Vedci objavili spôsob, ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe

Vedci objavili spôsob, ako sa vyhnúť klimatickej katastrofe

Moskva 18. februára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/NASA)

 

Vedci z Nemecka a Veľkej Británie objavili spôsob zníženia vplyvu prevádzky lietadiel na klímu. Zníženie výšky letov o 610 metrov obmedzí vplyv kondenzačných stôp na atmosféru o 59%. Umožní to značne spomaliť príchod klimatickej katastrofy kvôli zvýšeniu globálnych teplôt, tvrdia klimatickí panikári. Informuje o tom Science Alert

Ilustračné foto

Podľa vedcov je potrebné skorigovať len 2% letov, pretože kondenzačné stopy, ktoré majú dlhé trvanie a ovplyvňujú klímu, nevznikajú vždy.

Reklama

Ale aj keď väčšina stôp zmizne za pár minút, niektoré zostanú 18 hodín a miešajú sa s inými stopami a riasovými oblakmi. V dôsledku toho vznikajú mihalnicové kondenzačné stopy, ktoré narušujú teplotnú rovnováhu.

Výfuky lietadiel odrážajú krátkovlnné žiarenie Slnka späť do vesmíru, a zároveň zadržiavajú dlhovlnné infračervené žiarenie, čo spôsobuje účinok otepľovania.

Reklama

Prieskum ukázal, že stopy a radiačný vplyv dokážu zahriať planétu rovnako ako exhaláty kysličníka uhličitého zo spaľovania leteckého paliva. Lenže je to krátkodobý vplyv a sa ľahšie zvládnuť.

Kondenzačné stopy vznikajú, keď sa horúci výfuk z lietadiel dostane do vrstvy studeného vzduchu a nízkeho tlaku. Vlaha sa kondenzuje na časticiach uhlíka a tvorí ľadové kryštály, ktoré pozorujeme ako biele pruhy na nebi.

Vedci už skôr zistili, že extrémne zvýšenie morskej hladiny, ku ktorému došlo pred asi 130 tisíc rokov, súviselo s topením antarktických ľadov spôsobeného globálnym oteplením, samozrejme bez vplyvu človeka. Výsledky výskumu uverejnili v magazíne Proceedings of the National Academy of Sciences.

Výsledky veľkého medzinárodného prieskumu ukázali, že v poslednom období medzi dobami ľadovými, ktoré začalo pred 129 tisíc rokmi, došlo k aktívnemu topeniu antarktických ľadovcov.

Na začiatku obdobia medzi dobami ľadovými sa priemerné ročné teploty na planéte zvýšili tak, že teploty povrchovej vody oceánu v polárnych šírkach južnej pologule stúpli o dva stupne. Bolo to dosť na to, aby udalosti nadobudli katastrofálny ráz.

Reklama

Presne zistiť čas začiatku masového topenia a zrekonštruovať udalosti umožnil vedcom rozbor tenkých vrstiev sopečného popolčeka v antarktických ľadoch.

 

Iní vedci z NASA však pre zmenu predpovedajú malú dobu ľadovú

Upokojí táto predpoveď klimahysterikov? Podľa predpovede NASA totiž v roku 2020 dôjde k najväčšiemu solárnemu minimu za posledných dvesto rokov. Slnečné lúče sa na našu planétu nebudú dostávať v potrebnej intenzite, čo môže spôsobiť dlhé zimy, ktoré môžu byť výrazne chladnejšie.

solárne minimum je normálnou záležitosťou pre Slnko, pričom k nemu dochádza každých 11 rokov. Teraz, ale Slnko čaká solárne minimum, ku ktorému dochádza raz za 400 rokov. V tomto prípade ide o takzvané veľké solárne minimum, keď Slnečná aktivita klesá viac ako obvykle. Aktivita Slnka by opäť mala zosilniť v roku 2053.

Reklama

Viac sa môžete dozvedieť v článku TU. 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:37

Po iránskom leteckom útoku na Izrael z 13. na 14. apríla 2024 sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré údajne zobrazovalo izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome (Železná kupola), ako zneškodňuje prilietajúce iránske drony a rakety. Nie je to pravda, zdieľané video sa totiž prvýkrát na sociálnych sieťach objavilo už v októbri 2023 počas jedného z raketových útokov na izraelské územie z Pásma Gazy. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s agentúrou AFP.

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali