Hlavnou funkciou dendritických buniek, dôležitého prvku imunitného systému, je lokálny imunitný dohľad. Objavujú antigény, ktoré sa dostávajú do tela, a odovzdávajú ich k likvidácii T bunkám. Tento proces sa nazýva prezentácia.
Potom začne organizmus zvyčajne produkovať svoje vlastné protilátky proti cudzím potenciálne nebezpečným látkam. Imunitná obrana proti rakovinovým bunkám by mala byť vytváraná rovnakým spôsobom, ale k tomu nedochádza.
Vedci z Laboratória Cold Spring Harbor (CSHL) sa rozhodli zistiť, prečo dendritické bunky pri onkologickom ochorení nevykonávajú svoje funkcie. Ako príklad bola vybraná rakovina prsníka.
Vedci zistili, že rakovinové bunky produkujú na svojom povrchu proteín CCR2, nazvaný receptor bunkového povrchu. Receptory CCR2 potláčajú sekréciu signálu potrebného pre krížové dozrievanie dendritických buniek. Nedozreté nemôžu robiť svoju prácu – dodávať fragmenty rakovinových buniek k prezentácii T-zabijakom. Rakovinové bunky sa tak vyhýbajú detekcii zo strany imunitného systému, čo vedie k nenápadnému a neobmedzenému rastu nádoru.