Vedci použili elektrický prúd na stimuláciu časti mozgu nazývanej prefrontálna kôra, ktorej pôsobenie býva považované za spojitosť s násilnými činmi.
Test prebiehal na 86 zdravých dospelých, z ktorých polovica bola podrobená 20-minútovej stimulácii mozgu a potom požiadali celú skupinu, aby každý vyjadril svoj postoj k dvom hypotetickým scenárom, jeden popisujúci fyzický útok a druhý sexuálny útok. Následne boli účastníci vyzvaní, aby vyhodnotili pravdepodobnosť, že by mohli vykonať podobné útoky.
Tá časť, ktorá sa podrobila stimulácii mozgu, mala o 47% nižšiu pravdepodobnosť, že by spáchala fyzický útok bez sexuálnej orientácie, a o 70% nižšiu pravdepodobnosť spáchania sexuálneho útoku. Podrobnejšie zistenia sú opísané vo vedeckom časopise Journal of Neuroscience.
Zníženie však nebolo zrejmé v ďalšej časti štúdie, v ktorej si mohli testované osoby pustiť svoje emócie na tzv. “voodoo bábiky”. V tomto prípade nebol zistený rozdiel, či osoba prešla stimuláciou mozgu alebo nie.
Navyše sa štúdia neskúmala na vzorke zločincov, takže nie je možné konštatovať skutočnú efektívnosť výsledkov. Ale ak by sa výskum rozšíril na viaceré skúmané osoby, teoreticky by sa mohol použiť na zníženie násilných trestných činov v budúcnosti alebo na liečbu a prevenciu protispoločenského správania.