V poslednej dobe sa čím ďalej, tým viac hovorí o škodlivosti plastov na životné prostredie. Mnohí preto prestali používať niektoré plastové výrobky, alebo ich nahradili výrobkami z rozložiteľných plastov. A práve tašky z takýchto rozložiteľných plastov začali v mnohých obchodoch nahrádzať klasické igelitky.
Ako sa ale tieto tašky v prírode po splnení svojho účelu v skutočnosti správajú? Rozložia sa?
Anglickí vedci zistili, že nie vždy a všade. Na to aby zmizli úplne potrebujú špecifické podmienky. Väčšina produktov označených ako “kompostovateľný plast” sa totiž rozloží len v špeciálnych priemyselných kompostárňach za pomoci tepla.
Ak teda obec alebo mesto, kde sa kompostovateľný plast používa, nemá špeciálnu kompostáreň, materiál ide na skládku, kde sa bude pravdepodobne rozkladať veľmi dlho.
Štúdia publikovaná v časopise Environmental Science & Technology zistila, že tri typy tzv. biologicky rozložiteľných plastových tašiek sa v prírode nerozložia ani po troch rokoch.
Tím vedcov z anglickej univerzity v Plymouthte, ktorý štúdiu publikoval, testoval kompostovateľnú, biologicky rozložiteľnú a oxorozložitelnú plastovú tašku.
Vedci vystavili tašky nasledujúcim podmienkam: zakopali ich do zeme, nechali ich vonku a ponorili ich do morskej vody. To všetko na dobu tri roky.
Po uplynutí tejto doby zistili, že úplne zmizla len kompostovateľná taška v morskej vode. Kompostovateľné taška v pôde zostala celá, pri naplnení sa ale začala trhať. Všetky tri tašky, ktoré boli na vzduchu, sa rozpadli na kúsky, ale nezmizli.
Najprekvapujúcejšie bolo, že ako biologicky rozložiteľné, tak oxorozložitelné tašky boli aj po troch rokoch v mori alebo pôde stále schopné uniesť “nákup”. Vedci do nich dokázali po troch rokoch naložiť až 2,25 kg.
Z výskumu jasne nevyplýva či sa eko tašky rozložia skôr alebo za rovnako dlho ako bežné igelitky. Je však zrejmé, že žiadna z testovaných tašiek, s výnimkou kompostovateľnej tašky ponorenej v mori, v blízkej budúcnosti nepomôže vyriešiť problémy s plastovým odpadom.