Veľmi vysoké náklady na sankcie voči spoločnosti Huawei

Washington 5. júna 2023 (HSP/asiatimes/Foto:Facebook)

 

USA a ich spojenci môžu prísť o viac ako 100 miliárd dolárov, ak v mene národnej bezpečnosti zakážu čínskemu technologickému gigantovi používať svoje siete 5G, píše Scott Foster pre Asia Times

Huawei logo
Ilustračné foto

Zákazy telekomunikačných zariadení Huawei môžu podľa odhadov priemyslu stáť USA a ich spojencov viac ako 100 miliárd USD, ale tí, ktorí ho chcú vylúčiť zo svojich sietí 5G, tvrdia, že žiadna cena nie je príliš vysoká pre národnú bezpečnosť.

Otázky priemyselnej politiky, oligopolu, cenovej konkurencie a nárastu protekcionizmu skomplikovali tento problém uprostred eskalujúcej technologickej vojny, v ktorej sa USA snažia zablokovať Číne prístup k pokročilým technológiám vrátane špičkových polovodičov.

Výpočty prevádzkovateľov telekomunikačných sietí, priemyselných konzultantov, ekonómov a vlád naznačujú, že výmena už nainštalovaných zariadení Huawei by mohla USA a ich spojencov v konečnom dôsledku stáť viac ako 10 miliárd USD; že negatívny hospodársky vplyv pomalšieho zavádzania služieb 5G by mohol byť dva- až trikrát väčší a že platenie vyšších cien účtovaných konkurentmi spoločnosti Huawei by mohlo v priebehu desaťročia zvýšiť celkové náklady na zavedenie 5G na niekoľkonásobne vyššiu úroveň.

Potenciálne straty sú ohromujúce, pokiaľ ide o finančnú sumu a hospodársky význam:

– V roku 2019, keď USA prvýkrát zaradili spoločnosť Huawei na čiernu listinu, globálne združenie mobilných telekomunikácií GSMA odhadlo, že zákaz čínskeho telekomunikačného vybavenia oneskorí zavedenie sietí 5G v

Európe približne o 18 mesiacov a zvýši náklady na ne o 55 miliárd eur.

– V tom istom roku sa v správe založenej na vládnych údajoch a podkladoch od mobilných telekomunikačných operátorov dospelo k záveru, že zákaz spoločnosti Huawei v dodávateľskom reťazci Spojeného kráľovstva by mohol oddialiť 5G o 18 až 24 mesiacov a stáť hospodárstvo Spojeného kráľovstva až 6,8 miliardy libier.

– Štúdia Oxfordského ekonomického inštitútu, ktorá sa týkala Austrálie, Kanady, Francúzska, Nemecka, Japonska, Indie, Spojeného kráľovstva a USA, dospela k záveru, že vylúčenie spoločnosti Huawei by mohlo zvýšiť investičné náklady na 5G o 16 – 19 % a viesť k zníženiu HDP o 105,5 miliardy USD v období 15 rokov do roku 2035 v prípade stredného scenára nákladov.

– V roku 2022 americká Federálna komisia pre komunikácie informovala Kongres, že odstránenie všetkých zariadení Huawei a ZTE len v USA by stálo približne 5 miliárd USD. Oxfordský inštitút odhadol medián dlhodobého vplyvu na HDP USA na 35,8 miliardy USD.

– V marci 2023 sa v správe v časopise Light Reading venovanom telekomunikačnému priemyslu uvádzalo, že odstránenie všetkých zariadení Huawei by mohlo spoločnosť Deutsche Telekom stáť viac ako 6 miliárd USD a že by to mohlo trvať až päť rokov. Zo 134 000 antén 5G v Nemecku ich údajne približne 80 000 dodala spoločnosť Huawei.

Tieto odhady nezahŕňajú stratu predaja polovodičov a iných výrobkov obmedzených na spoločnosť Huawei, ktorá predstavuje ďalšie desiatky miliárd dolárov.

Ceny telekomunikačných zariadení spoločnosti Huawei sú údajne často o 20 – 30 % nižšie ako ceny jej konkurentov. Nie vždy sú nižšie, ale sú dostatočne nízke na to, aby spoločnosti Huawei umožnili získať vysoké podiely na trhu v Európe, ktorá je domovom konkurentov Nokia a Ericsson.

