Povedal to predseda klubu a podpredseda parlamentu Martin Glváč, ktorý neplánuje byť ministrom vnútra. Do konca volebného obdobia mieni zostať v parlamente. Podpredseda strany Juraj Blanár zopakoval, že Smer-SD chce hľadať riešenie súčasnej situácie s Mostom-Híd. Pokusy o prevrat, z ktorých Smer-SD obviňuje opozíciu, strana odmieta.
Radikalizácia občanov
Vedenie strany Smer-SD sa v súvislosti s nebezpečnými a nedemokratickými vyhláseniami politikov SaS obáva, že na proteste dôjde k udalosti, ktorá by mohla občanov radikalizovať.
Glváč pripomenul vyhlásenia podpredsedníčky parlamentu Lucie Nicholsonovej (SaS): „musí dôjsť k prevratu.“ Uviedol tiež vyhlásenia poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka, že sa bude zatýkať. Otázky či sú pripravované provokácie zostali podľa jeho Glváča nezodpovedané. „Prevrat, po ktorom volá SaS, to je násilie v uliciach, otvorené konflikty, bitky a krv. Toto si môže priať naozaj len blázon,“ uviedol Glváč.
Radikalizáciu občanov počas protestov zažili aj ľudia na Ukrajine. Počas majdanu došlo aj k streľbe. S odstupom času vyplávali na povrch informácie, že násilnosti boli zorganizované ľuďmi, ktorí organizovali samotný majdan.
Kiska na strane opozície
Predstavitelia Smeru-SD opäť kritizovali prezidenta SR Andreja Kisku. Nepáči sa im, že rokuje najskôr s opozíciou. “Prihlásil sa jednoznačne na stranu opozície,” povedal Blanár, podľa ktorého a medzi riadkami dá čítať, že prezidentovi nešlo o rekonštrukciu vlády, ale chcel novú vládu. “Novú úradnícku vládu,” poznamenal.
Ľuboš Blaha počas tlačovej konferencie tiež označil konanie prezidenta za škandalózne. Po vražde novinára a jeho snúbenice došlo k vybičovaniu emócii zo strany opozičných politikov, ktorí z trestného činu obviňovali polovicu Slovenska. Poslanec pripomenul, že Kiska prišiel z lyžovačky v Rakúsku na Slovensko do vybičovanej atmosféry. Svojou tlačovkou však vybičoval emócie ešte viac. „Volá po štátnom prevrate, po predčasných voľbách. Bez akéhokoľvek mandátu sa postaví na stranu polovice Slovenska a druhú polovicu, ktorú má tiež reprezentovať, úplne ignoruje,“ upozornil.
Blaha pripomenul aj vraždu maltskej novinárky a britskej poslankyne, po tom, čo boli vybičované emócie kvôli brexitu, ale britská kráľovná nežiadala odvolanie konzervatívnej vlády.
Poslanec si zároveň nemyslí, že prezident Kiska má kapacitu na to, aby šiel do štátneho prevratu. Práve preto sa podľa jeho slov objavujú úvahy o tom, čo je za tým celým. „Keď vidíme, kto organizuje tie pochody, že to nie je spontánna aktivita, že to sú ľudia, ktorí majú politické prepojenie na Andreja Kisku, tak sa pýtame, čo je za týmto celým. Máme vážne obavy, o čo komu v tom prípade ide,“ vysvetlil Blaha.
Pripomenul tiež, že multimiliardár Soros financuje think-tanky a rôzne organizácie v krajinách ako je Slovensko, Česko, Poľsko, Maďarsko. Bolo potvrdené, že v Gruzínsku veľmi silno pôsobil na to, aby došlo k farebnej revolúcii. V Macedónsku došlo k rozvratu krajiny, vieme podľa jeho slov, že podobné obvinenia boli aj v ďalších krajinách.
„Vieme, že jeho finančné špekulácie viedli k rozvratu britskej libry. To je známa skutočnosť, nie konšpirácia. Vieme, že mohol mať prsty v tom, že došlo k ázijskej kríz. Nositeľ Nobelovej ceny Paul Krugman, jeden z najvýznamnejších ekonómov, napísal o Sorosovi, že to je človek, ktorý nielenže svojimi machináciami využíva krízy, ale ich sám vyvoláva. Tento človek (Soros, pozn. red.) vplýva na svetovú politiku,“ ozrejmil.
Záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila
Prezidenta Smer-SD vyzýva, aby povedal, či sa pýtal SaS na jej vyhlásenia o prevrate a možných dôsledkoch na pochodoch, čo majú znamenať a či prípadne, ak dôjde k týmto dôsledkom, ktoré ohlasoval pán Galko, či zoberie za ne aj zodpovednosť. “Prezident má byť prezidentom všetkých občanov a rešpektovať výsledky volieb,” doplnil Glváč.
Blanár zopakoval, že záujmom Smeru-SD je, aby sa situácia upokojila. “Verí, že k tomu prispeje aj stretnutie, ktoré inicioval predseda parlamentu,” doplnil a požiadal prezidenta, aby na stretnutí hľadali riešenia.
Podľa Ľuboša Blahu nie je hanba, že na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou bola Mária Trošková, ktorá mala podľa článku zavraždeného novinára Jána Kuciaka väzby na osoby podozrivé z napojenia na kalábrijskú mafiu a nemala ani bezpečnostnú previerku.
“Hanbu robí prezident Kiska, rozbíja tento štát,” vyhlásil. Podľa Glváča z titulu jej funkcie nebolo potrebné mať previerku. O Troškovej hovorí ako o sekretárke, asistentke. Glváč po tlačovej konferencii informoval, že nemecká strana neprotestovala proti účasti Troškovej.