Ľudí v súvislosti so zásahom zaujímalo, prečo hasiči nepoužili nafukovacie vaky, prečo neboli nasadené vrtuľníky alebo prečo sa neevakuovalo zo vzduchu. Hasiči v príspevku na sociálnej sieti uvádzajú, že pri zásahu po výbuchu v Prešove “robili, čo mohli”.
Veliteľ bratislavských hasičov Marián Bugár v reportáži vysvetlil postup pri zásahu. “Výbuch, ktorý sme mali možnosť vidieť, narušil celý systém požiarnej bezpečnosti stavby tohto objektu,” vysvetlil a dodal, že hasiči prišli pri výbuchu a následnom požiari o únikovú, eventuálne zásahovú, cestu a unikajúce osoby prišli o únikovú cestu.
Tým, že sa zrútilo schodisko a narušili sa všetky úseky, mal požiar veľmi jednoduchú cestu. “V tej sekunde mali hasiči jedinú možnosť, a to je zásah zvonka. Jednak s ohľadom na statické zhoršenie stability objektu a jednak aj s ohľadom na to, že po prieskume zistili zničené schodisko,” pokračoval.
Výškovú techniku, ktorá je zvyčajne použiteľná až do výšky 44 metrov, mohli použiť len za predpokladu, že by pri mieste tragédie bol dostatok miesta. “Každá výšková technika má svoj pracovný diagram a v zmysle tohto pracovného diagramu sa bavíme o vzdialenostiach 5-10 metrov od plášťa objektu,” vysvetlil. Miesto okolo bytovky však bolo plné kusov panelov, áut, sutín a taktiež sa tam nachádzal nespevnený povrch po výkopových prácach.
Veliteľ bratislavských hasičov upozornil, že pri výškovej technike netreba zabúdať aj na to, že je na jej prípravu potrebný dlhší čas, niekedy jej príprava trvá aj 30 minút.
Na otázku, prečo hasiči nepoužili doskokové plachty alebo nafukovacie vaky odpovedal, že si treba v prvom rade uvedomiť, akú energiu naberie ľudské telo pri páde z 30 metrov. “Využitie nejakých plácht, tak ako to vidíme vo filmoch, by v podstate neviem ako by mohlo byť účinné.”
Vrtuľníky po tragickej nehode nezasahovali kvôli tomu, že to bolo veľmi riskantné a pravdepodobne by to mohlo byť aj kontraproduktívne. “Treba si uvedomiť ostatné parametre, ako je horúci vzduch idúci z požiaru priamo pod rotor vrtuľníka, čo by mohlo spôsobiť za istých okolností aj pád, ako je možný tlak spod rotorov na aj tak už staticky oslabenú konštrukciu, ako je možný prieduch alebo intenzita toho tlaku na možné rozšírenie požiaru, na možné vytlačenie niektorých poškodených a staticky oslabených konštrukcií,” dodal v závere.
Ďalšou prekážkou pri záchrannej akcii boli aj odparkované autá v blízkosti bytovky. Záchranné zložky pritom dlhodobo upozorňujú na to, aby vodiči pri parkovaní mysleli aj na ostatných a nechali vždy dostatočne veľký priestor napríklad na prejazd hasičského auta.
Na negatívne komentáre na adresu zasahujúcich hasičov zareagovala manželka jedného z nich, ktorý po výbuchu plynu zasahoval v Prešove. “Nech si hovorí, kto chce, čo chce, tí muži robili, čo mohli a čo bolo v ich silách. Nasadzovali svoje životy pre cudzích ľudí, cudzie domovy aj za cenu toho, že sa už nemusia vrátiť ku svojim ženám, deťom… Verte, že sa im nepozeralo dobre na tých, ktorým nemohli, nedokázali pomôcť.”
Tatiana Stará