Cena, samozrejme, nie je jediným faktorom, ktorý je pre telekomunikačných operátorov dôležitý: Úspech spoločnosti Huawei je založený aj na dobrej a niekedy aj vynikajúcej kvalite.

Podľa Strand Consult, telekomunikačnej poradenskej spoločnosti so sídlom v Dánsku, sa percentuálny podiel čínskych zariadení (väčšinou od spoločnosti Huawei, ale čiastočne aj od spoločnosti ZTE) v európskych národných 5G zariadeniach pohyboval od 100 % na Cypre po nulu vo Švédsku, Nórsku, Dánsku a ôsmich ďalších krajinách na konci roka 2022.

Spomedzi ostatných krajín sa pohyboval od 72 % v Nórsku po 17 % vo Francúzsku, pričom v Nemecku predstavoval 59 %, v Taliansku 51 % a v Spojenom kráľovstve 41 %.

John Strand, zakladateľ rovnomennej poradenskej spoločnosti, to považuje za alarmujúce. “Je nebezpečnejšie byť závislý od čínskych telekomunikačných sietí ako od ruského plynu. Digitálna infraštruktúra je základom spoločnosti,” povedal.

Vo februári 2020 Robert O’Brien, vtedajší poradca prezidenta Trumpa pre národnú bezpečnosť, povedal: “Máme dôkazy, že spoločnosť Huawei má možnosť tajne pristupovať k citlivým a osobným informáciám v systémoch, ktoré udržiava a predáva po celom svete.”

Tieto dôkazy boli údajne poskytnuté Spojenému kráľovstvu, Nemecku a ďalším spojencom USA.

Ešte predtým, v máji 2019, denník The Sydney Morning Herald informoval, že agenti austrálskeho riaditeľstva pre signály, národnej agentúry pre prísne tajné odpočúvanie, dostali výzvu: Aké škody by mohli spôsobiť s využitím všetkých útočných kybernetických nástrojov, ktoré majú k dispozícii, s prístupom k zariadeniam nainštalovaným v sieťach 5G cieľovej krajiny?

ASD zistila, že “útočný potenciál 5G je taký veľký, že ak by sa Austrália ocitla na strane príjemcu takýchto útokov, krajina by mohla byť vážne ohrozená.”

Kľúčovým problémom nebolo odpočúvanie telefónnych hovorov alebo e-mailov, ale znefunkčnenie vodovodnej, energetickej a inej infraštruktúry. O šesť mesiacov neskôr austrálska vláda vylúčila spoločnosť Huawei zo zavádzania 5G.

Na otázku, či videl nejaké presvedčivé dôkazy o tom, že spoločnosť Huawei používa svoje zariadenia 5G na účely špionáže, odpovedal Evan Anderson, generálny riaditeľ informačnej služby INVNT/IP (Inventing Nations vs. Nation-Sponsored Theft of IP), e-mailom pre Asia Times:

“Hoci neviem o prípade, v ktorom by spoločnosť Huawei bola priamo prichytená pri sledovaní zahraničných občanov, má na to motiváciu, schopnosti a vládnu podporu. Ako každá spoločnosť v Číne, ani oni nemôžu vláde alebo komunistickej strane povedať nie, a to zo zákona.

“Sú de facto pobočkou čínskeho štátu. Rozhovory o zadných vrátkach a dôkazoch o priamom sledovaní preto postrádajú zmysel: sledovanie by sa dalo dosiahnuť nespočetným množstvom spôsobov využitím tretích strán a ponechaním otvorených vstupných dverí.”

Zatiaľ síce neexistujú žiadne verejne dostupné tvrdé dôkazy, ale obavy o národnú bezpečnosť sa sústreďujú na predchádzanie potenciálnym hrozbám, nie na to, aby sme boli nevinní, kým sa nepreukáže vina. Vyvrátenie obvinení spoločnosti Huawei si môžete pozrieť tu.

Zraniteľnosť siete 5G je obojstranná. V článku Sydney Morning Herald sa uvádza: “Aby sme si boli istí, Čína by bola zraniteľná aj voči útokom zo strany USA a ich spojencov.”

