“Ukázali sme, že jedna dávka vakcíny ChAdOx1–nCoV–19 je účinná na odvrátenie poškodenia pľúc pri vysokých dávkach SARS–CoV–2. Výskum tiež ukázal, že vakcína ochránila makaky rhesus pred vznikom pneumónie.“
Vedci informovali, že najskôr bola vakcína otestovaná na myšiach, po čom biológovia začali testy na makakoch rhesus. Vakcínu ChAdOx1–nCoV–19 naočkovali šiestim primátom, ktoré mali všetky symptómy koronavírusu, potom sa vedci dočkali vývoja protilátok u živočíchov, čo si vyžiadalo 14-28 dní. Potom sa pokúsili nakaziť makaky naozajstným koronavírusom.
Sedem dní po nakazení zvierat vírusom SARS–CoV–2 vedci zistili, že vakcína úplne ochránila opice pred preniknutím vírusu do ich pľúc a že žiadna nemá patológiu pľúc alebo vírusový zápal pľúc. Navyše nebol u žiadnej opice objavený v pľúcach antigén koronavírusu SARS–CoV–2.
V článku sa uvádza, že úspešné testy vakcíny umožnili vedcom začať 23. apríla prvú fázu klinických skúšok a že do 13. mája sa ich zúčastnilo vyše tisíc dobrovoľníkov.
Pandémia Covid-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu–chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu–pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu.
WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie Covid–19. Dňa 11. marca generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie covid–19.
Pandémia Covid–19 sa rozšírila takmer do všetkých krajín. Podľa dát WHO sa nakazilo vyše 4,3 milióna ľudí, zomrelo vyše 297 tisíc.