Podľa jej názoru nebola varovaná, že nenarodené dieťa v tomto štádiu vývoja môžu pociťovať bolesť – uvádza britský denník Daily Mail.
Podľa právnikov 32-ročnej Tudorovej, ktorá teraz ľutuje svoje rozhodnutie (dať zabiť svoje nenarodené dieťa), je veľmi pravdepodobné, že nenarodené deti môžu po 18 týždňoch pociťovať bolesť. Zástupcovia ženy to chcú dokázať počas právnej zápasu a chcú prinútiť potratové kliniky informovať klientky, že plod pociťuje bolesť počas tzv. „prerušenia“ tehotenstva.
V oficiálnych smerniciach platných v BPAS (British Pregnancy Advisory Service) – organizácia, ktorá financuje potraty z prostriedkov sociálneho poistenia, sa nehovorí o možnosti pociťovania bolesti u nenarodeného dieťaťa počas aborcie. Dôvodom je hypotetický ale nelogický predpoklad, že pred 24. týždňom tehotenstva nemôže nenarodené dieťa pociťovať fyzické utrpenie.
Tudorová z Newcastlu pripustila, že sa pred potratom nevedela, že dieťa vo veku 23 týždňov môže cítiť bolesť. O tom jej bolo povedané až po potrate. „Cítila som sa strašne a teraz veľmi ľutujem svoje rozhodnutie,“ dodala.
Birminghamskí anestéziológovia a vedci poukazujú na to, že čím neskôr sa urobí rozhodnutie o ukončení tehotenstva, tým väčšia je pravdepodobnosť, že usmrtené dieťa pocíti bolesť. Na základe vykonaného vedeckého výskumu zaznamenali zvýšenie fetálneho stresového hormónu medzi 17 a 35 týždňami, ktoré bolo pozorované počas odberov krvi. Štúdia sa týkala matiek aj ich potomstva, ale zistilo sa, že reakcia nenarodeného dieťaťa bola nezávislá od reakcie tehotnej ženy.
Je na zamyslenie, kam sa v posledných rokoch uberá verejná debata o zabíjaní nenarodených detí, keď práve v čase koronakrízy viacerí propagátori potratov nariekajú nad obmedzením potratov. Dokonca zabitie nenarodeného dieťaťa považujú za právo tehotnej ženy a neodkladnú službu.
Na Slovensku dokonca mediálne vyvolávajú paniku, že jestvuje vraj nebezpečenstvo, že súčasná vládna koalícia zakáže zabíjanie nenarodených detí.
René Balák