Ako informoval denník The New York Times, v roku 2014 dokumenty poskytnuté informátorom Edwardom Snowdenom odhalili, že americká Národná bezpečnostná agentúra už hackersky prenikla na servery spoločnosti Huawei, aby uskutočnila vlastnú špionáž.

Sieť Five Eyes (USA, Veľká Británia, Kanada, Austrália a Nový Zéland) na zdieľanie spravodajských informácií stráca alebo už stratila svoj doterajší monopol na telekomunikačnú špionáž – a zjavne sa im to nepáči.

Ekonomický argument za ďalšie používanie zariadení Huawei a argument národnej bezpečnosti proti nemu sú nezlučiteľné. Telekomunikačné zariadenia sú však kritickou infraštruktúrou a zároveň kľúčom k rozvoju vyspelého hospodárstva.

To je, samozrejme, dôvod, prečo Japonsko, Južná Kórea a Čína venovali desaťročia úsilia a obrovské množstvo kapitálu na vývoj vlastných prvotriednych telekomunikačných technológií.

Všetky tri krajiny odstránili nadmernú závislosť od zahraničných dodávateľov a vytvorili domáce duševné vlastníctvo a dodávateľské reťazce, ktoré prinášajú výnosy ďaleko prevyšujúce počiatočné náklady na vývoj.

USA, Kanada, Austrália a Európa majú teraz v úmysle urobiť to isté. Ako dlho to môže trvať a či sa im podarí vyhnúť sa pokušeniu oligopolu a protekcionistickému zničeniu cenových stimulov, sa ešte len uvidí.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

17:06

Líder španielskych konzervatívcov Alberto Núňez Feijóo v stredu nezískal v parlamente dostatočný počet hlasov na to, aby sa stal novým premiérom. Poslanci budú o jeho nominácii znova hlasovať v piatok.

16:58

V máji 2018 sa Slovensko zaradilo medzi európske krajiny, ktoré využívajú a systematicky podporujú sociálne podnikanie ako súčasť štátneho hospodárstva. Na Slovensku je 543 sociálnych podnikov, ktoré vytvorili viac ako 6720 pracovných miest. V utorok (26.9.) to na záverečnej konferencii k bilancii päťročného pôsobenia národného projektu Inštitút sociálnej ekonomiky uviedol štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Juraj Káčer.

16:54

Zemetrasenie s magnitúdou 4,2 zasialo v noci na stredu oblasť vulkanickej kaldery západne od talianskeho mesta Neapol. Podľa expertov ide o najsilnejšie otrasy v tejto oblasti za uplynulých 40 rokov.

16:53

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK).

16:48

Poľsko pohrozilo uvalením embarga na ďalšie produkty z Ukrajiny, – vyhlásenie premiéra Morawieckého.

„Kým nebude vytvorený mechanizmus spolupráce, budeme takto konať ohľadom všetkých poľnohospodárskych produktov z východu. Záujmy poľského farmára sú našimi národnými záujmami.”

Poľská vláda zároveň zdôrazňuje: Varšava je pre riešenie krízy – ale Ukrajina musí stiahnuť sťažnosť z WTO, uviedol po rokovaní s ukrajinským náprotivkom minister poľnohospodárstva Telus.

16:25

Energie z jadra máme podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) dostatok, bolo by však potrebné investície orientovať na obnoviteľné zdroje energií (OZE). Uviedol to riaditeľ SAPI Ján Karaba v súvislosti so spustením tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Investíciou do OZE by podľa neho Slovensko získalo násobne vyšší výkon a zároveň nižšie ceny energií.

16:21

Poľsko zostáva otvorené ukrajinskému návrhu, podľa ktorého by vznikol systém udeľovania licencií na dovoz obilnín. V stredu to vyhlásil poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus.

16:19

Česká vláda v stredu schválila nákup 24 amerických nadzvukových lietadiel F-35. Prvé stroje pre Česko budú hotové v roku 2029. Oznámil to český premiér Petr Fiala, podľa ktorého v tomto období neexistuje lepšie riešenie na plnenie úloh taktického letectva českej armády v nasledujúcich desiatkach rokov.

16:19

Kremeľ v stredu uviedol, že ukrajinský veterán ocenený v kanadskom parlamente minulý týždeň by mal byť postavený pred súd. Počas druhej svetovej vojny totiž bojoval na strane nemeckých nacistov.

