Spojené štáty taktiež vôbec nespomínajú mierové rokovania medzi povstalcami a Kyjevom, ale žiadajú, aby sa na Ukrajinu začali dodávať zbrane. Majú evidentnú snahu rozdúchavať ozbrojený konflikt a stále viac rozoštvávať Rusko a Ukrajinu. Inak sa nedá vysvetliť počínanie Washingtonu.
Jedným z najaktívnejších „kazateľov vojny“ je vrchný veliteľ síl NATO v Európe, americký generál Philip Breedlove. Včera v rozhovore pre agentúru Reuters zasa zopakoval svoje výzvy. „Západ by mal zvážiť všetky možnosti pomoci Ukrajine, vrátane dodávok zbraní určených na obranu. Sme svedkami toho, že sa proti Ukrajine používajú diplomatické, informačné, vojenské i ekonomické prostriedky. A preto si myslím, že Západ by mal v reakcii na to uvážiť všetky prostriedky. Je možné, že podobný by mohol znamenať destabilizáciu situácie na Ukrajine. Ale nič nerobenie môže byť tiež destabilizujúce,“ podčiarkol.
Americký generál poukázal na to, že spravodajské informácie NATO ukazujú na znepokojivý vojenský vývoj na východe Ukrajiny. Domnieva sa, že sa dohoda o prímerí dosiahnutá vo februári v Minsku nedodržiava. „Naďalej vidíme, že cez úplne nechránenú hranicu prechádzajú znepokojivé prvky vzdušnej obrany, rovnako ako zásoby a zariadenia. Sú tu teda obavy, či sú Minské dohody dodržiavané alebo nie,“ zdôraznil vrchný veliteľ síl NATO v Európe, americký generál Philip Breedlove.
eu