Tým zároveň nepriamo priznal, že kancelárka a jej devótni „posluhovači“ v tejto veci postupovali nedemokraticky a diktátorsky, lebo migračný pakt Nemcom jednoducho naordinovali, a to bez toho, aby o tom prebehla diskusia aspoň v Bundestagu a už vôbec nehovoriac o tom, že v takom prípade skutočná demokracia vyžaduje ľudové hlasovanie.
Démos – ľud musí rozhodovať v takej osudovo dôležitej veci o tom, či chce počas budúcich rokov prijímť na svoje štátne územie nelimitované množstvá migrantov z cudzej, mu vzdialenej kultúry, z ktorých má prevažná časť archaické myslenie a konanie, ktoré je v absolútnom rozpore s demokraciou a so samozrejmými právami žien.
Minister Spahn zároveň zdôraznil, že je dôležité, aby si Nemecko zachovalo suverenitu a samo určovalo migračné prúdenie do krajiny. Spahnov prekvapujúci obrat po oslabení moci kancelárky možno hodnotiť ako zosilnenie pravicovo konzervatívneho krídla CDU, ktoré stojí za ním a ho podporuje.
Taký obrat sa ale nepáči Ministerstvu zahraničia, vedeného Heikom Maasom SPD, ktorý stojí ako neohrozený generál za paktom OSN.
Vyplýva to z toho, že hovorca ministerstva okamžite po Spahnovom vyhlásení kritizoval, že niektorí ľudia pri debate o migračnom pakte úmyseľne roznecujú a šíria strachy.
Aj v SR je potrebné urobiť všetko preto, aby „niekto“ nerozhodol o podpísaní paktu migrácie OSN len sám, a to bez mandátu od celého slovenského národa.
Rakúsko má skvelú a múdru vládu a tá pakt už odmietla a národ ju za to chváli.
Dá sa očakávať, že našich múdrych a odvážnych rakúskych susedov bude v tomto smere nasledovať aj talianska vláda.
Roman Bednár