12. septembra si pripomíname 50. výročie štartu sovietskej automatickej medziplanetárnej stanice Luna 16. Tá bola vypustená z kozmodrómu Bajkonur a 20. septembra mäkko pristála na mesačnom povrchu, pričom v špeciálnom puzdre priniesla mesačnú horninu na Zem.
Bola to prvá preprava mesačnej horniny pomocou automatickej stanice. Predtým ju na Zem dopravili americkí astronauti.
V týchto dňoch vedúci amerického kozmického rezortu Jim Bridenstine vyhlásil ponukovú súťaž NASA o nákup mesačnej horniny od súkromných spoločností. NASA sa takto pokúša odkúpiť mesačný regolit a iné kamenisté materiály z Mesiaca v objeme 50 až 500 gramov. Cena, za ktorú bude NASA kupovať mesačné nerasty, nebola oznámená.
“V súčasnej dobe nemožno mesačné horniny kúpiť, pretože sú majetkom štátov, ktoré ju na Zem dopravili. Sú to Rusko a Amerika. Nemôžete si kúpiť mesačnú horninu. Môžete si len kúpiť v aukcii mesačné meteority, bude to ale dosť drahé,” povedal Sljuta.
Akékýkoľvek predaj mesačných hornín na internete označil za fejky. “Pretože sa úroveň vzdelanosti v posledných asi dvadsiatich rokoch znížila, ľudia teraz veria čomukoľvek,” povedal vedec.
Poukázal zároveň na to, že predsa len pozná dva prípady predaja skutočnej mesačnej horniny dopravenej sovietskymi prístrojmi alebo americkými astronautmi.
K jednému prípadu došlo v rodine prvého človeka, ktorý Mesiac navštívil – Neilla Armstronga, ktorému darovala vláda niekoľko zrniek mesačnej horniny. Potomkovia astronauta tento darček predali. V aukcii boli vydražené tiež fragmenty mesačnej horniny, ktoré darovala sovietska vláda vdove po sovietskom konštruktérovi Sergejovi Koroľovovi. “Pre zberateľov majú podobné predmety historickú hodnotu,” podotkol Sljuta.
Keď hovoril o mesačných meteoritoch, vysvetlil, že ide o veľmi vzácne nálezy. “Kúpiť si mesačný meteorit môžete len veľmi draho, pretože je veľmi vzácny,” podotkol. Sljuta vysvetlil, že tieto meteority boli svojho času vyhodené z povrchu Mesiaca údermi asteroidov a po mnohých miliardách rokov putovania vesmírom sa mohli dostať na Zemi. Pre overenie ich mesačného pôvodu sa môžete obrátiť na laboratóriá, ktoré sa venujú výskumu mesačných hornín.