“Denne k nám prúdi okolo osemsto kamiónov s potravinami. Máme kvalitnú pôdu, vieme dochovať a dopestovať prvotriedne suroviny a tie by mali ostávať u nás, aby sme ich vedeli spracovávať a vyrábať z nich kvalitné slovenské potraviny,” povedal Mičovský popoludní počas diskusie na družstve v Boľkovciach.
Za silné stránky okresu Lučenec označil rezortný štátny tajomník Martin Fecko (OĽaNO) bohaté skúsenosti najmä v ovocinárstve a zeleninárstve. “Vidím tu obrovské príležitosti na pestovanie špeciálnych plodín, na obnovu zeleninárstva, ale aj vznik fariem. Tento región má ideálne podmienky na to, aby sa nám to podarilo,” uviedol Fecko predpoludním na stretnutí v Lučenci. Spomenul viaceré príklady z praxe a tie podľa neho môžu byť silnou motiváciou pre ďalších, ako aj začínajúcich poľnohospodárov. Za potrebné v tejto oblasti pritom považuje aj naštartovanie pozermkovej reformy, ktorá patrí medzi priority ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
“V novom programovom období by malo byť naším cieľom podporovať prvovýrobcov. Intervenčná stratégia sa bude nastavovať tak, aby sa tento sektor oživil,” priblížil poverený generálny riaditeľ rezortnej sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb Peter Bognár. “Zároveň je nevyhnutné spájanie poľnohospodárov s potravinármi. Dobrá spolupráca je základom úspechu,” dodal.
Novohrad patrí na Slovensku medzi regióny s veľmi dobrými podmienkami na poľnohospodárstvo. V roku 2018 tu zaviedli systém označovania produktov značkou Regionálny produkt Novohrad, aktuálne zahŕňa certifikovaných 28 potravinových a 37 remeselných produktov celkovo od 55 výrobcov.