16:12

Slovensko v budúcnosti, ak nedôjde k aktívnemu riešeniu problematiky, čaká nedostatok pracovných síl vo všetkých odvetviach hospodárstva. Vyplýva to z informácie Ministerstva hospodárstva (MH) SR o návrhu opatrení na podporu zvýšenia zamestnanosti znevýhodnených osôb s dôrazom na osoby z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK), ktorý vzala v stredu na vedomie vláda.

16:03

Ruskí žoldnieri z Vagnerovej skupiny sú znovu aktívni na východe Ukrajiny, uviedol v stredu v oznámení pre médiá hovorca východného krídla ukrajinských síl Iľľa Jevlaš.

15:56

Maďarská vláda na jeseň predloží do parlamentu návrh zákona, ktorý má chrániť Maďarsko pred ohrozením jeho suverenity. Pripomenul to v stredu server media1.hu, podľa ktorého do ústavy a trestného zákona zakomponujú nové pravidlá na obmedzenie činnosti “novinárov, pseudocivilov a dolárových politikov financovaných zo zahraničia”.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Polárna žiara osvetľuje rannú oblohu nad mestom Anchorage na Aljaške

Autor: AP/Mark Thiessen

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vášeň v Tebe

84-ročná žena odhaľuje tajomstvá svojej dlhovekosti. "Žila som dosť dlho na to, aby som vedela, čo pomáha"

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Zaujíma vás, aké sú tajomstvá dlhého a zdravého života plného mladistvej energie? Rada 84-ročnej Sandy Hart stojí za vypočutie. Staršia žena sa podelí o to, čo sa naučila za posledných niekoľko desaťročí, a niektoré princípy môžu byť prekvapením.

Kľúčový krok pri pestovaní levandule. Nevynechávajte ho na jeseň, aby ju počas sezóny zaplavilo more kvetov

0 icon

27.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Ľudia, ktorí robia prvé kroky v starostlivosti o záhradu a rastliny v nej vysadené, sa často obmedzujú len na vykonávanie niekoľkých základných činností. Milovníci levandule, ktorí snívajú o veľkom priestore pokrytom hustým kobercom bujne kvitnúcich rastlín, sa tejto vízie často vzdávajú kvôli nákladom na…

Škrípe to u Harryho a Meghan Markle. Išlo o návštevy Veľkej Británie

0 icon

28.09.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Odborníci vo vzťahu Meghan Markle a princa Harryho vidia čoraz viac znakov, ktoré poukazujú na ich údajné vzťahové problémy. Teraz prišla prekvapivá informácia od anonymného informátora.

Nezvestné je 2-ročné dievčatko. Je ťažké uveriť, kto sa o ňu postaral

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - O zmiznutí dvojročného dievčatka v štáte Migichan v USA informujú médiá po celom svete. Všetko je to kvôli šťastnému koncu príbehu – dieťa sa našlo a polícia a rodičia len ťažko uverili, kto sa o dvojročné dieťa v tomto ťažkom období staral.

Tu je tajomstvo štíhlej postavy japonských žien. 5 pravidiel, ktoré vám pomôžu rýchlo schudnúť

0 icon

27.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe - Japonky udivujú svet svojou dlhovekosťou a zdravím, pretože sa dožívajú v priemere 88 rokov. Okrem toho je obdivuhodná ich štíhla postava, ktorá je charakteristická pre ženy z tejto krajiny. Vďaka tomu sa japonské ženy tešia nielen dobrému zdraviu, ale aj veľkej energii. Zistite, ako…

Armádny Magazín

Nemeckí vyšetrovatelia už takmer všetko vysvetlili

0 icon

USA, 27.september 2023 - Máme výročie teroristických útokov na Nord Stream: verzie médií sa líšia, páchatelia sa stále nenašli. V noci 26. septembra 2022 došlo k teroristickým útokom na dva plynovody na vývoz plynu - Nord Stream a Nord Stream 2. Rusko nebolo prizvané k účasti na vyšetrovaní. Médiá sa vo…

Horúca správa z Pentagonu: protiútok Ukrajiny nedokáže vrátiť stratené územia

0 icon

USA, 27.september 2023 - Konkrétne to pre televíziu CNN uviedol generál Mark Milley: "Útok, aj keď značný, má obmedzené operačné a taktické ciele. (...) Dokonca aj v prípade, že by boli dosiahnuté, neumožní to úplne vyradiť Rusov, čo je omnoho širš

