S použitím umelej inteligencie odborníci vytvorili systém pre analýzu ukazovateľov zdravia v asi 20 kategóriách. Navyše berie metóda do úvahy údaje o fyzickom stave človeka, jeho genetickej náchylnosti, životný štýl a zlozvyky.
Mimo cukrovku a demenciu je tiež možné predpovedať pravdepodobnosť vzniku aterosklerózy, arteriálnej hypertenzie, zlyhanie obličiek, osteoporózy, obezity a ďalších chorôb.
“Podarilo sa nám s vysokou mierou presnosti predpovedať pravdepodobnosť vývoja chorôb u ľudí v nasledujúcich troch rokoch. Ak dokážeme predpovedať riziká rozvoja určitých chorôb pre každého jednotlivca, bude možné im zabrániť zmenou životného štýlu,“ povedal Yasushi Okuno z Kjótskej univerzity.
Vývoj metódy bol založený na údajoch od 20 tisíc ľudí, ktorí dobrovoľne od roku 2005 prešli lekárskymi vyšetreniami Univerzity Hirosaki. Počas štúdie odborníci určovali skupinu ľudí, ktorí by mohli byť v budúcnosti ohrození ochorením, a potom analyzovali, či určité parametre skutočne vedú k rozvoju ochorenia. Tak predpovedali pravdepodobnosť cukrovky, a to na základe údajov o úrovni cukru v krvi, svalovej hmoty v nohách a množstvo tuku v tele. Informácie potom boli spracované pomocou umelej inteligencie.
Diéta pri rakovine
Sputnik zároveň informoval, že lekári a dietológovia z Talianska, Holandska a USA vykonali výskum diét, ktoré sa predpisujú pacientom s rakovinou. Zistili, že pri imitácii hladovania zosilňuje účinok počiatočných etáp chemoterapie.
Ide o redukčné diéty s malým obsahom bielkovín a aminokyselín vypracované pre spustenie metabolických reakcií podobných tým, ktoré vznikajú pri hladovaní na vode. Predklinické údaje svedčili, že tak je možné zachrániť zdravé bunky pred chemoterapiou a zároveň pri liečbe spôsobiť, že rakovinové bunky budú zraniteľnejšie.