Veleba: Ja to hodnotím tak, a nie som sám, že existuje snaha pána prezidenta Miloša Zemana akýmkoľvek spôsobom dostať z Hradu, aj keď vyhral prezidentské voľby. Vidím to tak, že to rozohrávajú tí, ktorí sa nezmierili s jeho víťazstvom. A to slovo o vlastizrade začala pani poslankyňa Němcová a myslím si, že toto uznesenie nielen že podľa môjho názoru trvalo poškodzuje naše vzťahy s Ruskom a poškodzuje Českú republiku. Toto uznesenie je skrátka ďalším stupňom, tentoraz už na pôde Senátu, k tomu, aby sa útokom proti prezidentovi dal nejaký inštitucionálny ráz. To znamená, aby skrátka a dobre niekto navrhol diskusiu o tomto uznesení.
To, že je to uznesenie výboru, ktorému predsedá pán Bublan, čo je ČSSD, a myslím si, že to nebude mať dobrý vplyv na Českú stranu sociálnodemokratickú. Vedľa toho prebiehajú ďalšie iniciatívy, kde by mali byť prijatá petícia predsedom Senátu. Tá petícia je proti súčasnému premiérovi v demisii a proti prezidentovi. Všetko sa to nápadne podobá obsahom a potom som tu z médií získal správy, že sa tu pripravujú kroky k tomu, aby sa na senátnej pôde pripravil seminár, kam pozývajú ústavných právnikov. Dokonca údajne jeden špecialista na ústavné právo prisľúbil účasť, kde sa má diskutovať o ústavných zvyklostiach, že Milošom Zemanom sú porušované ústavné zvyklosti. Českí občania mali iba po druhýkrát možnosť voliť prezidenta, tak ja neviem, aké sú to ústavné zvyklosti. Ústavné zvyklosti je široký pojem a zákon je zase iná vec. Sčítané, podčiarknuté. Som presvedčený o tom, že sa toto nepodarí …
A teraz sa to ukázalo, keď vo včerajšej správe z britského laboratória, kde to jednoducho Reuters vydal tak, že jednoducho oznamujú, že nemôžu potvrdiť, že ten novičok pochádza z Ruska, takže si myslím, že je to mimo. Takže nielen to britské laboratórium, ale aj tu je jasné, že sme na tom veľmi dobre, nechcem do toho nejako vŕtať, ale mám z toho veľmi zlé pocity. A na nepravde sa nedá stavať medzinárodná politika, poškodzuje nás to a myslím si, že je ťažké povedať, čo bude ďalej. Ale prezident Miloš Zeman povedal, že chce informácie, či sme sa podieľali na vývoji alebo nie, tak si myslím, že to nie je nič iné než že chce poznať pravdu. A robiť z toho velezradu, tak to sa vráti ako bumerang, ale proti tým, ktorí to vyvolávajú.
Chápem teda správne, že Senát bude preberať vyhlásenia výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť? A podnikne ďalšie kroky v tejto kauze?
Po prvé som očakával, že toto uznesenie bude predmetom debaty v Senáte v zmysle, aby sa prijal nejaký mimoriadny bod programu, kde by sa to uznesenie výboru premenilo tak, aby sa to prerokovávalo na pléne Senátu. Aby plénum Senátu prijalo uznesenie v tomto zmysle. To sa podľa môjho názoru nestane, pretože ťažko sa tu môže prerokovávať niečo, čoho britskí experti nedokázali nájsť pôvod. A to si myslím, že sa nestane. Ale určite nejaké útoky na prezidenta budú v nejakých formách pokračovať, ale to by som zatiaľ počkal, ako sa to tu vyvinie. Ale to, že sa dnes nemenila relácia schôdze, že to tam nikto nenavrhol zaradiť, ani sa o tom nehlasovalo, tak si myslím, že tí, čo to pripravujú, budú strácať podporu, čo bude ďalej, to si naozaj musíme počkať.
Myslíte si teda, že prezidentovi obžaloba nehrozí?
V túto chvíľu nie, pretože to nemá ani najmenšiu šancu, pretože predsa len sa nemôžu snažiť ho žalovať z velezrady tí, ktorí rozohrávajú hry a kampane, niekde niečo povedia. A hlavne prezidenta zvolilo dva milióny osemstopäťdesiat tisíc ľudí, tí ho ale nezvolili preto, že ho chcú len za prezidenta a že má nejaké dobré názory, ktoré tých ľudí ctia. Ale on je taký, že za nimi cestuje a že s nimi diskutuje. Videl som to v tých volebných miestnostiach a podľa môjho názoru sa v druhom kole opakovalo niečo, čo bolo v tej voľbe prvej, keď jeho protikandidát povedal, že by v súčasnosti prezident Beneš skončil pred Haagskym tribunálom. Išlo tam o odsun Nemcov, ktorý si ale nevymyslel prezident Beneš, ale ktorý je výsledkom 2. svetovej vojny a rozhodnutie víťazných mocností. Takže tu išlo o to, že bola príliš zjavná tá súvislosť s migračnou vlnou a Miloš Zeman je človek, ktorý hovorí veci jasne a jednou z jeho základných téz je, že táto krajina je naša.
Takže o to tu išlo a bolo na tom príliš vidieť, že pán profesor Drahoš je človek, ktorý má slabé názory a že by tej politike, ktorú tu začala Merkelová, by skrátka neodporoval, čo ľudia veľmi rýchlo vycítia. Takže ak v tom budú pokračovať a prezidenta osočovať nejakou velezradou, tak sa nestane nič iné, než že to bude kontraproduktívne pre tých, ktorí sa o to snažia. Takže ja si myslím, že práve teraz žiadna obžaloba prezidentovi nehrozí. Ja si myslím, že to nemôžu dokázať. Respektíve teraz budú zasa skoro voľby do Senátu a Európskeho parlamentu a to v Únii nepotrebujú, aby v ďalšom štáte šli proti nej.
Jana Petrova