Prečo sa NATO opäť chystá bombardovať Belehrad

0 icon

USA, 27.september 2023 - Prečo predstavitelia NATO hrozia Belehradu novým bombardovaním a prečo ho severoatlantický blok môže zopakovať.   Čo sa deje v Srbsku Predseda Európskeho výboru pre rozšírenie NATO Günther Fehlinger vystúpil s rezonujúcim vyhlásením, v ktorom na pozadí útoku neznámych ozbrojencov na kosovských policajtov vyzval alianc

Koľko ukrajinských vojakov od leta už využilo otvorenú ruskú frekvenciu a vzdalo sa

0 icon

Ukrajina, 27. september 2023 - Počet vojakov Ozbrojených síl Ukrajiny, ktorí sa dobrovoľne vzdali, neustále rastie, čo sa stalo obzvlášť viditeľným po spustení otvorenej frekvencie 149, 200 "Volga". Okrem toho mnohí Ukrajinci, ktorí sa chystajú vzdať, si so sebou berú zbrane a strelivo. Naposledy v smere Svatove-Kreminna skupina bojovníkov Ozbrojených…

Poľsko - 1981: skúška odolnosti socialistického tábora

0 icon

Rusko, 27.september 2023 - Pred niečo vyše 41 rokmi, v decembri 1981, na pozadí hospodárskych otrasov a ideologickej expanzie zo strany Západu a Vatikánu viedla akútna vnútropolitická kríza v Poľskej ľudovej republike k zavedeniu stanného práva v tejto krajine. V historickej literatúre je rozšírený názor, že rozhodujúci krok predsedu vl

TopDesať

Ako ohrozuje špáranie v nose tvoje zdravie?

0 icon

Špárame sa v nose, pretože sa nudíme, sme nervózni, alebo máme alergie, alebo to pre niektorých býva zlozvykom. Či už si to chceš pripustiť alebo nie, väčšina z nás si aspoň raz špárala prstom v nose. Väčšina z nás, našťastie, vie, že tento zvyk je na verejnosti neprípustný, takže sa nemusíme pozerať…

Tieto geniálne dizajnové nápady premenili na realitu!

0 icon

Dnes vám s neskrývaným nadšením predstavíme niektoré dizajnové nápady, ktoré nám tentoraz skrížili cestu. Možno vás napadne, aké návrhy máme na mysli... ale dobre, kde je zábava, keď všetko hneď pokazíme, čo? Napriek tomu by sme vám však možno mohli trochu priblížiť, čo vás čaká, keď budete rolovať dole. Keď…

Fotografie dokazujúce, že deti vždy vedia, ako vás rozosmiať!

0 icon

Deti vždy vyvádzajú rôzne neplechy alebo robia veci, ktoré vás rozosmejú. Málokedy sa aspoň na sekundu zamyslia nad dôsledkami toho, čo robia, alebo si uvedomia, ako smiešne vyzerajú. Niekedy neviete, či sa máte smiať alebo plakať. Ich nevinná spontaneita nás však často prinúti pousmiať sa a pripomenúť si, že život…

Ženy sú pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami

0 icon

Psychologička Linda Nielsen vysvetľuje, prečo sú ženy pri vyberaní partnera ovplyvňované ich otcami. Vzťah medzi každým otcom a dcérou je jedinečný. Dobré alebo zlé, odkaz tam bude vždy. To, čo upútava pozornosť psychológov, je to, ako všetci otcovia, prítomní aj neprítomní, majú vplyv na výchovu svojich dcér. Rodičovstvo zahŕňa správanie, mechanizmy…

Toto je dôvod, prečo má vaše vajíčko natvrdo zelený žĺtok

0 icon

Ak sa čudujete, prečo má vaše vajíčko natvrdo niekedy zelený žĺtok, tu je návod, ako ho vyšperkovať. Či už pripravujete diabolské vajíčka na letný piknik alebo šľaháte vaječný šalát na sendviče, je mimoriadne znepokojujúce, keď rozkrojíte prvé vajce a objavíte obávaný zelený vaječný žĺtok uvarený natvrdo. Čo sa deje? Mnohí z…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali