dňoch 28. až 30. marca navštíviť Peking a Šanghaj, kde sa bude rokovať o projekte družice. Zdroje z paláca Planalto a Itamaraty potvrdili, že táto téma bude na programe rokovania. Okrem toho bude prezidenta na ceste sprevádzať ministerka pre vedu, technológie a inovácie Luciana Santosová.
Čína sa snaží získať latinskoamerické krajiny a Brazília patrí medzi tie, o ktoré sa uchádza, najmä po návrate Lulu k moci. Brazília sa tak dostala do zložitej situácie, keďže čelí tlaku administratívy Joea Bidena, aby zostala spojencom západných demokracií. Okrem toho nedávna Lulova návšteva vo Washingtone nepriniesla žiadne významné oznámenia, čo mnohých vedie k presvedčeniu, že vzťahy s Pekingom by mohli byť v nasledujúcich štyroch rokoch významnou investíciou.
V dohode medzi Brazíliou a Čínou sa uvádza, že nový satelit nebude mať vojenský charakter. Najvýznamnejšou novinkou je však to, že bude vybavená radarovou technológiou, ktorá nebola súčasťou predchádzajúcich iniciatív.
Táto spolupráca je súčasťou čínsko-brazílskeho programu CBERS (China-Brazil Earth Resources Satellite), ktorý bol založený v roku 1988 s cieľom vyrábať satelity na pozorovanie Zeme. Prvá družica bola vyslaná na obežnú dráhu v roku 1999 a štvrtá bola vypustená v roku 2019. Vláda USA sa však obávala rastúcich väzieb medzi Brazíliou a Čínou a v priebehu 10 rokov od prvej družice mali brazílske spoločnosti problémy s obstarávaním strategických komponentov a súčiastok, ktoré USA považovali za strategické.
CBERS-5 está próximo, Governo Brasileiro Inicia Negociações com a China https://t.co/nD4lIypHPj
— Revista Foguetes Brasileiros (@foguetes_br) March 16, 2023
Satelit znamená obnovenie spolupráce medzi oboma krajinami po štyroch rokoch napätia spôsobeného nepriateľstvom prezidenta Bolsonara voči Číne. Spojené štáty by neboli spokojné s postupom Brazílie smerom k Číne, ale potom samy dotlačili Brazíliu do náručia Číny.