Rovnaký tím vedcov už v apríli zverejnil snímku supermasívnej čiernej diery v galaxii M87, ktorá je od nás vzdialená 53 miliónov svetelných rokov a má hmotnosť 6 miliárd našich Sĺnk. Na snímke vidno žeravo oranžový, žltý a čierny kruh, ktorý znázorňuje plyn s teplotou niekoľkých miliónov stupňov Celzia. To, že sa dá vôbec pozorovať, znamená, že je od čiernej diery v dostatočnej vzdialenosti na to, aby ho navždy nepohltila. Pre túto vzdialenosť sa v astronómii vžilo pomenovanie horizont udalostí.
Nešlo pritom o fotografiu v pravom slova zmysle. Táto čierna diera bola štyri dni za sebou pozorovaná ôsmimi rádioteleskopmi po celom svete vo vlnových dĺžkach, ktoré sú pre ľudské oko neviditeľné. Následne vedci snímku “zafarbili”, pričom zvolili žeravo zlatú a oranžovú farbu.
Na rozdiel od malých čiernych dier, ktoré vznikajú pri kolapsoch hviezd, pôvod supermasívnych čiernych dier zatiaľ nie je známy. Nachádzajú sa v centrách väčšiny galaxií vrátanej tej našej.
Vedci pôvodne so zámerom vytvoriť snímku čiernej diery pozorovali dva objekty – okrem čiernej diery v galaxii M87, ktorej snímku nakoniec zverejnili, sledovali aj supermasívnu čiernu dieru v našej galaxii. Tá je k nám, logicky, oveľa bližšie, no keďže je zároveň oveľa menšia, obe čierne diery vidíme na oblohe ako zhruba rovnako veľké.
Pozorovania vzdialenejšej čiernej diery bolo nakoniec jednoduchšie transformovať do snímky preto, lebo oproti tej, ktorá sa nachádza v centre našej galaxie, oveľa pomalšie rotuje.
S odstupom niekoľkých mesiacov si teda vedci posvietia aj na čiernu dieru v centre našej vlastnej galaxie.